? Black Sabbath?

αυτο δεν ειναι σερι απο πατάτες πριν το dehumanizer αλλά μιλας για δισκους που βγηκαν 6 και 9 χρόνια πριν από την επιστροφή του dio και στο ενδιάμεσο έχουν κυκλοφορήσει άλλους 3 δίσκους. Επίσης λύσε μου την απορία αλλά σύμφωνα με όσα γραφεις πιο πάνω dehumanizer>mob rules?

και το Headless Cross ειναι δισκαρα . Εγω ισως αυτα τα 2 να τα εβαζα μαζι, δεν ξερω δεν το ειχα παντα καψουρα να βαζω σε σειρα προτεραιοτητας δουλειες απο τις αγαπημενες μου μπαντες , ειδικα οταν μου φαινοντα ισαξιες.

Ομως Μιλαμε για την μεγαλυτερη φωνη στο χωρο , οταν μιλαμε για Dio που και την πιο μετρια συνθεση την ανεβαζει 5 επιπεδα. Επισης στο Dehumanizer εχουμε ΚΑΙ την επιστροφη του Butler. Οπως και να το δεις μιλαμε για κοσμοιστορικα γεγονοτα και την παραγωγη του Dehumanizer την λατρευω . Ειναι τοσο heavy στο headless Cross διακρινεις την 80ιλα.

και “πατατες” οχι μαλλον δεν θα πεις ουτε το Headless , ουτε το Tyr .Ισως πεις αλλες δουλειες αλλα και παλι θα τις αδικησεις. Ομως ουτε οι δουλειες με τον Martin (φωναρα , πωρεμαναμου!) ειχαν καμια τρελη αναγνωριση - αποδοχη.

Αυτα τα “συναισθηματικά” που λες τα ακούω βερεσέ…δεν με ενδιαφέρει αν γύρισε ο μπάτλερ ή όχι, αλλά αν ειναι καλός ο δίσκος και το dehumanizer δεν θα έπιανε κορυφή μόνο επειδή τραγουδάει ο ντιο ή επειδη παίζει μπασο ο γκίζερ. Κορυφή θα πιάσει αν έχει και τα κατάλληλα τραγουδια και στο σύνολό του η γνώμη μου είναι πως δεν τα έχει. Η περίοδος με Μαρτιν είναι εξίσου αγαπημένη για εμένα και κρίμα για αυτή τη φωνάρα που δεν πήρε την αναγνώριση που του άξιζε

6 πρώτα > Η & Η > Mob Rules > Dehumanizer > Headless Cross η δεκάδα μου. Παράλειψη το Mob Rules πριν, το αγαπώ πιο πολύ το Dehumanizer όμως.

Επίσης δε μίλησα για σερί δίσκων - πατάτες. Μίλησα για πατάτες, δηλαδή: έχασαν το momentum την κρίσιμη δεκαετία του 80 όπου όοοοολοι οι υπόλοιποι όργωναν -> χαμηλή αναγνώριση/ενδιαφέρον από promoters για καλούς δίσκους τους, όταν επανήλθαν.

καλα δεν μας ενδιαφερει ουτε ειναι το συναισθηματικο στη μεση απλα μιλαμε για φοβερο reunion ! Πως να το κανουμε τωρα ; Μετρανε και για τον κοσμο αυτα και για την ιδια την μπαντα. Αλλιως τι νοημα ειχε που γυρισε ο Ozzy αργοτερα ή reunions σαν αυτα τον Judas Priest Και των Maiden ;

Το Dehumanizer ειναι δισκαρα και οχι δεν θα το συγκρινω με το Headless Cross για να τον βγαλω καλο δισκο. Ειναι καλος δισκος γενικα Περναω υπεροχα οταν τον ακουω , βρισκω εξαιρετικες ιδεες , η φωνη του μεγαλου κοντου ειναι κορυφαια , ο Iommi γραφει riffαρες απο αλλο πλανητη και το rhythm section ειναι αψεγαδιαστο.

Δεν θα τα βαλω νουμερο 3 ή 5 ή 8 για να δω ποσο αξιο ειναι . Ειναι αξιο για ενα σωρο ακομα λογους περα απο το οτι εχει ωραια μουσικη.

1 Like

είπα κι εγώ :stuck_out_tongue:

drenie στα μάτια σου ήταν μεγάλο reunion, εκείνη την εποχή δεν άνοιξε ρουθούνι. Επίσης μην χτυπιέσαι…δεν σου ζήτησε κανείς να βάλεις με σειρά προτίμησης τους δίσκους :stuck_out_tongue:

γεγονος παραμένει πως και με οζζυ κάνανε κοιλιά οι σαμπαθ και χωρίς. Απλά με ντιο κυκλοφόρησαν 2 φοβερά άλμπουμ και ένα αρκετά/πολύ καλό (ο ντιο έκανε κοιλιά μόνος του μετά). Επισης μην ξεχνάμε πως το seventh star προοριζόταν για σόλο του Τόνι

καλα οταν απανταω σημαινει οτι χτυπιεμαι κιολας ; σορρυ αλλα γινεται λιγο βαρετο αυτο μια να εχω απαντηση γελια και μια οτι χτυπιεμαι κιολας, ισως το παιρνω πιο σοβαρα απο οτι πρεπει , ξερωγω;

Εσυ απο μονος σου εβαλες σειρα προτεραιοτητας σε δισκους ή ποιος ειναι καλυτερος. Δεν ανεφερα αλλον δισκο . Για μενα ειναι καργα αδικημενος δισκος το dehumanizer και λεμε ακριβως το ιδιο , οτι δεν ανοιξε ρουθουνι ενω γυρισε ο Dio. Μαλλον δεν το “πουλησαν” προς τα εξω ετσι οπως επρεπε.

Ολες οι μπαντες κανουν κοιλια ειδικα οταν εχουν πολλα χρονια στην πλατη τους.

εγώ δεν έβαλα καμία σειρά. απλά λέω πως για εμένα το dehumanizer δεν τόσο καλός δίσκος όσο λέτε εσείς. Η αναφορά στο headless cross έγινε αρχικά λόγω των περί πατατών που ανέφερε ο πλεξ…άλλωστε το έχω ξαναπεί και το λέω και εδώ οι σάμπαθ υπήρξαν 2 (τουλ) διαφορετικές μπάντες…ό,τι έβγαλαν με όζζυ δεν θα το συγκρίνω με ό,τι κάναν στη συνέχεια. Όχι επειδή το θεωρώ ανώτερο αλλά επειδή είναι ακούγεται σαν κάτι κάτι εντελώς διαφορετικό στα αυτιά μου

Το ίδιο και για μένα. Τα Tyr και Headless Cross μου αρέσουν περισσότερο. Όμως, είναι και το έρμο το timing που θα ακούσεις τον κάθε δίσκο: τα παιδιά το άκουσαν όταν βγήκε και γούσταραν. Το έχω πάθει κι εγώ με άλλα συγκροτήματα.

1 Like

και το Headless περιπου την εποχη που κυκλοφορησε το ακουσα.

Απλα το Dehumanizer με κερδισε με την πρωτη. Και συνεχιζει να με κερδιζει.

το Headless και το Tyr εκτιμηθηκαν απο την αρχη απλα περα απο 2-3 συγκεκριμενα κομματια δεν εντυπωσιαστηκα οπως με την κυκλοφορια του 1992.

Το να μην θεωρει καποιος τοσο καλη μια δουλεια οσο την θεωρω εγω δεν με πειραζει , ουτε με προβληματιζει.

Αλλα οταν θελει να μου αντιπαραθεσει οτι δεν ειναι τοσο καλη επειδη θεωρει μια αλλη επισης ψιλοαμφιλεγομενη δουλεια ως καλυτερη απλα δεν θα βγαλουμε ακρη ετσι.

Καταλαβαινω οτι μπορει να αρεσει σε καποιους περισσοτερο η δουλεια με τον Martin αλλα τι να κανουμε τωρα ; Με την φωνη του Dio και με αυτες τις συνθεσεις μουσηκωνεται!

Με τον Ozzy ειναι ιστορια ακομα και εκεινοι που προτιμουν την εποχη Dio θα πρεπει να εχουν λογικη και να καταλαβαινουν την διαφορα.

1 Like

Παίδες το Headless Cross είναι ΥΠΕΡΔΙΣΚΟΣ. Μόνο του το Nightwing πατάει κάτω όλους τους δίσκους που κυκλοφόρησαν το 2016 που ψάχνουμε να βρούμε ποιος είναι ο καλύτερος. Η ποιότητα των συνθέσεων στο δίσκο είναι τόσο υψηλή που δεν υπάρχουν λόγια. Το Headless Cross μπαίνει ΑΝΕΤΑ στο Top-5 όλων των άλμπουμ που κυκλοφόρησαν οι Sabbath αυτά τα 50 χρόνια (είτε με Ozzy, είτε με Dio, είτε με Martin). Φαντάζομαι όλοι θα συμφωνήσουμε ότι ο Tony Iommi είναι τιτανοτεράστιος και ο ακρογωνιαίος λίθος των Black Sabbath.

1 Like

Τα albums της αυθεντικής τετράδας είναι bigger than life. Αριστούργημα και το Heaven & Hell, όμως οι Sabs με τον Ozzy όρισαν το ιδίωμα.

2 Likes

Το Headless Cross είναι 10αρι! Το Dehumaniser ποτέ δεν το εκτίμησα ιδιαίτερα. Κατά τα άλλα θεωρώ το Heaven and Hell έναν από τους κορυφαίους μεταλ δίσκους όλων των εποχών και σίγουρα για τα γούστα μου τον καλύτερο τους δίσκο. Προφανώς σέβομαι και αγαπώ και την πρώτη περίοδο τους αλλά λίγο παραπάνω έχω αδυναμία στον Dio

1 Like

Τόσο μα τόσο αλήθεια .

Να μου εξηγήσει κάποιος τι σχέση έχει το Headless Cross όταν μιλάμε για το Dehumanizer και γιατί αν θεωρεί κάποιος το πρώτο ως 10αρι, δεν γίνεται κάποιος άλλος να θεωρεί 10αρι το δεύτερο ή το αντίθετο ή να θεωρεί 10αρια και τα 2 .

Αμάν όλοι με τις βαθμολογίες σας. Κανένα από αυτά δεν είναι 10άρι, ηρεμήστε λίγο όλοι. 10άρια είναι τα τρία πρώτα. Το Vol.4 πλησιάζει. Τα υπόλοιπα είναι πιο κάτω. Και το 9 και το 8 μια χαρά βαθμοί είναι, μην υπερβάλλετε για να μας δείξετε πόσο πολύ σας αρέσει κάτι :yum:.

Εντάξει μωρέ είναι για 9,9 καλύτερα; :stuck_out_tongue:

Ναι αν πούμε για τα 3 ή 4 πρώτα θα συμφωνήσω .

Απλά βαριέμαι την σύγκριση . Η όλη ιστορία ξεκίνησε από ένα διάλογο που είχαμε με τον plex για το ποσο υποτιμημένος ( αδίκως για εμάς ) είναι το Dehumanizer .

Δεν ξέρω τι να πω . Και το No More Tears του Ozzy για μένα είναι δισκάρα . Άλλοι θα πουν ότι δεν πιανει τα μεγαλεία των πρώτων προσωπικών δουλειών του . Δηλαδή πρέπει σώνει και καλά να τα βάζουμε σε σύγκριση ; είναι δισκάρα άσχετα με το πόσο τεράστιο είναι κάτι άλλο .

Και κανένας δεν μπορεί να αποδείξει ότι το Headless Cross είναι πιο δισκάρα από το Dehumanizer. Ότι το αγαπάει ή ότι του αρέσει περισσότερο σαφώς και το δέχομαι αρκεί να δέχεται και εκείνος την δική μου οπτική .

Εγώ μπορώ να στο αποδείξω, βάλε το ομώνυμο, το When Death Calls, το Nightwing και μετά βάλε οποίο θες από το Dehumanizer και έλα να τα ξαναπούμε :slight_smile:

1 Like

Για γούστα μιλάμε, κανείς δεν μπορεί να αποδείξει τίποτα σε κανέναν, μη αρπάζεσαι :slight_smile:.

No More Tears το καλύτερο μετά το Blizzard Of Ozz :sunglasses:.