? Black Sabbath?

Μεταξυ αγαπημενου Sabbath παντα ημουν αναμεσα σε Sabbath bloody sabbath,Master of reality,Sabotage και ομώνυμου(κατι σας ειπα τωρα)τα 6 πρωτα ειναι πραγματικα 10αρια χαλαρα ολα!και το heaven and hell το γουσταρω πολυ αλλα κατεμε δεν τα ακουμπαει καν (αν και ο Dio ειναι κλασης ανωτερη φωνη απτον Ozzy εγω προτιμω Ozzy γιατι τον εχω συνδεσει με τα αγαπημενα μου κομματια τους)

Λατρευω priest, rush και rainbow. Μπροστα στο heaven and hell ολα οσα αναφερεις δεν ειναι τιποτα. Ουτε καν το βλεπουν. Αμα σου αρεσει κατι πιο πολυ επειδη βγηκε πρωτο σηκωνω τα χερια ψηλα. Για van halen γελαω μονο.

«Ladies and Gentlemen please welcome Black Sabbath featuring Ozzy Osbourne» :stuck_out_tongue:


49 χρόνια :metal:

4 Likes

…όπερ σημαίνει και δεύτερη… συμπαντοθραυστική δισκάρα μέσα σε μόλις 7 (επτά) μήνες από το ντεμπούτο τους! Ενώ τώρα, διαστήματα δύο και τριών ετών μεταξύ των studio δίσκων θεωρούνται απολύτως φυσιολογικά ακόμη και για καινούρια ή σχετικά καινούρια συγκροτήματα

Ρε, μήπως τα χρόνια ήταν όντως μεγαλύτερα στα 70’s;

(Βέβαια υπάρχει και η παράμετρος ότι τω καιρώ εκείνω, αρκούσαν 35-40 λεπτά μουσικής για να γεμίσεις το βινύλιο, ενώ οι μπάντες δεν περνούσαν και τόσο πολύ χρόνο στο δρόμο, αφού “παγκόσμια περιοδεία” τότε σήμαινε βρετανικό tour, ΗΠΑ άντε και κάποιες χώρες της Δυτικής Ευρώπης!
Και πάλι όμως, τόσα “μνημεία” σε τόσο μικρό διάστημα…)

5 Likes

13 Φεβρουαρίου λοιπόν σήμερα… 50 χρόνια μετά εκείνη την Παρασκευή και 13 όταν κυκλοφόρησε το πρώτο LP των Black Sabbath και άνοιξε ένα καινούριο, τεράστιο κεφάλαιο στον χώρο του rock.
Ο υπέρβαρος ήχος της κιθάρας, τα παρανοϊκά φωνητικά και πάνω απ’ όλα τα τερατώδη riffs του Iommi συνιστούσαν ένα πρωτόγνωρο άκουσμα που γοήτευσε εξαρχής πολλούς και έμελλε να σημαδέψει ανεξίτηλα τα γούστα και τις συνήθειες πολλών περισσότερων στο μέλλον.

Και να σκεφτεί κανείς πως όλα αυτά δεν θα συνέβαιναν αν ο Iommi δεν είχε το γνωστό ατύχημα που του στέρησε την ταχύτητα στο παίξιμο, ή αν είχε παραμείνει στους Jethro Tull το 1969. Όμως, είναι γνωστό ότι οι μεγαλύτερες ανακαλύψεις είναι προϊόν συμπτώσεων, και οι μουσικές “ανακαλύψεις” δεν θα μπορούσαν να αποτελούν εξαίρεση!

Εκτοτε οι Black Sabbath άλλαξαν, πέρασαν κρίσεις, διαλύθηκαν, αποσύρθηκαν… εδώ ο κόσμος άλλαξε, βυθιζόμενος όλο και παραπάνω στο χρησιμοθηρικό ιδεώδες, τόσο που οι απαισιόδοξοι στίχοι των πρώιμων Sabs να ακούγονται αφελείς. Το μουσικό υπόβαθρο που δημιούργησαν όμως παραμένει διαχρονικά επίκαιρο, με όλα όσα μπορεί κάτι τέτοιο να σημαίνει.

Δεν ξέρω πως θα είναι ο κόσμος σε 50 χρόνια, αυτό που ξέρω είναι ότι τα αφιερώματα για το heavy metal θα αρχίζουν πάλι με έναν δίσκο που ξεκίναγε με βροντές και καμπάνες…

24 Likes

ΚΟΣΜΟΓΟΝΙΑ αυτος ο δισκος. Υπηρχαν τα “ψηγματα” και απο πιο πριν αλλα εδω εγινε η πραγματικη γεννηση αυτου που ονομαζουμε Heavy Metal. Απο τα πιο επιδραστικα εργα τεχνης στην ιστορια της ανθρωποτητας, απλα και ξεκαθαρα.

9 Likes

50 χρόνια Heavy Metal :metal: Αλμπουμάρα!!!

8 Likes


Χρόνια Πολλά στον Τεράστιο Tony Iommi :metal: :heart:

11 Likes

Χρόνια πολλά και καλά στο νονό μας

4 Likes


Μεταγραφή αεροδρομίου για τους Σαμπαθ ο τεράστιος κοντός και ο καλος θεούλης δίνει στην ανθρωπότητα αυτό σαν σήμερα 25/4/1980! ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ απλά…ΔΙΣΚΑΡΑ !!!

19 Likes

The world is full of Kings and Queens
Who blind your eyes and steal your dreams
It’s Heaven and Hell…:metal:

7 Likes

28.4.2009

Πολύ καλός δίσκος, ανώτερος από το 13 που κυκλοφόρησαν τέσσερα χρόνια αργότερα με τον Ozzy.

7 Likes

Αυτό είναι δισκάρα, το 13 είναι μια παρωδία. Είναι ντροπιαστικό να αντιγράφεις τον εαυτό σου λες και το έχει ανάγκη ο κόσμος… ή ακόμα χειρότερα, εσύ ο ίδιος.

Βέβαια η πραγματική δισκάρα, που δεν έχει λογότυπο Sabbath στο εξώφυλλο, είναι ο πρώτος σόλο δίσκος του Iommi.

2 Likes


49 χρόνια :metal:

11 Likes

Τεράστια δισκάρα που βρίθει έμπνευσης, ενώ μια ματιά στα διαστήματα μεταξύ τόσων και τέτοιων ιστορικών κυκλοφοριών κάνει τις συγκρίσεις με τα τωρινά δεδομένα να μοιάζουν κωμικές, όσο κι αν λάβουμε υπ 'όψιν τις διαφορετικές συνθήκες.

(φουλ της επετείου εν τω μεταξύ σήμερα, και η @evanthia δουλεύει…υπερωρίες!)

4 Likes

To “13” και εμένα μου φάνηκε όχι άσχημο αλλά λίγο περιττό και βαρετό. Ωραίο ήταν που βγάλανε έναν ακόμα δίσκο, αλλά θα προτιμούσα να είναι πιο εμπνευσμένος ή λίγο πιο πειραματικος (δύσκολο σε τόσο προχωρημένη ηλικία αυτό, αλλά οκ). Δεν αλλάζει βέβαια κάτι με αυτό, η ιστορία ήδη εχει γραφτεί με χρυσά γράμματα

Για μένα το καλύτερο τους πάντα θα είναι το πρώτο, ασύλληπτος δίσκος και από τις φορές που η ιστορική αξία αλλά και η μουσική αξία είναι και οι δύο τεράστιες.

1 Like

Μάλλον ο αγαπημένος μου Sabbath δίσκος με Ozzy

4 Likes

Εμένα όχι μάλλον, σίγουρα!

2 Likes


45 χρόνια :metal:

8 Likes