Σχολια για συναυλια black sabbath

Γρηγόρη μην είσαι τόσο σίγουρος οτι δεν εγινε καποιο ατυχημα … εγω τουλαχιστον οταν πηγα να βγω στο πλαι του παραδρομου για να κατουρησω επεσα σε ενα χαντακι μισου μετρου , την γλυτωσα φτηνα μπορω να σου πω … με μια κουνημενη μεση απο το πεσιμο , γδαρσιματα στα χερια , γιατι ειχε και συρματα , και μια θλαση στο ποδι , ακομα και σημερα δεν μπορω να το πατησω κανονικα .

Mα και εσι …Κατουρας στα τυφλα??? Αν πεταγωταν τιποτα και σου ετρωγε τον μικρο Angel???

Ε περπαταγανε διπλα μου πιτσιρικια , πατεραδες , μαναδες ε ντραπηκα να τον πεταξω εξω και να κατουραω ενω περπαταω και ειπα να παω στα σκοταδια . Αλλη φορα δεν το ξανακανω λεμε . Εκει κατω απο τοπ φως θα κατουραω και ας με πανε και μεσα για προσβολη της δημοσιας αιδους (καλα το ειπα?)

Eλα τωρα σοβαρεψου λεμε μην τα λες αυτα γιατι ο θεουλης ακουει και ριχνει κεραυνους και καταιγιδες . Οι Wastefall δεν κολαγανε καν σε ολο το line up ποσο μαλλον οπου η σκηνη ηταν πολυ μεγαλη για αυτους τους καταπιε κανονικα αφου καθονταν σαν αγκουρια . Και μην κανεις το λαθος να λες αυτο ειναι ελληνικο καλα επαιξε , γιατι οπως το βλεπω εγω … για αυτο η ελληνικη σκηνη παει για το π@@τσο καβαλα πριν μερικων εξαιρεσεων. Και τη στιγμη που πλερωσα 60 Euro για το live εχω να πω και δυο πραγματα συυμφωνειτε δεν συμφωνειτε .
Λοιπον .
Ειναι αληθεια οτι στο live αυτο πηγα για να δω Velvet Revolver , οι οποιοι ηταν πολυ καλοι και ειναι γεγονος πως ουτε καν καταλαβα ποτε τελειωσανε αφου ολη η ωρα περασε ευχαριστα. Οι Black Label Society παιζαν δεν παιζαν δεν με ενοιαζε αφου δεν μου αρεσουν και τους βρισκω κουραστικους πραγμα που μου το επιβεβεωσαν με τα πολλα σολο του Ζak o οποιος μπορει να ειναι καλος κιθαριστας αλλα εμενα δεν μου κανει αυτο το κουκου που μπορει να κανει σε αλλα παιδια . Οι Wastefall οικτροι καλυτερα στην θεση τους να παιζανε Firewind , Mystic Prophecy που για μενα ειναι μπαντες με αερα και μπορουσαν να καλυψουν ολο το stage . Και φτανουμε στους Black Sabbath . Oloi ξερεται η εχετε διαβασει προηγουμενα post μου για αυτους δεν τους παω μια αλλα μπορω να πω οτι στο live επαιξαν καλα , αυτος που μου εκανε εντυπωση ηταν ο Ward , o γερος ειχε γαμω τα χτυπηματα , μπραβο του και μαγκια του ειλικρινα τιον ευχαριστηθηκα . Επισης ο ηχος ηταν γαματος , απο τους καλυτερους που εχω ακουσει .
Αυτα ειχα να πω .

Κι ομως! Υπηρξαν πολλα ατομα (οπως εγω) που γυρισαν στην Αθηνα στις 6 το πρωι! Ο προνοητικος οπως παντα ΟΣΕ εβαλε στο τελευταιο δρομολογιο απο Μαλακασα τον προαστιακο με ενα βαγονι (αντε να ηταν δυο)!Εννοειται οτι σε αυτο δε χωρεσαν ουτε οι μισοι απο οσους περιμεναν να ανεβουν. Ετσι καταληξαμε να περιμενουμε το επομενο δρομολογιο των 4:20, το οποιο σημειωτεον ηρθε στις 5παρα 20! Αλλα χαλαλι τοση ταλαιπωρια, Black Sabbath ηταν αυτοι. Αρκει να μη συνεχιστει και σε αλλα μεγαλα ονοματα που τυχον ερθουν :?

panhgyri!!!dipla mou htan enas kyrios gyrw sta 40 kai xtupiotan anelehta,kathe toso gyrize kai mou elege : den to pisteuw auto pou zw!! perimena olh mou th zwh na dw tous sabbath live!! kai to proswpo tou htan gemato eytyxia. koitaksa gyrw mou kai oso mporousa na dw ola ta proswpa mikrwn kai megalwn htan ekstasiasmena!! h adrenalinh olwn na ksexylizei apo pantou kai h ekfrash twn proswpwn htan les kai tous fanerwthike o idios o theos!! anamfivola htan empeiria zwhs!!

Τώρα που πέρασαν οι μέρες, μπορώ να μιλήσω ήρεμα.

Οι Wastefall “φάνηκε” πως έπαιζαν καλά. Και λέω “φάνηκε” γιατί ο ήχος ήταν ΑΙΣΧΡΟΣ. Τα ίδια έγιναν και πέρισυ και τα ίδια γίνονται πάντα: το γκρουπ που ανοίγει τη συναυλία, έχει να αντιμετωπίσει, εκτός από το λογικό τρακ, την απόλυτη αδιαφορία των υπεύθυνων της κοσνόλας. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΞΕΦΤΥΛΙΖΕΤΕ ΕΤΣΙ, ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΚΑΛΕΙΤΕ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΝ. ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ.

Πάμε παρακάτω. BLS. Ναι. Καλός ο Zakk. Πολύ καλά σόλο. Όμως, πριν και μετά από ένα σόλο πρέπει να υπάρχει και μια πλήρης σύνθεση. Και από συνθέσεις, ας μη το συζητάμε. Μετά από τα πρώτα τους 15 λεπτά στη σκηνή, μπροστά στις καντίνες έγινε το αδιαχώρητο. Ο ήχος ήταν κάπως καλύτερος. Δεν ήταν αισχρός. Ήταν απλά κακός.

Velvet Revolver. Ωραίοι. Δυνατοί. Οι φίλοι του είδους το χάρηκαν και το διασκέδασαν. Κορυφαία στιγμή, κατά τη γνώμη μου, το it’s so easy.

Black Sabbath. Ναι ρε Ozzy. Αυτό μας έλλειπε να μη πεις thank you for waiting. Τα 33 έκλεισα ρε γμτ. Πόσο ακόμη έπρεπε να σας περιμένω?

Λίγα λόγια για την όλη οργάνωση. Τουλάχιστον, για εκείνη την ημέρα.

  • Λίγη προσοχή στον ήχο. Ούτε τα συγκροτήματα σας φταίνε, ούτε και τα αυτιά μας.
  • Τα παιδιά με τα μπλε, είδαν εξοχή και χάρηκαν. Εξυπηρέτηση, μηδέν. Εκείνο το “να μην ερχόσασταν” ήταν όλα τα λεφτά.
  • Εντάξει, υπήρχαν μόνο δυο έξοδοι. Όταν μπροστά στη μια παρκάρει ο άλλος το ασθενοφόρο του, τι να του πεις?
  • Λίγο φως ρεεεεεεεεεεεε. Τόσο στο χώρο της συναυλίας, όσο και έξω.
  • Υπήρξε συγκεκριμένο ταμείο (δεξιά από τη σκηνή, το βάθος) το οποίο εξυπηρετούσε 2 άτομα (ένα αριστερά και ένα δεξιά) ανά 2 λεπτά. Που τους/τις βρήκατε?
  • Πολύ καλό το κιόσκι των πρώτων βοηθειών. Συνήθως τέτοιες “λεπτομέρειες” μας ξεφεύγουν στη χώρα που ζούμε.
  • Η “αρένα” θέλει δουλειά. Έχω ύψος 1,90 και, όντας στα 20 μέτρα από τη σκηνή, κατάφερα μόλις στο Paranoid να δω πως ο Ozzy έχει μείνει τόσο αδύνατος.
  • Είδα βανδαλισμούς σε αυτοκίνητα. Και όχι μόνο εκείνη τη μέρα.
  • 2 ευρώ ένα ποτήρι μπύρα? Τι λέτε ρε παιδιά?
  • Τα παιδιά της security ήταν ευγενέστατα. Ένα μεγάλο ευχαριστώ.
  • Πρέπει, επιτέλους, να γίνει κάτι με το πάρκινγκ.
  • Διάβασα πως το rockwave θα είναι από του χρόνου υπό την αιγίδα του υπουργείου πολιτισμού. Τουτέστιν, νομίζω πως μπλέξατε και μπλέξαμε κι εμείς.

Ξέρω, φαίνομαι σαν ξινός. Δεν είναι ξινύλα, παιδιά. Είναι κάποιες “λεπτομέρειες” που διαφευγουν από τους Έλληνες που στη δεκαετία του 80 βλέπαμε μια συναυλία κάθε 2 χρόνια, αλλά αφορούν καταστάσεις που στο εξωτερικό είναι αδιανόητες.

Χρειάζεται ακόμη πολλή δουλειά. Από εμένα (και, πιστεύω, από όλους τους Έλληνες rockers), έχετε πίστωση χρόνου. Ήδη κάνατε πολλά. Μπορείτε να κάνετε ακόμη περισσότερα.