Blind Guardian vs Iced Earth

Iσοπαλία.
Και οι 2 μαρέσουν εξίσου χωρίς να έχω παρακολουθήσει πολύ τις τελευταίες τους δουλειές.

Δεν είμαι φαν σε κανένα από τα δύο συγκροτήματα. Έχουν και οι δυο δίσκους που απολαμβάνω. Και οι δυο είναι σε κάμψη με κάπιο φως στο τούνελ. Η 23\01\1999 με κάνει να προτιμώ την παγωμένη γη.

Ισοπαλία. Δεν μπορώ να συγκρίνω, τους λατρεύω εξίσου…

Ψηφίζω Iced Earth επειδή είμαι φαν τους. Και οι Blind Guardian είναι άψογοι όμως… η φωνή του Hansi με τρελένει!

Έπρεπε να βάλεις και Demons & Wizards στο poll.

Demons and wizards…:stuck_out_tongue:

Ιced Earth λογω Night of the stormirider και Burnt offernigs…

Πραγματικά δεν ξέρω. Ψηφίζω το 3ο παρόλο που δεν οδηγεί πουθενά.

Iced Earth.





Ειναι εμφανες αυτο που ψηφισα I guess.

Και οι Iced Earth ειναι αγαπημενο γκρουπ. Barlow τιτανας κλπ.

Αλλα οι Guardian ειναι τοπ(φορ μη) :slight_smile:

Καλά ρε συ…Σε έχω υπερασπιστεί τόσες φορές και συ…:cry:

Blind Guardian

Το Nightfall in Middle-Earth πατάει χάμω όλη τη δισκογραφία των Iced Earth με ευκολία… μεγάλο κόλλημα του γράφοντος…

Να ένα μήνυμα που με εκφράζει απόλυτα.

Όχι ότι δε μου αρέσουν τα IE, ειδικά τα dark saga και night of the stormrider, αλλά όταν μιλάμε για nightfall in ME τα λόγια περιττεύουν.

Βέβαια και το Imaginations πχ πατάει χάμου όλη τη δισκογραφία των earth, το nightfall όμως είναι κάπου πιο ψηλά

Όχι να πάω κόντρα σε αυτά που λέτε αλλά το ίδιο θα έλεγα και εγώ ανάστροφα για το Burnt Offerings.

Έχει δίκιο μην τα παραλέμε…το Burnt Offerings είναι δισκάρα! Αλλά κι εμένα συνολικά οι Guardian μου αρέσουν πιο πολύ.

iced earth λογω Burnt offerings

Οι Iced Earth πάντως οσο περνάνε τα χρόνια πέφτουν αρκετά στα μάτια μου. Μια εποχή έλεγα πωπω τι δισκάρες έχουν, και τώρα ακόμα και απ΄το Something Wicked υπάρχουν κομμάτια που τα ακούω και χασμουριέμαι…Μόνο τα Burnt Offerings και Dark Saga δεν βαριέμαι καθόλου…

Μονο και μόνο για το αριστούργημα “Nightfall in Middle-Earth”,λέω τους Τυφλούς Φύλακες…

Αλμπουμαρες εχουν βγαλει και οι Earth(Night of the Stormrider,Burnt Offerings,The Dark Saga)
Aλλα δε ξερω ειχα παντα τους Earth ως μια απροσωπη μπαντα,δεν τους ειχα καθιερωσει στο μυαλο μου ως top.Παντα ακουγα με ευχαριστηση τις κομματαρες που χουν γραψει και πορωνομουν αλλα μεχρι εκει.Με bg ειναι αλλο το feeling…Πολλα τραγουδια τους μου βγαζουν μεχρι και συγκινηση,τα τραγουδια τους δημιουργουν μια μοναδικη ατμοσφαιρα και κυριως γι’αυτο λεω Guardian…(+την tolkienολατρεια βεβαια)

Και διορθωστε με αν κανω λαθος αλλα μαζι με τους πρωιμους helloween ειναι οι μονες ευρωπαικες power metal μπαντες που εχουν μεγαλη απηχηση και σε οπαδους αλλων metal genres…Tουλαχιστον αυτο λαμβανω εγω στις συζητησεις…

Demons and wizards για να γουσταρουν κι οι μεν και οι δε :stuck_out_tongue:

Blind το προσωπικο γουστο μου…

Συμφωνω!Ενας απ αυτους είμαι κι εγω που δεν τρελαινομαι για epic/power