Ποιά υπήρξε η αγαπημένη σας σύνθεση των Black Sabbath?

Το αιώνιο ερώτημα που βαζανίζει την Black Sabbath κοινότητα…
ΟΖΖΥ ή R.J.DIO?
Ίσως σε αυτή την ψηφοφορία δεν έχει σημασία ποιά σύνθεση έβγαλε τα καλύτερα-περισσότερα αλμπουμ (σίγουρα η περίοδος Ozzy έχει προσφέρει πιο πολλά “διαμάντια” ) αλλά αυτό που θέλουμε να μάθουμε εδώ είναι ποιον Sabbath ήχο προτιμάτε, αγαπάτε, λατρεύετε και ποια φωνή ταιριάζει περισσότερο με τα ριφ του Iommi. Σκεφτείτε επίσης σε περίπτωση επανένωσης κάποιας από τις συνθέσεις αυτές ποιά νομίζετε ότι θα έβγαζε το καλύτερο άλμπουμ?

Heaven & Hell ή Black Sabbath?
Neon Knights ή Paranoid?
Falling Off The Edge Of The World ή Into The Void?

Ή μήπως προτιμάτε ένα Headless Cross με Tony Martin?

Βγάλτε τα γούστα σας στη φόρα…

Με OZZY βεβαια!!
Μα μετα -για μενα-δεν ηταν καν Sabbath.Δεν λεω συνθετικα ο Iommy ηταν το κεφαλι, αλλα η χαρακτηριστικη φωνη του ΟΖΖΥ εκανε γνωστα στο ευρη κοινο ολα αυτα τα διαμαντια…
Ο περισσοτερος κοσμος οταn ακουει καπου να παιζει ΟΖΖΥ δεν λεει “ακου, παιζει ΟΖΖΥ” αλλα “Ακου, παιζει Sabbath” ενω με τον Dio λενε…“ακου, παιζει Dio…αυτος δεν ειχε παιξει καποτε με Sabbath?”.
Ελπιζω να καταλαβατε τι θελω να πω.
Υπογραμιζω οτι στα προσωπικα του μ’αρεσει πολυ, οπως και το Heaven & Hell ειναι δισκαρα, αλλα δεν ειναι Sabbath.Ειναι ενας συνδιασμος Dio & Iommy

Doom on…

Χμ, δυσκολη ερωτηση. Λοιπον θα απαντησω την Ozzy era.

Μπορει ο Dio να ειναι ο αγαπημενος μου τραγουδιστης, μπορει να γραφει φοβερες μελωδιες, μπορει σαν album το Heaven and Hell να μου αρεσει περισσοτερο απο οτι αλλο εχουν κανει οι Sabbath αλλα για μενα η φωνη του ειναι συνυφασμενη με τους Rainbow. Εκει την εμαθα, εκει την αγαπησα και στο φιναλε ο Ritchie του πηγαινε περισσοτερο απ’ οτι ο Iommi τοσο ηχητικα οσο και συνθετικα.

Και επειδη η φωνη που παντα ταιριαζε στους Sabbath ηταν ο Ozzy, ψηφιζω…

gia kita3ete ke to avatar mou:p
oi black sabbath ine i megali mou agapi ke fisika to KALITERO…signomi…la8os epilogi le3eon… to monadiko line up pou mpori na onomasti BLACK SABBATH ke na ine 100% sabbathikos ixos opos ton ixame protoakousi stis 13 fevrouariou to 1970 ine: TONY IOMMI, OZZY OSBOURNE, GEEZER BUTLER ke BILL WARD
otidipote allo dexto, alla otan milame gia sabbath milame gia tous pio pano.

gia mena den iparxi periptosi na dialega na do, an ixa epilogi, meta3i reunion me OZZY i reunion me DIO ton DIO epidi apla 8a itan san na evlepa tous 21st century DOORS [o monos logos pou 8a pigena 8a itan gia na tou ftiso, oxi tous doors, alla tous mlkes pou pigane… o morrison pe8ane ree!!].

ke na 8imaste ta logia mou… molis vgi to kenourio album ton sabbath 8a tous stiloun olous 3ana spitia tous, ke 8a kani kati mlkes san tous metallica na dreponte gia tin katantia tous! :twisted:
afta:P

εγω που πηγα στα βραχακια πιανομαι???

Εδώ διαφωνώ 100% μαζί σου. Ανεξάρτητα του ότι ψήφισα Dio (θες γιατί έτυχε να ακούσω πρώτα τα Heaven And Hell & Live Evil, θες γιατί είμαι πορωμένος με την φωνή του Ronnie) και στο μυαλό μου πάντα οι Sabbath ήταν και θα είναι συνυφασμένοι ΚΑΙ με τον κοντό, το λάθος σου νομίζω ότι είναι το εξής:
Ο Dio όταν αντικατέστησε τον Ozzy δεν ντυθηκε σαν τον Ozzy, δεν κινήθηκε στην σκηνή σαν τον Ozzy, δεν τραγούδησε τα παλιά τραγούδια όπως ο Ozzy αλλά έφερε τον δικό του αέρα στο συγκρότημα, τις δικές του ιδέες και αυτό δεν μπορεί να συγκριθεί με τον τραγουδιστή - Μητσικώστα Ashbury o oποίος απλά ΜΙΜΕΙΤΑΙ Toν Morrison και έχει χάσει την όποια προσωπικότητά του.
Στα υπόλοιπα που λές συμφωνώ και επαυξάνω. Αν βγάλουν ένα άλμπουμ τώρα θα γίνει της π*@#$νας!!Θα σβήσει όλους τους μέτριους και θα δείξει ποιοι είναι οι βασιλιάδες! Η διαφορά μας είναι ότι εγώ πιστεύω ότι και ένα άλμπουμ με Dio-Βutler-Iommi θα ήταν φοβερό.

Καθε περιοδος των Sabbath, ηταν κατι το ξεχωριστο και το ιδιαιτερο. Για μενα δεν τιθεται θεμα επιλογης περιοδου. Ολες ηταν Sabbath, με Ozzy, με Dio, με Martin, με Gillan…
Οσο γαματο ειναι το Paranoid, το Black Sabbath, το War Pigs, κλπ, αλλο τοσο γαματα ειναι και τα υπολοιπα.
Και επειδη υπαρχει μαλλον μια αμφισβητηση στο προσωπο του Dio, δε νομιζω τραγουδια οπως το Die Young, Children of the sea, Heaven and Hell, να γραφονται καθε μερα και να τα τραγουδαει οποιος να’ναι.
Αλλη ιστορια εγραψε ο Ozzy, αλλη ο Dio, αλλη ο Martin και αλλη ο Gillan, αλλα ας μην ξεχναμε οτι ο κινητηριος μοχλος ηταν ο Iommi.
Και μην μου πειτε οτι οι υπολοιποι 3 εκτος του Ozzy δεν εχουν γραψει ιστορια γιατι θα τρελαθουμε τελειως.
Καλο ειναι επισης να μην μενουμε στον ΑΝ οι Sabbath βγαλουν δισκο, μακαρι να βγαλουν και να γαμαει, αλλα επειδη ακομα δεν εχουν βγαλει, ας βγαλουν πρωτα και μετα εδω ειμαστε…

[quote=“stargazer_adonis”]

Εδώ διαφωνώ 100% μαζί σου. [/quote]

hehe kataleveno ti ennois alla ke si me pare3igises ligo! :stuck_out_tongue: oles oi epoxes sabbath ine 3exoristes ke iperoxes…idika me ton dio!![e3etias tou “heaven and hell” katentisa fanatikos opados ton rainbow ke tou solo tou :twisted: parepimptodos vgazi kenourio cd to avgousto o dio!]

afto pou i8ela na po itan, oti an exo epilogi 8a protimousa to ORIGINAL LINE UP ton sabbath giati nio8o pos aftoi ine oi apolitoi adiprosopoi tou sigrotimatos BLACK SABBATH! opos ke 8a protimousa to original line up ton judas priest!!

Εδώ μπορείς να κατεβάσεις samples 30 sec από το νέο άλμπουμ του Dio!!!

http://www.electricbasement.com/down_dio.asp

Πρώτη εντύπωση: 10 στα 10!!!

Με dio γιατί έκαναν το Heaven and hell

Δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω…Τα είπες ΟΛΑ! :smiley:

Όχι ΟΛΑ!!!
Δεν είπε τι ψηφίζει!!!

Mpa? itan kai o OZZY stous SABBATH??? Ti lete twra!!! Mono me Dio stin sinthesi tous (kai me Martin, Hughes vevews-vevews) ipirxan SABBATH, oi ipoloipoi itan METRIOI!!!

Exerite to athlio Dehumanizer!!!

Εμενα το Dehumanizer μ’αρεσει αρκετα και το θεωρω ενα αρκετα υποτιμημενο album

Το Dehumanizer είναι πολύ ωραίο άλμπουμ. Μου αρέσει πολύ ο συνδυασμός της πολύ heavy-doom κιθάρας του Iommi με τα φωνητικά του Dio.

The Master(s) Of Insanity…

VOODOO
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΕΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΡΙΦ ΤΟΥ
ΚΑΙ ΣΤΟ VOODOO ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ

ozzy με διαφορα γιατι μου αρεσει πιο πολυ αυτη η περιοδος!
με dio εχουνε κοματαρες που προσκιναω! καποτε ειχα πει αν το metal ηταν οπως το Heaven And Hell θα ημουνα μεταλας!
με gillan ειναι απλα αστεια περιοδος…
απο τις επομενες οσα εχω ακουσει ξεχωριζω τον Martin k to Headless Cross…

Δύσκολη απόφαση! Αν με Dio είχαν βγάλει παραπάνω albums (πέραν του Heaven & Hell φυσικά!) πού να μου αρέσουν σίγουρα θα επέλεγα την Dio περίοδο. Eπειδή όμως με Martin βγάλανε περισσότερα albums πού μου αρέσουν (για την ακρίβεια όλα μου αρέσουν!, με περισσότερο αγαπημένα μου τα Headles Cross & Tyr) κι επειδή το ύφος των albums αυτών (heavy/power) είναι πιο κοντά στα γούστα μου, διαλέγω την περίοδο με τον Tοny Martin στα φωνητικά! Τα albums με Gillan & Hughes με αφήνουν παντελώς αδιάφορο! Όσο αφορά την περίοδο με Οzzy στα φωνητικά σίγουρα είναι η πιο αναγνωρισμένη κι έχει γράψει ιστορία… αλλά εμένα δεν… και πολλά πράγματα! Σίγουρα προτιμώ τον Ozzy στα προσωπικά του! Όπου μου αρέσουν πολύ περισσότερο και τα φωνητικά του!

Αρχίζει την αντεπίθεση ο Τόνυ!!!
Δεύτερος κολλητά ψήφος στον ανάποδο σταυρό και φυσικά και για πάντα Tony Martin! Και απίστευτοι δίσκοι όταν ήταν εκεί ο τυπάς και οι πιο “σατανικοί” και άμεσοι Sabbath όλων των εποχών.
Όχι ότι δεν λατρεύουμε τα πριν. Για τον Όζζυ είμαι πολύ λίγος για να μιλήσω (χεχε) αν και τον προτιμώ στις προσωπικές του δουλειές.
Όσο για τον κοντό Θεό Dio πήρε τότε την μεγαλύτερη μέταλ μπάντα του κόσμου και την έβαλε στα δικά του καλούπια.

μονο με ozzy χωρις καμια αμφιβολια