Blackmore vs Malmsteen

Ποιός είναι κατά τη γνώμη σας καλύτερος κιθαρίστας?

Μπλακμορ. Δεν παίζει καν συγκριση φίλε. Και ο Μάλμστην Μπλάκμορ θα ψήφιζε

Γιατί ρε συ,σε χαλάει ο Σουηδός?

Προσωπικα κανεις τους δε με χαλαει. Ισα ισα συνηθως υπερασπιζομαι τον Μαλμστειν οταν συνηθως κατηγορειται για ελλειψη εμπνευσης και συναισθηματος. Τον θεωρω καταπληκτικο κιθαριστα με πολυ ωραιο ηχο και φανταστικο βιμπρατο.

Παρ’ολα αυτα, ο Μπλακμορ ειναι σε αλλη κλαση. Σε συνθεση, πρωτοπορεια, κληρονομια… ειναι απλουστατα ΠΟΛΥ ανωτερος κατα τη γνωμη μου. Ειναι ελαχιστοι οι κιθαριστες ολων των εποχων που βρισκονται στο επιπεδο του οσον αφορα αυτους τους τομεις. Μονο σε τεχνικη θεωρω οτι δεν ειναι καλυτερος… αλλα απο οτι εχω δει σε σχετικα προσφατα βιντεο ειναι πολυ κοντα.

Σε εγωισμο ισως βρισκονται στα ιδια επιπεδα…:stuck_out_tongue: αν και απλα νομιζω οτι τους εχουμε παρεξηγησει σε αυτο το θεμα. Απλα λενε αυτο ακριβως που πιστευουν… και εχουν αυτοπεποιθηση.8)

Δεν υπαρχει συγκριση μακρααααααν καλυτερος ο Blackmore!!!Νταξει ο Malmstenn ειχε προτυπο τον Blackmore κ εγινε κ αυτος ενας απο τους κορυφαιους κιθαριστες!!!Αλλα δεν μπορει να την πει ο μαθητης στο δασκαλο!!!

σωστος ! 8)

+1 :wink:

Ωπ!!!Αυτη τη παρωδια τωρα τη πηρα χαμπαρι

Τι συγκριση ειναι αυτη…???

Ο Μαυροπερισσοτερος ειναι τοπ…Ακομα και ο Μαλμστιν απο αυτον εχει επηρεαστει…Κλειδωστε το…

ulrich !!!

εγω ειμαι ο καλυτερος!
γιατι με το ενα χερι παιζω κιθαρα κ με το αλλο τρωω μπουγατσα με πρασοκιμα!

Δεν υπάρχει συγκριση!!!Εντελώς άκυρο τοπικ!Οταν ο Ritchie μεγαλουργούσε με τους D.P. ο Malmsteen πήγαινε ακόμα σχολείο!!#-o

Ο θεός Yngwie… Ο Blackmore είναι απίστευτος αλλά πιο Rock φάση…

Ο Malmsteen είναι απίστευτα τεχνικός… Ίσως ο μοναδικός κιθαρίστας που, κατά την γνώμη μου, σου βγάζει αυτό το απίστευτο συναίσθημα με μοναδικό εργαλείο την τρομερή, 21τάστων του Fender Stratocaster Scalloped και τα μαγικά του δάχτυλα…

Επίσης είναι ο πρώτος που έπαιξε Arpeggio στην κιθάρα και έγραψε ένα όλοκληρο κονσέρτο για κιθάρα…

ενταξει τεχνιταρας ο malmsteen αλλα μη λεμε και πραγματα που δεν ισχυουν…:):slight_smile:

  • 10000

Να προσθέσω ότι ο Blackmore παίζει μουσική, ο Malmsteen κανει επίδειξη :stuck_out_tongue:

Και οι δύο έχουν βγάλει αλμπουμάρες. Και οι 2 άλλαξαν την ιστορία της κιθάρας όσο λίγοι.

Το ότι ο Malmsteen δεν έχει συναίσθημα είναι μεγάλο παραμύθι. Ο άνθρωπος έχει γράψει απίστευτα τραγούδια.

Επιδειξιομανής ήταν και ο Blackmore. Στα live του πίσω στα 70ς, με τα σόλο του έκανε κομμάτια διάρκειας 4-5 λεπτών, 15λεπτα.

Αν έπρεπε όπωσδήποτε να διαλέξω θα έλεγα σαν κιθαρίστας Malmsteen, σαν συνθέτης Blackmore. Όχι βέβαια ότι ο Blackmore δεν είναι μεγάλος κιθαρίστας ή o Malmsteen εκπληκτικός συνθέτης.

ΚΛΑΙΩ ΚΛΑΙΩ! :lol::lol::lol:
μηπως ειναι κ ο πρωτος που επαιξε κιθαρα?

ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!

Paidia eite lock eite 3rd option please :lol:

Gamato akougetai ayto pou tros pantos

:lol3::lol3::bow2::bow2::lol3::lol3:

Πραγματικα αυτο το θρεντ ειναι γελοιο !

Βασικά αστείο δεν είναι το thread, αστείο είναι να διαβάζεις απαξιωτικές απόψεις για τον Malmsteen από άτομα που επειδή ανακάλυψαν τους μεγάλους blues κιθαρίστες του παρελθόντος νομίζουν ότι μπορούν να ισοπεδώνουν τα πάντα.
Δεν γαμιέται, κουλάδι ο Malmsteen, όπως και οι λοιποί lightning speed που τον είχαν επιρροή. Impellitteri, McAlpine, Friedman και Becker(εποχής cacophony), Gilbert κλπ.
Ερώτηση: Επειδή κάποιοι μάλλον παίζετε κιθάρα, δεν μας ανεβάζετε ένα βιντεάκι που θα σας δείχνει να παίζετε σαν τον Malmsteen; Για να υπάρχει τέτοια ισοπέδωση μάλλον εύκολο θα είναι.