Blind Guardian

Παρε τηλεφωνο στο Metal Era και ρωτα, λογικα θα εφεραν λιγα κομματια και θα εξαντληθηκαν.

Yay!!!:yahoo: O Hansi μας πληροφορει σχετικα με το επερχομενο album!! :D:D
http://www.blind-guardian.com/2013/10/18/a-sign-of-hope/

:bounce::yahoo:=D>:metal::thumbup:

Αυτό το μείγμα Wheel of Time & Nightfall είμαι πολύ περίεργος να τ’ακουσω:-k Επίσης δεν το πολυκατάλαβα…θα είναι κάποια περιοδεία το καλοκαίρι ή απλώς τους κλείσανε 1 συναυλία?? Και αποφασίζει τώρα το σετλιστ??? Ας μου το δώκει εμένα να διαλέξω αν κωλύεται :D:D

Δηλαδή η μπάντα έχει κλείσει μια συναυλία και δεν ξέρει ποιος την έκλεισε; Μπορεί να ήταν ο ίδιος (!) λέει ή κάποιος άλλος από την μπάντα! Εμμμ…οκ!

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

H εν λογω συναυλια ειναι αυτη: http://www.outandloud.eu/n117/Blind-Guardian-mit-spezieller-Best-Of-Show-fur-Geiselwind-bestatigt

I can’t wait να ακουσω καινουριο δισκο απο μια απο τις αγαπημενες μου μπαντες και μετα την δισκαρα At The Edge Of Time που παραμενει λατρεια και ακουγεται το ιδιο γαματο μετα απο 3 χρονια ειμαι αισιοδοξος οτι παμε για μεγαλεια παλι.

:thumbup::thumbup: Βασικά ήλπιζα και σε μια περιοδεία το '14 με κανα σινγκλάκι στο λιστ πριν το δίσκο έτσι για να γουστάρουμε.Δεν την παλεύω τόση απραξία ρε γαμώτο…

Πιστευω,πως απο τη στιγμη που θα βγαλουν νεο δισκο, θα βγουν και σε περιοδεια. Φανταζομαι πως ολο και κατι θα βγαλουν πριν τον δισκο: κανενα single/EP etc… Εμ,τι,ετσι θα μας αφησουν;;
Εκτος εαν ακολουθησουν την τακτικη της παρουσιασης καινουριων τραγουδιων για πρωτη φορα live.

Το setlist απο το live την προηγούμενη εβδομάδα στο Out & Loud Festival:

[SPOILER]Sacred Worlds
Welcome to Dying
Nightfall
The Script for My Requiem
Mordred’s Song
Lord of the Rings
Lost in the Twilight Hall
Bright Eyes
Tanelorn (Into the Void)
Time What Is Time
The Last Candle
Imaginations from the Other Side
The Bard’s Song - In the Forest
Mirror Mirror
Valhalla [/SPOILER]

Κανένα τραγούδι απ’το νέο δίσκο και καμία “έκπληξη”.Εκτός ίσως απο το Time What is time.

Πολύ Πολύ καλό το νέο εξώφυλλο !!!
Μου άρεσε, οπότε τώρα αναμονή μέχρι τον Δεκέμβρη που θα βγει το single …

Τώρα περιμένω να δω και το κανονικό του δίσκου, που αν συνεχίσουν την παράδοση από τους 2 τελευταίους δίσκους, το εξόφυλο του δίσκου σε σχέση με του single θα είναι 100 φορές χειρότερο … #-o

Εμένα δεν μου αρέσει το εξωφυλλάκι. Δεν θέλω άλλο computerized κάντε το στο χέρι ρε γαμώτο.

Παίζει να είναι από τις ελάχιστες μπάντες που κυκλοφορούν ακόμα έτσι τα single τους, έτσι?
Για να δούμε τι έχουν ετοιμάσει, πάνε εξάλλου και πέντε χρόνια περίπου από το προηγούμενο.

Oυτε εμενα μου αρεσει το εξωφυλλο. Ασε που τα τελευταια χρονια ολα ιδια μοιαζουν. Σαν να εχει μεινει απο ιδεες ο ζωγραφος…

νταξ, computerized λίγο πολύ όλα είναι, αλλά τουλάχιστον αυτό είναι όμορφο …
Τον δίσκο φοβάμαι που στα 2 τελευταία ήταν ένα μέτριο και ένα ας μην πω καλύτερα …

Μάλλον είμαι από τους λίγους που μου άρεσαν τα 2 τελευταία. Δεν τα συγκρίνω με τα παλιά αλλά δεν ξέρω, νιώθω ωραία όταν τα ακούω. Αναμένουμε καινούριο άλμπουμ λοιπόν και τις συναυλιούλες τον Μάϊο.

Δυστυχώς έχω χάσει το ενδιαφέρον μου για τους βάρδους μετά το Night At The Opera…αλλά πάντα ακούω τα καινούρια τους δισκάκια περιμένοντας να νιώσω αυτό που ένιωσα όταν πρωτοάκουσα το Imaginations…

Το εξώφυλλο είναι χάλια.Θα προτιμούσα είτε σε σινγκλ είτε στο άλμπουμ κατι πιο…δυναμικό/επιβλητικό οπως π.χ [SPOILER][/SPOILER]
που ναι μεν computerized αλλά είναι πιο επιβλητικό και σκοτεινό ρε παιδάκι μου.

Το Twist δυστυχώς είναι δίσκος που είναι ΠΟΛΥ διαφορετικός και ηχητικά και ποιοτικά από τα γνωστά standards της μπάντας.Μπορεί να βρει κάποιος κομμάτια που να του αρέσουν αλλά μετά από τόσα χρόνια και ακροάσεις εχω την εντύπωση οτι οι Guardian λάθος δίσκο έχουν αποκηρύξει! (όσον αφορά συναυλιακά) Ποιος δεν θα γούσταρε κάτι απ’το Night αντί για το Fly ας πούμε? Το Edge of Time πάλι είναι δισκαρα.Είναι μια ταχύτητα πάνω και συνθετικά και στιχουργικά είναι έτη φωτός απ’το Twist (αυτό το Wheel of Time με’χει στοιχειώσει,μιλάμε για έπος!)

Κι εγώ το γούσταρα το Edge Of Time αρκετά στην αρχή, στην πορεία όμως κάπου με έχασε…

Το At the Edge of Time το ακούω ακόμα πολύ ευχάριστα και το θεωρώ πάρα πολύ αξιόλογη δουλειά. Το Α Twist in the Myth, από την άλλη, το βαριέμαι αφόρητα. Μακράν η χειρότερή τους κυκλοφορία.