Blaxploitation Movies

Παιρνω απιστευτο ρισκο και τολμαω να ανοιξω ενα thread για ενα ??τελειωμενο?? πλεον ειδος που ανθισε στις αρχες τις δεκαετιας του ?70 και ειχε ως iconic feature την απιστευτη για μενα Pam Grier.
Τι ειναι ομως τα blaxploitation?


Ταινιες οπως με θεματολογια τις πορνες,τα ναρκωτικα,τον υποκοσμο και οτι αυτα συνεπαγονται και κυριως μαυρους καταμαυρους ηθοποιους που γοητευουν με τον τροπο που μιλανε και με την καταπληκτικη χρηση της γλωσσας του περιθωριου…

Οπως σε ολα ταειδη εχουν γυριστει καλες και κακες ταινιες και προσωπικα δεν ειμαι κι ο μεγαλυτερος ειδημων διοτι εχω αρχισει να ασχολουμαι με το ειδος κυριως τα τελευταια χρονια…

Το ειδος αυτο εγινε γνωστο η μαλλον ξαναεγινε γνωστο στο ευρυ κοινο το 1997 με το ‘‘Jackie Brown’’ του Quentin Tarantino το οποιο ουσιασατικα ηταν ενα tribute blaxploitation film.Το οτι το ??Jackie Brown’’ δεν βλεπεται,δεν θα με απασχολησει εδω,απλα ο Tarantino ανεστησε την ξεχασμενη τοτε Pam Grier,ξεπατικωσε οτι blaxploitation soundtrack υπηρχε απο ταινιες του παρελθοντος κι ετσι εκανε ενα φαινομενικα καλοραμμενο κουστουμι με τρυπιες τσεπες και χαλασμενα κουμπια.

Και για το τελος αφησα το καλυτερο,το οποιο δεν ειναι αλλο απο την μουσικη.
Ολοι σχεδον οι funk/soul καλλιτεχνες της εποχης που το ειδος μαλιστα ηταν στα φορτε του,εχουν συνεισφερει τρομερη μουσικη οπως ο Isaac Hayes στο πασιγνωστο ‘‘Shaft’’,o λατρεμενος μου Curtis Maufield στο ??Superfly’’,ο James Brown στο πολυ καλο ‘'Black Ceasar’’ κλπ…

Προσωπικα προτεινω οτι εχει κανει η Pam Grier με αποκορυφωμα το ‘‘Coffy’’ και το ‘‘Foxy Brown’’,αλλα και το δυνατο ‘‘Truck Turner’’ στο οποιο πρωταγωνιστει ο Isaac Hayes.

Ετσι ενδεικτικα αναφερω μερικες ταινιες…

1)’‘Shaft’’(1971) του Gordon Parks
2)’‘Coffy’’(1973) του Jack Hill
3)’‘Cleopatra Jones’’(1973) του Jack Starrett
4)’‘Truck Turner’’(1974) του Jonathan Kaplan
5)’‘Black Belt Jones’’(1975) του Robert Clouse

και το θεικο black shampoo
http://www.youtube.com/watch?v=NhE_4klTR-4
υπαρχει ολη η ταινια στο youtube

και αλλο που μου ερχετε στο μυαλο το blackula
http://www.youtube.com/watch?v=vN2a5zGmBPI:lol:

Ο jiopas ακάθεκτος δίνει πόνο σε άλλο ένα κινηματογραφικό θρεντ !

Δεν έχω να πω κάτι μιας και το μόνο που έχω δει από το genre (εκτός από το Jackie Brown…) είναι το πασίγνωστο [B]“Shaft”[/B] φυσικά, με τον ζόρικο αλλά και cool Richard Roundtree.
Ψήθηκα να χώσω το soundtrack τώρα, το οποίο εξελίχθηκε στο μάλλον πιο πετυχημένο album του Isaac Hayes…

Ισχύει πάντως ακριβώς όπως τα λες για τις μουσικές. Ήταν η χρυσή περίοδος τότε για τη μαύρη funk/soul μουσική. Σκέτη απόλαυση αυτά τα soundtracks.


Μόνο αυτό μου ρχέται και είναι πρόσφατο του 2009.

‘’[B]Coffy[/B]’’(1973) του [B]Jack Hill[/B]

Oπως με τα SW ξεκινησα με επαναληψεις ετσι κι εδω ξεκιναω με μια απο τις πιο γνωστες ταινιες του ειδους,το ‘’[B]Coffy[/B]’’ με την απολυτη star των blaxploitation,[B]Pam Grier[/B].
Λοιπον,εδω σε αλλη μια ταινια του [B]Jack Hill[/B] η [B]Grier[/B] εκδικειται τους πρεζεμπορες για το τοι η 11χρονη αδερφη της επεσε στα ναρκωτικα κι ετσι ως vigilante παιρνει τα οπλα και την πουτανια της και τους καθαριζει.
Πρωταγωνιστης σε αυτην την ταινια ειναι ως ενα μεγαλο βαθμο τα υπεροχα στηθη της και η σεξουαλικοτητα της την οποια επιστρατευει σε πολλα σημεια στην ταινια.
Δεν προκειται για κατι το οποιο δεν εχουμε/εχετε ξαναδει,αλλα για ενα διασκεδαστικο film με γραφικοτητες,λιγοτερη δραση απότι περιμενετε και πολυ διαλογο.
Τελος δεν θα πρεπει να ξεχασω την καταπληκτικη μουσικη του Ron Ayers που συνοδευει την ταινια καθ?ολη τη διαρκεια της και απο την οποια παραθετω κανα δυο δειγματακια ετσι για να ψηθειτε περισσοτερο…

To ηξερα οτι θα το λεγατε γι αυτο και δεν το ανεφερα,εξαλλου προσωπικα προτιμω τις αυθεντικς ταινιες κια οχι τα αναμασηματα.
Το συγκεκριμενο ειναι και ψιλο’παρωδια,αλλα ειναι οντως πολυ καλο.
Voider,αν οντως σου αρεσε αυτο και θελεις να ψαχτεις στο ειδος υπαρχουν πολλες και καλες ταινιες με sex,drugs.rock n roll στα καλυτερα τους…

‘’[B]Foxy Brown[/B]’’(1974) του [B]Jack Hill[/B]

Aυτη ειναι η αμεσως επομενη ταινια που εκανε ο [B]Hill [/B] μετα το ‘’[B]Coffy[/B]’’ ,για το οποιο εγραψα χθες ,και η τελευταια απο τις τεσσερις συνεργασιες του με την [B]Pam Grier[/B].
Eτσι λοιπον κι εγω με κεκτημενη ταχυτητα απο χθες,ειδα σημερα το πρωι ξανα μετα απο πολυ καιρο την αγαπημενη μου ταινια με την μελανοχρωμη θεα…
Σε αυτο το διαμαντακι η Pam σε αλλον ενα εκδικητικο ρολο τα βαζει με ενα ακομα συνδικατο της νυχτας και των ναρκωτικων με στοχο την εκδικηση της για το θανατο του αγαπητικου της.
Βεβαια για να το πετυχει αυτο βαζει σε πληρη εφαρμογη τη γοητεια και τη σεξουαλικοτητα της…
Χαβαλες,ρυθμος,μουσικαρα και sex,drugs,rock n’roll σε γερες δοσεις…

Υ.Γ.Εγω παντα ημουν ??κωλακιας απο κουνια??,αλλα τα στηθη αυτης της γυναικας πραγματικα με βαζουν σε σκεψεις αναθεωρησης…Ερωτας!!!

‘’[B]Black Mama White Mama[/B]’’(1973) του [B]Eddie Romero[/B]

Women In Prison και μαλιστα στις Φιλιππινες…Μια λευκη και μια μαυρη και μεσα στην αναμπουμπουλα το σκανε.Πισω τους τρεχουν το κρατος,πληρωμενοι εγκληματιες και εμποροι ναρκωτικων και λευκης σαρκας.
Αυτες μισιουνται,αλλα ειναι αλυσσοδεμενες και θελοντας και μη ερχονται πιο κοντα.
Η ταινια εχει τα παντα…γυμνα ντοπια κορμια,λεσβιακα,action,πυροβλιδια,αγωνια και πανω απ?ολα διασκεδαση.
Τιποτα το πρωτοτυπο αλλα απολυτα διασκεδαστικο ταινιακι και με την [B]Pam Grier[/B] στα πρωτα της βηματα,οποτε αντιλαμβανεστε οτι για την καθιερωση της ηταν αναγκαια και η επιδειξη φυσικων προσοντων…

Πολυ καλο και με πολυ ωραια μουσικη…

‘’[B]Vigilante[/B]’’(1983) του [B]William Lustig[/B]

Αν και δεν ειναι καθαρο blaxploitation αποφασιζω να το παρουσιασω εδω λογω[B] Fred Williamson[/B] φυσικα,ενος κανονικου ειδωλου για το ειδος.
Κι εδω ο [B]William Lustig[/B] του ??[B]Μaniac[/B]’’ και της ??[B]Maniac Co[/B]p’’ Trilogy,συγκεντρωνει μερικους απο τους πιο αντιπροσωπευτικους ηθοποιους του action cinema opως ο [B]Robert Foster[/B](’‘Jackie [B]Brown[/B]’’),[B]Joe Spinnel/B,[B]Woody Strode/B και αφου αρχικα βασιζεται καπως στο εκδικητικο επος ??[B]Death Wish[/B]’’ με τον [B]Charles Bronson[/B] κανει μια εκπληκτικη revenge movie με πολλη δραση και καταιγιστικο ρυθμο.
Ουσιατικα προκειται για την ιστορια ενος εργατη που μαζι με αλλους τρεις συναδελφους του συγκροτουν μια επιτροπη που παιρνει εκδικηση απο ληστες,νταβατζηδες,πρεζεμπορες και βιαστες μια και η αστυνομια αφ?ενος ειναι ανικανη να τους προστατεψει κι αφ?ετερου τοσο αυτη οσο και το δικαστικο κυκλωμα ειναι μεσα στη βρωμα και τη διαφθορα.Το ποτηρι ξεχειλιζει οταν μελη συμμοριας σκοτωνουν το γιο του εργατη κι απο εκει και μετα …καλα να περασετε.
Οταν ομως λεμε ??καλα να περασετε?? εννοω οτι θα περασετε πραγματικα καλα διοτι ο [B]Fred Williamson[/B] ειναι οσο γραφικος χρειαζεται για να γουσταρουμε,η πλοκη αν και οχι κατι το πρωτοτυπο εγγυαται δραση και καλοπεραση,ενω και η μουσικη της ταινιας ειναι πολυ καλη.
Τολμω να πω οτι αυτο εδω μου αρεσε πολυ περισσοτερο απο το ‘’[B]Death Wish[/B]’’ και πραγματικα οσοι φιλοι των action movies δεν το εχουν δει,να μην το προσπερασουν και να το τσεκαρουν διοτι προκειται για ΤΑΙΝΙΑΡΑ!!!

‘’[B]Across 110th Street[/B]’’(1972) του [B]Barry Shear[/B]

O [B]Τarantino[/B] στο ‘’[B]Jackie Brown[/B]’’ χρησιμοποιησε στους τιτλους αρχης το ομωνυμο κομματι απο το ‘’[B]Across 110th Street[/B]’’ κι ετσι βοηθησε στο να ξεθαφτει και να διαφημιστει εκ νεου η ταινια αυτη,η οποια αποτελει αντιπροσωπευτικοτατο δειγμα του blaxpolitation.
Kατα την αποψη μου δεν προκειται απλα για ενα απο τα καλυτερα films του ειδους μονο,αλλα και ενα απο τα καλυτερα και πιο σφιχτοδεμενα crime movies των 1970?s!
Στην ταινια πρωταγωνιστουν ο [B]Anthony Quinn[/B],ο [B]Yaphet Kotto[/B] που αργοτερα επαιξε και στο ‘’[B]Alien[/B]’’ και ο [B]Anthony Franciosa[/B],γνωστος επισης απο τον πρωταγωνιστικο του ρολο στο ??[B]Tenebre[/B]’’ του [B]Dario Argento[/B].
Eτσι λοιπον εχουμε ενα δυνατο cast σε ενα ακομη σκοτεινο,βρωμικο και πολυ μα πολυ ωραιο αστυνομικο εργο που μεσα σε ολα τα γνωστα θεμτα που αφορουν το εγκλημα,το πρανομο χρημα,την νυχτα και την παρανομια,εχουμε μεγαλη εμφαση στο θεμα ??ρατσισμος?? τοσο απο την πλευρα του λευκων προς τους μαυρους,οσο και το αντιστροφο,αλλα η ταινια παιρνει ξεκαθαρα το μερος των μαυρων και φυσικα καλα κανει.
Φυσικα οπως ολα τα εργα του ειδους δεν λειπει κι απο εδω η funk/soul υποκρουση και μαλιστα εκτος απο το υπεροχο title track οι [B]Bobby Womack-J. J. Johnson[/B] εχουν γραψει ενα εξαιρετικο soundtrack,του οποιου ενα δειγμα παραθετω παρακατω.

‘’[B]Cleopatra Jones[/B]’(1973) του [B]Jack Starrett[/B]

Στην φαση των επαναληψεων λοιπον ειπα να ξαναδω μετα απο πολυ καιρο ενα απο τα πιο γνωστα balxploitation films.Σε ρολο θηλυκου [B]James Bond[/B] και κατι σαν αντιπαλο δεος της [B]Pam Grier[/B] εκεινη την εποχη που το ειδος ηταν σε απιστευτη ανθιση,η [B]Tamara Dobson[/B] ειναι η ομοτιτλη ηρωιδα,μια σκληρη γοητευτικη γυναικα που στο διαβα της αφηνει πτωματα και οργασμους!
Η ταινια προωθει την ιδεα του φεμινισμου,της ανεξαρτησιας της γυναικας,κανει τους αντρες να φαινονται γατακια μπροστα της,πλαθει εναν χαρακτηρα δυνατο κι αυτοδυναμο χωρις κανεναν φραγμο και κανεναν φοβο.
Αποτελεσμα αυτης της διαθεσης απο την πλευρα του σκηνοθετη και της ηρωιδας ειναι μια απολαυστικη ταινια με μαυρους,με μουσικαρα,με εντυπωσιακα car chases και αρκετο action.
Οχι δεν εχει πρωτοτυπια σεναριου,αντιθετως,αλλα ειναι ενα δυνατο action movie με σκηνες σε ολους τους αγαπημενους μου χωρους αστικου περιβαλλοντος οπως νεκροταφεια αυτοκινητων,λιμανια,βρωμικα μερη,κωλομπαρα κλπ…
Καλα να περασετε…

‘’[B]Sheba Baby[/B]’’(1975) του [B]William Girdler[/B]

Τη συγκεκριμενη ταινια επελεξα να την δω λογω [B]Pam Grier[/B] και [B]Austin Stoker[/B] που πριν λιγο ειχα απολαυσει στο ‘’[B]Assault On Precinct 13[/B]’’.Δεν μπορω να πω ομως οτι μου αρεσε.Η συγκεκριμενη μαλιστα εμελλε να ειναι και η τελευται ταινια της [B] Pam Grier[/B] για την [B]American International [/B]με την οποια ειχε γυρισει τα πιο επιτυχημενα εργα της.
Η ταινια δεν εχει τη φρεσκαδα και το ρυθμο ουτε του ‘’[B]Coffy[/B]’’ ουτε του ‘’[B]Foxy Brown[/B]’’,ενω το παιξιμο ειναι ψιλοχαλια απο ολους σχεδον και μου κανει εντυπωση η βαρεμαρα που διεπει την [B]Grier[/B] σε αυτην τη μετρια ταινια που ειδα μεχρι τελους επειδη ειμαι fan του ειδους και μονο.
Οι παραπανω προτασεις μου ειχαι σαφως καλυτερες…