Blind Guardian-Fly

Evgalan kai oi poly agapimenoi mas vardoi kainourgio single en opsh tou kainourgiou tous album. Etsi kai egw etraxa kai to pira. To akousate?? Pws sas fainetai?? Lypamai pou to lew alla mou fanike trelh patata… :frowning:

Οι Blind Guardian είναι συγκρότημα για παιδάκια δημοτικού. Άντε για τις πρώτες τάξεις του γυμνασίου. Δεν βλέπω πως μπορουν να κρατήσουν το ενδιαφέρον κάποιου σε μεγαλύτερη ηλικία. Και σαν σχήμα δεν λένε και πολλά. Η μόνη επική μπάντα που πραγματικά “λέει” και δεν καταντά αστεία είναι οι Bathory.

Το τραγούδι είναι “κάπως”. Προσπαθούν να διαφοροποιηθούν από το ύφος τους. Ούτε και εγώ ξετρελάθηκα.Επίσης και η μπαλάντα που έχει μέσα, στο ύφος των Bard’s Song και Past & future secret δε λέει και πολλά.Ίσως η ηλεκτρική της έκδοση να είναι καλύτερη.
Περιμένουμε το album για να επανέλθουμε.

Ποτέ δεν μου άρεσαν. Σε ένα δημοψήφισμα εδώ όμως βγήκανε με διαφορά καλύτερο power group των 90s. Δεν μπορώ να καταλάβω τι τους βρίσκετε ρε παιδιά. Προτιμώ με τα χίλια Gamma Ray, Stratovarious, Angra κτλ. Βέβαια οι Angra ξεφεύγαν από τα στενά όρια του power. Στα πρώτα 2 άλμπουμ πίστευα ότι το νέο μεγάλο γκρουπ γεννήθηκε. Η διάλυση τους τα γκρέμισε. 'Ωπα sorry είναι topic για Guardian

εγω παλι ακουσα το misty eyes και μου αρεσε

Το Fly ειναι συμπαθητικο τραγουδι αλλα του λειπει η δυναμη και δεν ειναι και τραγουδι κραχτης για να μπει σε single… Το Skalds & Shadows σε ακουστικη εκτελεση εμενα μου κινει την περιεργεια να ακουσω και την κανονικη εκδοση και τελος η διασκευη στο In A Gadda Da Vida ουτε κρυο ουτε ζεστη…

Βασικα δεν νομιζω οτι οι BG μπορουν να κανουν και τεραστιες αλλαγες στον ηχο τους και στο στυλ τους, οποτε λογικα το αλμπουμ θα κινειται στα ιδια επιπεδα με τα προηγουμενα και θα ακολουθει την γνωστη συνταγη με τα φωνητικα του Hansi να ειναι το κυριο χαρακτηριστικο της μουσικης τους…

Τα’πες όλα μεγάλε! Και οι 2 αυτές μπάντες ξεφεύγουν από τα όρια του power! Επίσης πρόσθεσε Conception & Kamelot :wink: Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ τρελαίνομαι για Guardian. (όχι ότι δεν μ’αρέσουν, μην παρεξηγούμαστε!) Πιστεύω ότι προσπαθούν τα τελευταία χρόνια (για την ακρίβεια από το Nightfall… κι έπειτα) να οδηγήσουν τον ήχο τους σε πιο progressive μονοπάτια, το οποίο όμως πιστεύω ότι δεν τους πάει καθόλου!
Προτιμώ τα: Imaginations From The Otherside & Follow The Blind (για το οποίο ποτέ δεν κατάλαβα γιατί θεωρείται το χειρότερο τους :? )

Oi BG xehwrizoun apo ta ypoloipa power bands gia mena giati xwnoun arketa kai pantou. Omws dystyxws deixnoun na min exoun na prosferooun kati perissotero afou kai to " Night at the opera" den elege polla. Oso gia tis apopseis peri ilikiakwn vathmidwn kai areskeias twn BG pisteyw oti einai astoxes kathws mallon stirizetai sta concept tous peri “Dragons,wizards & Tolkien”. Mousika exoun vgalei poly endiaferonta themata kata tin gnwmh panta vevaia.

oi bathory tou KARAFALTSOU makarith. sobarotato group. \m/ sobarotatos ki o makariths.

Απλά απίστευτο!!!
Είχε πολλά χρόνια να με ενθουσιάσει τόσο μια νέα rock κυκλοφορία!

http://www.rocking.gr/review420.php

Ola einai sxetika… :D/ :D/

Einai oi blind guardian gia pedia tou dimotikuo kai gimnasiou?? ligos sesabsmos de vlaptei file. Oso gia tous bathory stamatisa na asxoloume mazi tous otan dibasa gia proti fora sinenteuksi tou makariti(signomi alla itan megalos malakas) opou xaraktirize tous opadous ton bathory(idika ton proton albums) ilithious kai malakes.
Oso gia to fly prosopika den mou arese katholou. Kanena apo ta tragoudia.

Σεβασμός για τι και σε ποιον? Σεβασμό στους BG δεν έχω γιατί απλούστατα δεν έχουν προσφέρει τίποτα στη μουσική, είναι τελείως τετριμένοι και κοινότυποι και το concept τους αστείο. Όσο για τoν Quorthon δεν με ενδιαφέρει πόσο ηλίθιος ή όχι ήταν. Απλά. Ο ανθρωπος δημιουργούσε πραγματικά επική μουσικη, είχε ταλέντο και ας μην ήταν και ο καλλίτερος μουσικός και τραγουδιστής του κόσμου. Και το σημαντικότερο, επηρρέασε χιλιάδες σχήματα που ακούμε αυτή τη στιγμη. Αυτό μου αρκεί.

Ego nomizo prosferan polla sti mousiki. Oso gia ti thematologia tous einai thema goustou
Sigoura koinotupoi den einai kai auto fenete apo albums opos to nightfall,imaginations,somewere ktl
Akoma kai i foni tou hansi den nomizo na theorite “koinotupi”

Χμμμ… έχω την εντύπωση ότι έχουν να βγάλουν κάτι αξιόλογο από το “Imaginations…”. Μερικές στιγμές στο “Nightfall…” μετά αλλά η όλη ιστορία με κούρασε χρόνια πριν. Το single ήταν δυστυχώς μετριότατο. Πάντως μέχρι το ΄95 ήταν εξαιρετική μπάντα…

an kai den nomizw oti to sigekrimeno thread ftiaxtike gia to an h BG einai kaloi oi oxi alla gia kritikh tou single,giayto as afisoun tous klasikous pithikismous merikoi edw mesa,tespa to oti thelw na milisw gia to single simainei oti to agorasa kai oti simpathw tous BG,gia thn akrivia einai apo ta sigrotimata pou maresoun perisotero,kai eimai 26 xronon,einai kathara ypokimeniko to zhthma kai oxi ilikiako,anyway,to single den marese idiaitera kai tha simfoniso oti teleyaios kalos diskos ton BG htan to nightfall,omos den prodikazw kai ton kainourio disko apo to single,elpizw se kati kalhtero apo to single giati pragmatika tha me apogoiteysoun an einai sta idia epipeda me to night at the opera