Blind Guardian vs Iced Earth

:lol: Αρχισαμε τα ‘‘ο μπαμπας μου ειναι καλυτερος απο τον δικο σου’’ τωρα.
Δεν αμφεβαλε κανεις οτι εχουν βγαλει και οι ΙΕ δισκαρους. Απλα στους φυλακες εμπλεκεται και το επικ στοιχειο-feeling, σου δινει μια αλλη αισθηση-συγκινηση.(στους περισσοτερους τουλαχιστον)

There’s only one song
left in my mind.
Tales of a brave man
who lived far from here.
Now the bard songs are over
and it’s time to leave.
NO ONE SHOULD ASK YOU FOR THE NAME OF THE ONE
who tells the story.

Tomorrow will take us awaaay…

ανατριχιλα

Μην αναφερουμε κανενα μπραητ αηζ που καθε φορα που ακουγεται Hansi με πιανει τρεμουλο…

βεντερ υπαρχει ξερεις ενα πραγμα που λεγεται ‘‘προσωπικο γουστο’’ :Ρ

Μόνο εμένα δεν μου προκαλεί τόση ανατριχίλα το από πάνω? Ανάμεσα στα υπόλοιπα του δίσκου είναι απλά καλό.

Μονο εσενα.Ξεκαθαρα:p

To καλυτερο για μενα Guardian album (Imaginations…), το θεωρω υποδιεστερο των Night of the Stormrider, Burnt Offerings και Something wicked this way comes.
Και τραγουδι με feeling σαν το A question of heaven ή το Angels Holocaust δεν εχουν οι Guardian για μενα.

Mη διαβασετε παρακατω.

:stuck_out_tongue:

Τους Iced Earth τους θεωρω αρκετα υπερτιμημενους στη χωρα μας… Σε καμια αλλη χωρα δεν ειναι τοσο δημοφιλεις…
Ψηφιζω Blind Guardian που τους θεωρω πολυ περισσοτερο ποιοτικους.
Ψαγμενη μουσικη και αρκετη εμπνευση, κατι που θεωρω πως λειπει απο τους Iced Earth, που μπορει να γινω υπερβολικος αλλα συνεχεια τα ιδια και τα ιδια riffs παιζουνε. Πολλα τραγουδια τους μοιαζουν υπερβολικα πολυ μεταξυ τους.

Blind Guardian λόγο του Jon Schaffer

+1
Το καλυτερο του δισκου μαλλον ειναι το ομωνυμο.

Και οι δύο μπάντες είναι περίπτωση Ρονάλντο*. Πρώην ποδοσφαιριστής ο ένας, πρώην μεγάλες μπάντες οι Earth και οι Guardian.

Κανείς δεν παραβλέπει τις τρομερές δισκάρες που έβγαλαν μέχρι το ΄98 οι μέν και μέχρι το ΄95 οι δε.
Πλέον οι Blind Guardian απλά κυκλοφορούν μετριότατους δίσκους για να περιοδεύουν, ενώ ο Σάφφερ από την άλλη κάνει ό,τι μπορεί για να καταστρέψει τον [όποιο] μύθο έκτισε η μπάντα στα 90’ς.
Όπως και να 'χει, Burnt Offerings, Imaginations…, Tales… είναι διαχρονικά άλμπουμ και σπέρνουν.

*

Ποτε δεν μου αρεσαν οι Blind Guardian. Ενταξει καποια κομματια καταλαβαινω οτι ειναι καλα αλλα αυτος ο τραγουδιστης δεν παλευεται με τιποτα. Iced Earth παρακολουθουσα μεχρι το κακο Horror Show. Μεχρι τοτε γουσταρα πολυ

Για να μαι ειλικρινής μαρέσουν περισσότερο οι Iced Earth (άσχετα τι είπα πριν:p) αλλά θεωρώ ισάξιες τις μπάντες.
Πάντως ο METAL_LAWS έχει δίκιο.
Kομματάρες σαν αυτά που είπε οι Guardian δεν έχουν.
Και ο Barlow πατάει χάμω τον Hansi.:stuck_out_tongue:

Αλλά ψήφισα ισάξιοι.
Και επίσης και οι 2 χώνουν τους Demons & Wizards.:lol:

Ε καλα και ο Barlow εχει αυτη την “ψευτικη” φωνη. Γουστα ειναι.

blind gurdian,αυτους ακουγα αρχικα και μετα αρχισα να ακουω και μεταλ…αν και πλεον δεν μπορω να τους ακουσω καθολου…απο την αλλη οι iced earth Ποτε δεν μου αρεσαν,πολυ fake Κ attitude…

Ετσι ρε!Somewhere far beyond!
Dark tower και τα μυαλα στα blender!!:smiley:
Α και στο poll Guardian ευκολα μιας και ειναι απο τα αγαπημενα μου group…

Εύκολα, πολύ εύκολα Blind Guardian. Αν οι Iced Earth έπαιζαν ΚΑΛΟ US power λογικά θα τους προτιμούσα από ένα euro-power/epic συγκρότημα όπως είναι οι Guardian, αλλα επειδή η πραγματικότητα είναι πιο ισχυρή απ τις υποθέσεις και οι Iced Earth είναι ένα ΜEΤΡΙΟ έως άνισο US power συγκρότημα, συμβαίνει να προτιμώ τους Guardian που ούτως άλλως παίζουν ΓΑΜAΤΟ epic/euro-power.

Ας ξεθάψω ένα παλιό θρεντ. Λοιπόν ψηφίζω iced earth μόνο και μόνο για το burnt offerings. Θεοί και οι blind guardian αλλά ότι και να λέμε τραγουδάρες σαν τα dantes inferno,a question of heaven,travel in stygia κτλ. δεν έχουν γράψει.

guardian απλά-εύκολα-αβάδιστα

Άπειρα respect για μερικά από τα τραγούδια των IE που γράφτηκαν παραπάνω (αυτό το Question Of Heaven - ειδικά το τέλος - θα με στοιχειώνει για πάντα) αλλά στο σύνολο ούτε για πλάκα κάνω σύγκριση.

Guardian πολύ έυκολα!

2 μπαντες στις οποιες θελω εδω και καιρο να εντρυφησω μα δεν εχω προλαβει ακομη. απο οτι εχω ακουσει παντως για αυτες, οι μπλαιντ ειναι μακραν καλυτεροι και πιο ποιοτικοι. οι αισντ ειναι πιο πιασαρικοι και εχουν και τιτανοτεραστια φωνητικα βεβαια…

Για μένα οι IE έπαψαν να είναι μεγάλη μπάντα κάπου το 1998 άαααααντε το 2001 με το Horror Show. Απο κει και πέρα μόνο κάτω βόλτα… :frowning: