Blind Guardian vs Iced Earth

+100
οι iced earth το 98 ήταν το next big thing στο metal.τώρα είναι περασμένα μεγαλεία και διηγώντας τα να κλαις.τα τελευταία 13 χρόνια μηδέν εξέλιξη-μηδέν ποιότητα στις δουλειές τους .(συγκριτικά με τους εαυτούς τους μιλάω πάντα)

Ήλπιζα σε περασμένα μεγαλεία με την επιστροφή του Matt αλλά απ’ότι φάνηκε ίσως πλέον δεν το έχουν.

Από την άλλη οι Guardian με εξαίρεση το όχι και τόσο κακό προτελευταίο album συνεχίζουν ακάθεκτοι. Ποιος μπορεί να πει κάτι για το τελευταίο! Απλά σπέρνει!!!

[SIZE=“6”]Guardian[/SIZE] απλα και ωραια και χωρις 2η σκεψη [SIZE=“5”].-[/SIZE] Οι ΙΕ είναι απλα μια παρα παρα πολυ υπερεκτιμημενη μπαντα η οποια μετα το '99 απλα δεν υπαρχει.Και βεβαια θα συνυπολογισω το γεγονος οτι εξω δεν τυγχανουν ουτε στο ημισυ αυτης της αναγνωρισης που εχουνε εδω και οχι αδικως.Οι Guardian ομως ακομα και στα χειροτερα τους (για μενα υποτιθέμενα,ειναι απλα θεμα γουστου οπως π.χ Maiden και X-Factor) εχουν βγαλει Punisment Divine,Age of False Innosence και Skalds & Shadows.Και απλα απο σεβασμο και μονο στο γεγονος οτι οι Iced Earth εχουν ηχογραφησει το Alive στην Ελλαδα,δεν μπαινω στhν διαδικασια να συγκρινω οποιαδηποτε δισκογραφικη δουλεια τους με το Edge of Time το οποιο προσωπικα το θεωρω την καλυτερη κυκλοφορια του 2010 και ενα απ’τα καλυτερα των Guardian.

Μεγάλες εφηβικές αγάπες και οι 2 μπάντες. Η διαφορά είναι ότι οι ΙΕ παρέμειναν εφηβική αγάπη. Οι Guardian πιστεύω έχουν καταφέρει χρόνια τώρα (ουσιαστικά από τον 3 δίσκο και μετά) να ξεφύγουν από τα στενά όρια του euro-power και να φτιάξουν αναγνωρίσιμο και προσωπικό ήχο. Οπότε παρόλο που τα ακούσματά μου απέχουν πολύ πλέον, τους εκτιμώ και τους γουστάρω ακόμα. Και βέβαια το Nightfall δεν παύει να με στοιχειώνει…

ΑΚΡΙΒΩΣ! και γιαυτο Guardian ΧΑΛΑΡΑ! απο Iced Earth εχω κόλλημα μονο με το θεικο πρωτο ομονυμο αλμπουμ. τα υπολοιπα …νταααααααααααξ…

χ1000:):!:

Iced earth γιατι αν και poweras δεν μαρεσουν οι Guardian

στηριζουμε guardian

και εγω ψηφιζω blind guardian χωρις δευτερη σκεψη!!!

Αν και μεγάλωσα με Blind Guardian και τα έπη Somewhere far beyond + Tales from the twilight world τελικά καταλήγω ότι μακροπρόθεσμα οι Iced Εαrth με πορώνουν πολύ πιο πολύ και ακόμα τους ακούω με πολύ ευχαρίστηση, αντιθέτως με τους Guardian που μόνο σε καμιά στιγμή γλυκιάς μελαγχολίας η σε κανά κλαμπάκι ακούγονται ευχάριστα!

Ανετα Guardian και απο μενα. Μ’αρεσουν και με πορωνουν πολυ οι Iced Earth αλλα διαφωνω με τους πιο πανω που ειπαν οτι οι Guardian δεν εχουν γραψει κομματια σαν αυτα των IE που αναφερθηκαν. Μονο το And then there was Silence σβηνει καθε κομματι τους και ακομα και συνολικα σε επιπεδο δισκων οι Guardian νομιζω ειναι μπροστα. Ασε που η αποδοση τους στα lives παραμενει ΣΤΑΘΕΡΑ κορυφαια πραγμα το οποιο δε μπορω να πω για μερικα lives των IE που εχω δει.