? Black Sabbath?

Εμένα πάντως μου αρέσει πολύ το εξώφυλλο του Born Again

1 Like

Ε οχι ρε σεις το εξώφυλλο του Sabbath Bloody Sabbath γαμαει ακομα

3 Likes

Πάντως όταν λέμε για κακά εξώφυλλα, το πρώτο που μου έρχεται είναι αυτό και όχι το παρανοιντ που είναι ένα οκ, απλά αδιάφορο εξώφυλλο:

Και όσο το κοιτάω γίνεται ακόμα καλύτερο: τα αυτιά νυχτεριδοξωτικου? Η μύτη μπαμπουίνου? Τα μάτια πιθήκου? Το μαλλί Χατζηνικολάου εποχής 90? Το στόμα τίγρης? Ή τα δάχτυλα γεράκια και το σακάκι?

7 Likes

Το όνομα δίπλα στο αυτί είναι του καλλιτέχνη ή του πλάσματος άραγε; Μια χαρά ταιριάζει πάντως να τον φώναζαν Arnold.

3 Likes

σαν το Bananas των Deep Purple δεν εχει…μηπως να ανοιξουμε τοπικ με αυτο το θεμα;(αν δεν υπαρχει ηδη)

1 Like

To bananas,είναι κακή ιδέα, δεν είναι κακοφτιαγμένο εξώφυλλο. Οκ, δεν αντικατοπτρίζει το τι θα ακούσεις, οκ δεν είναι καλή ιδέα, αλλά πραγματικά δεν είναι ΚΑΚΟ σαν το παραπάνω.

1 Like

Ανασκευαζω: δεν είναι γεράκια, είναι κατι-σαν-γυπας, όμως το ενα μοιαζει με σαρδέλα και το άλλο με κροκοδειλοπουλο.

Μάλλον το όνομα του 5χρονου που το σχεδίασε, που μεταξύ μας, για 5χρονο ζωγραφίζει καταπληκτικά.

1 Like

Τον στόχο της, τον πέτυχε πάντως η μπάντα. Το συγκεκριμένο εξώφυλλο με έμαθε τους Wolf, όντας τόσο άσχημο.

Από εκεί και πέρα χρειάστηκαν και κάποια άρθρα του Vic για να κάτσω να τους ακούσω και τελικά να τους δω live :stuck_out_tongue:(αν κι εγώ είχα πάει για τους enforcer).

Σίγουρα θα υπάρχει topic για άσχημα εξώφυλλα. Δεν είμαι σίγουρος, ωστόσο, αν υπάρχει topic για ΔΙΣΚΑΡΕΣ με άσχημο εξώφυλλο, γι’ αυτό και σχολίασα το “Paranoid”. Γιατί π.χ. το “Bananas” δεν είναι και κανένας ιστορικός δίσκος. Το Wolf δεν το ξέρω.

Π.χ. ένα κλασικό που μου έρχεται στο νου είναι το “Gothic” των Paradise Lost. Μα είναι δυνατόν; Ένα ανάποδο zoom από τη φωτογραφία του συγκροτήματος; Τόση έλλειψη έμπνευσης; Πάντα το μισούσα αυτό το εξώφυλλο.

1 Like

Δισκάρα του δεύτερου thrash κύματος με πανάθλιο εξώφυλλο είναι το…

…και υπεραμυνόμενος της επιλογής μου, θα πω ότι είμαστε και εντός θέματος μιας και τους Whiplash απαρτίζανε τρεις με το όνομα Tony, όλοι ιταλικής καταγωγής (Tony Portaro, Tony Bono, Tony Scaglione), σε πλήρη αντιστοιχία με την περίπτωση του Iommi!
Όχι βέβαια ότι χρειαζόνται ιδιαίτερες αποδείξεις πως όλοι στους Sabbath χρωστάνε!

2 Likes


49 χρόνια :metal::heart:

15 Likes


40 χρόνια :metal:

11 Likes


48 χρόνια :metal::heart: Καλό Μήνα!!!

16 Likes

Τον τελευταίο χρόνο όλο και πιο έντονα το γυροφέρνει ο Iommi για πιθανή επιστροφή. Αν είναι όλοι καλά και φτιάξουν τα πράγματα με την πανδημία σιγουρακι ότι θα ξαναπαίξουν λεω εγώ

1 Like

Έχετε δει την κατάσταση που είναι ο Ozzy; Δεν τον κόβω για live

2 Likes

Πραγματι ετσι ειναι. Και η περιοδεια του πηγε για το 23 αλλα δεν νομιζω να γινουν αυτα τα live με τα τωρινα δεδομενα

So i got a call from Tony Iommi’s manager … it seems there is now a record deal for my era of Sabbath albums !!!.. so It looks like a re-issue is actually going to happen!!! :slight_smile: There could be a LOT of “Tony Martin” around this year! … Sorry about that!

Από το Facebook του Tony Martin. Επιτέλους!!!

4 Likes

η περιοδος του Μαρτιν μου αρεσει πολυ πολυ περισσοτερο απο του Οζζυ…

2 Likes

επιτελους!!!

1 Like

Quoted for truth.

1 Like