Blaze Bayley-The Man Who Would Not Die

Λοιπον βγαινει 7 Ιουλιου αποτι θυμαμαι…τα samples δειχνουν προς ενα γαμιστερο δισκο.Παρτε ενα ολοκληρο song και καποια samples

το album τα σπάει. τσίτα τα γκάζια κ ο bayley, ίσως στην καλύτερη ερμηνεία της καριέρας του.

Ποτε δεν το θεωρησα καλο τραγουδιστη.

Ισως επειδη με τον ερχομο του στους maiden αδικησε τον εαυτο του.

Ιδωμεν…

Από τη συνέντευξη του Andre Matos:

Μιας και ανέφερες τους Iron Maiden, είναι γνωστό πως ήσουν υποψήφιος για τη θέση του τραγουδιστή όταν έφυγε ο Bruce Dickinson. Πες μας τί συνέβη και ποία είναι η γνώμη σου για το γεγονός ότι τη θέση κέρδισε τότε ο Blaze Bayley.

Μου άρεσε ο Blaze Bayley πριν γίνει μέλος των Iron Maiden, όταν έπαιζε με τη μπάντα του, τους Wolfsbane. Τους είχα ακούσει και μου θύμιζε τον David Lee Roth. Μου άρεσε το ύφος της μπάντας και ο τρόπος που τραγουδούσε. Πιστεύω πως ήταν λάθος επιλογή για τους Iron Maiden, εξαιτίας του τύπου της φωνής του. Η φωνή του δεν είναι κατάλληλη για να τραγουδήσει τέτοια τραγούδια. Είναι λίγο σκληρό για αυτόν, γιατί δεν είναι κακός τραγουδιστής. Τον βάλανε στη λάθος θέση και κυρίως σε μια θέση που έφερε πολύ μεγάλη ευθύνη. Λυπάμαι για αυτόν. Τον έχω γνωρίσει και έχουμε συναντηθεί πολλές φορές. Είναι ωραίος τύπος. […]

http://www.rocking.gr/article4529.php

μεγάλη αλήθεια αυτό. αν κ στους maiden έδωσε τα πάντα, πολύ απλά δεν ήταν αρκετά για να καλύψει το κενό του θεού. παρόλα αυτά είναι εξαιρετικός τραγουδιστής. το '98 όταν ήρθαν οι maiden, έπαθα πλάκα με την απόδοσή του.

τώρα πλέον παίζει για την πάρτη του κ τα τραγούδια του είναι δουλεμένα στο δικό του ύφος. έχει βέβαια τις απαραίτητες maiden επιρροές, αλλά φέρνει ακόμα κ σε biomechanical σε σημεία! γενικά σπέρνει…

Αδίκησε τον εαυτό του, αλλά αν δεν πήγαινε στους maiden δε θα υπήρχε αυτό το θρεντ εδώ τώρα :wink:

Ο δισκος γαμαει!Οποιοι γουσταρουν δυνατο Heavy/Power ακομα και Thrash Metal θα την καταβρουν!
Ο Blaze δειχνει ποσο εξαιρετικος συνθετης ειναι!

Άκης και λοιποί, το Tenth Dimension πως σας φάνηκε?:-k

Eμενα σιγουρα κατωτερο απο τον μεγαλο δισκο Silicon Messiah παρολαυτα εχει μεσα καποια πολυ καλα κομματια!
Το νεο ειναι αρκετα ανωτερο απο το Tenth κατα την γνωμη μου…

Μεγάλος δίσκος, μέσα στο top 5 της φετινής χρονιάς.

Ωραίο το κομμάτι στο myspace τους. Φρέσκο αλλά και κάπως 80’s, my kind of thing :slight_smile: