Blackmore vs Malmsteen

επειδη μαλον μιλας για μενα δεν απαξιωσα πουθενα τον Malmsteen! αντιθετος τον ακουω κ γουσταρω κιολας!
αυτο που βρικα αστειο ηταν το thread αλλα κ το φοβερο ποστ του οτι ειναι ο πρωτος που επαιξε αρπετζιο στην κιθαρα…

Blueslick δεν μιλάω μόνο για εσένα(αν και για εσένα από ότι φαίνεται έκανα λάθος, σόρρυ κιόλας:)

Εμένα με ενοχλεί το θάψιμο που έχει φάει ο Yngwie τόσα χρόνια. Εντάξει είναι ψωνισμένος( αν και σε μια παλιά συνέντευξή του είχε πει ότι για παράδειγμα, δεν μπορεί να πιάσει το συναίσθημα του BB King) αλλά υπερβολές έκαναν και άλλοι πχ Blackmore. Μπορεί το ύφος του να μην έχει αλλάξει ριζικά όλα αυτά τα χρόνια αλλά τι να κάνει και αυτός, αν άλλαζε θα τον έκραζαν οι οπαδοί του ενώ αυτοί που θεωρούν ότι παίζει τα ίδια και τα ίδια δεν θα έμπαιναν στον κόπο να ακούσουν το νέο στυλ του. Οπότε αφού από τη μουσική του ζει, αναγκαστικά τελειοποιεί αυτό που θέλουν να ακούσουν οι οπαδοί του.

By the way να προσθέσω ότι όπως δεν μου αρέσει που κατηγορούνται για έλλειψη συνασθήματος όλοι οι shredders, το ίδιο αντίθετος είμαι και στο να θεωρούν κάποιοι τον Blackmore ή τον Hedrix ξεπερασμένους επειδή δεν παίζουν πιο γρήγορα από τη σκιά τους.

heart of a scre

τα λες παρα πολυ καλα κ συμφωνω 100%

Kαλα τα λες αλλα ειναι ιεροσυλια να συγκρινεις το τσουτσεκι με τον Blackmore :slight_smile:

Δεν υπάρχει ιεροσυλία. Συγκρίνονται ο ίσως επιδραστικότερος κιθαρίστας των 70ς με τον επιδραστικότερο των 80ς. Από άποψη μεγάλων δίσκων δεν μπορώ να διαφωνήσω ότι ο Blackmore έβγαλε περισσότερους από τον Yngwie. Άλλωστε λίγοι έχουν γράψει τόσους πολλούς ύμνους όσους ο Richie.

Ο Malmsteen από την άλλη δεν είναι τσουτσέκι. Ο άνθρωπος δεν ήταν ακόμα 20 χρονών και άλλαξε την ιστορία της ηλεκτρικής κιθάρας.

Γενικά συμφωνώ με αυτά που λες, δεν νομίζω πως δεν αλλάζει για να μην δυσαρεστήσει τους οπαδούς του, πιστέυω πως παίζει έτσι επειδή έτσι γουστάρει ο ίδιος.

Εδώ διαφωνώ. “Έναν από τους επιδραστικότερους των 80ς” να συμφωνήσω, “τον επιδραστικότερο” όχι. Ακόμα και αν το περιορίσουμε σε rock/hard rock/metal που μάλλον αυτό εννοείς, ο επιδραστικότερος των 80’s ήταν ο Van Halen. Και μην κοιτάς που στην Ελλάδα οι Van Halen δεν έχουν την αναγνώριση/δημοτικότητα που έχουν αλλού.
Έχοντας ζήσει την δεκαετία του '80 μπορώ να σου πώ πως μέχρι τα μέσα της δεκαετίας, όταν ο Μalmsteen άρχισε να βγάζει τα σόλο/rising force άλμπουμ, τον ήξερε ένα πολύ περιορισμένο κοινό. Αντίθετα, όλα τα πιτσιρίκια (και όχι μόνο) είχαν (είχαμε…:p) πέσει με τα μούτρα στο tapping, η Kramer και η Floyd Rose κατέρριπταν το ένα ρεκόρ πωλήσεων μετά το άλλο και το παίξιμο του Van Halen ακουγόταν μέχρι και από τα mainstream ακροατήρια χάρη στο Jump και το Beat it.

Φυσικά και συμφωνώ ότι ο Van Halen ήταν πιο επιδραστικός. Όμως επειδή πρωτοεμφανίστηκε στα τέλη των 70ς δεν τον ανέφερα. Βέβαια μεγαλούργησε στα 80ς αλλά μίλαγα για hard rock/metal κιθαρίστες που έκαναν την εμφάνισή τους τη δεκαετία του 80.:slight_smile:

Blackmore, φυσικά. Πρωτοπόρος και πάντοτε τεχνικά άρτιος. Ο Malmsteen, έπαιζε απλά γρήγορα. Αν είναι δυνατόν, μέχρι και εγώ μπορώ να παίξω γρήγορα…

Ε οχι. Το υπεραπλουστευσες. [-X