Ποιά υπήρξε η αγαπημένη σας σύνθεση των Black Sabbath?

Παρ’ ότι ο αγαπημένος μου τραγουδιστής είναι μακράν ο R.J.Dio,
όταν λέμε Black Sabbath, εννοούμε (και έχουμε στο μυαλό μας) την 4άδα Ozzy, Iommi, Geezer, Ward.
Πάντως ο Iommi ήταν, είναι και θα είναι για πάντα το σύμβολο των Black Sabbath και του Heavy Metal, εύκολα!

psifizw Ozzy kai meta akoluthei h periodos tou Dio, oi alles den m’aresun.

O Iommi einai simvolo twn Sabbath alla oxi tu Heavy Metal(gia mena toulaxiston).

Εχει κανει αρκετα για να ειναι και συμβολο του Heavy Metal…

safws, alla nomizw oti afto einai atomiko gia ton kathena.

με ozzy,dio κ martin…

Πιστευω οτι οταν λεμε ‘‘ο τραγουδιστης των Blck Sabbath’’ εννοουμε τον Ozzy!

Απολαύστε τον 1ο του δημοψηφίσματος σε συγκλονιστική εκτέλεση του Children of the grave:

Η ψήφος μου στον ένα και μοναδικό:

+1 ειναι αναμφισβητητα το πιο κλασσικο σχημα αλλα κ τα αλλα ειναι πολυ αξιολογα 8)

+φωνω απολυτα…

Για μενα τα καλυτερα των Sabbath βγηκαν με τον Ozzy.Οι αλλες φασεις τους δε με συγκινουν ιδιαιτερα.

Eνταξει, οταν λεμε BS εννοειται η Οzzy περιοδος. Αν και μετα εβγαλαν καλους δισκους.

Δεν χρειάζεται να πω κάτι παραπάνω, τα παραπάνω σχόλια με καλύπτουν.
Τι δεν θα έδινα να ήμουν το 97’ τις 2 βραδιές του Reunion με τον παράφωνο (τότε και τώρα) Ozzy.
:cry:

με ντιο μου αρεσουν πιο πολυ αμ και με οζζυ ειναι θεικοι.οι υπολοιπες συνθεσεις τους με αφηνουν αδιαφορο εκτος ισως απο αυτην με μαρτιν

Με όλες τις συνθέσεις μαμάτοι ήταν, απλά με οΖΖυ ταν η δημιουργία του θαύματος του metalικού ήχου:!:

Ο τραγουδιστής τους είναι ο Όζης. Εμένα μου αρέσει ο Ρόνης. Άσε που το Heaven and hell είναι κατ’εμέ το πληρέστερο άλμπουμ τους…

αραγε υπαρχει κανεις που γουσταρει sabbath με gillan???
παρολο που ειναι κορυφαιος τραγουδιστης δεν δενει με καμια κυβερνηση με τους sabbath :wink:

αν και ο OZZY δεν πιανει μια σαν φωνη μπροστα στον R.J.Dio
η αγαπημενη συνθεση Black Sabbath ειναι αναμφιβολα με OZZY στα φωνητικα…

Η περίοδος [B]Ozzy [/B]ήταν η παραγωγικότερη και η επιδραστικότερη. Προσωπικά δε μου αρέσει και πολύ η φωνή του.
Η περίοδος [B]Dio [/B]ήταν ουσιαστικά ένας δίσκος, το Heaven & Hell. Τα άλλα τρία ήταν πολύ κατώτερα. Κανείς όμως δεν αμφισβητεί το μεγαλείο της φωνής του κοντού που έδεσε με την κιθάρα του Iommi και μπόλιασε τον ήχο τους με νέα στοιχεία. Ανυπέρβλητος.
Η περίοδος [B]Martin [/B]θα μπορούσε να συγκριθεί με την περίοδο Ozzy. Χάνει λόγω μικρότερου αριθμού δίσκων.
Οι υπόλοιποι έδωσαν πολύ μικρό δείγμα γραφής. Παρόλα αυτά μου αρέσει τρελά το Born Again με τον [B]Gillan[/B]!

[B]Οριακά [/B]λοιπόν ψηφίζω [B]Ozzy[/B]. Αν επιστρέψει ποτέ ο ΜARTIN και κάνει και άλλους δισκους με τους Sabbath, μάλλον θα κερδίσει την προτίμησή μου…

Προοτεινω το πολλ να παρει τη μορφη αυτου που ειχε κανει ο Jim με τους AC/DC. :smiley: