Blind Guardian

Οι Blind Guardian ήταν το πρώτο metal συγκρότημα που άκουσα γύρω στα 4-5 χρόνια πριν…
Έχω ακούσει σχεδόν όλα τους τα album αλλά δεν τους έχω βαρεθεί καθόλου!!!
Αν έχετε τπτ news ή θέλετε να πείτε τη γνώμη σας go ahead!

Tomorrow will take us away
far from home
noone will ever know our names
but the bard’s songs will remain…

οχι και επικ ρε παιδια! και βασικα γενικα δεν υφισταται ο ορος επικ μεταλ.

ενιγουει,

οπως εχω πει και στο παρελθον ζαλιζοντας τους συμφορουμιτες σε αλλα τοπικς ( :stuck_out_tongue: ), ειμαι καμμενος με guardian. το twist ηταν απογοητευση βεβαια, και ελπιζω να ανακαμψουν.

persuader, savage circus δυο αλλα καλα παραδειγματα του ηχου αλα tales που βασικα ειναι μεσα στις 3 καλυτερες δουλειες τους για μενα. tales, somewhere και imaginations ειναι μαλλον τα 3 κορυφαια.

…αν και θα γουσταρα αφανταστα να ακουσω live τα wizard’s crown, fast to madness, και αλλα απο τα δυο πρωτα επη. :vibrate: :vibrate: :vibrate: :vibrate:

το nightfall επισης ειναι σε πολυ υψηλα επιπεδα ποιοτητας. το a night at the opera αν και οχι το καλυτερο, εχει πολλες καλες στιγμες με τα under the ice και precious jerusalem να ξεχωριζουν στις προτιμησεις μου…

εντιτ:

…και μη ξεχνιομαστε: “I’ve gone beyond the truth, it’s just another lie…” :metal:

Τεράστιο κόλλημα οι blind guardian! Επί 2 χρόνια δεν περνούσε μέρα που να μην ακούσω έστω και ένα τραγούδι τους!!! Ακόμα μου είναι εξαιρετικά αγαπητοί, αν και έχουν μια μάλλον φθήνουσα πορία τελευταία!! Μπορεί να μην υφίσταται epic metal, αλλά το [SIZE=“6”]NIGHTFALL IN MIDDLE EARTH ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΕΡΒΛΗΤΟ ΕΠΟΣ[/SIZE]8) 8) 8)

Βασικά, speed (88-91) power (92-95) ήταν οι Guardian… Οσο για το Nightfall το θεωρώ απλώς ένα συμπαθητικό δισκακι…

Και μετά τι έπαιζαν? (δεν το λέω ειρωνικά, απλά ρωτάω):-k

Πειραματισμούς :wink:

Προσωπική άποψη ότι στο nightfall το πέτυχαν το πείραμα!!:stuck_out_tongue: :lol: :lol:

Ο.Κ. δεν είναι καθαρό epic, αλλά στα μέσα των '90s, όντως epic - power / speed τους ονομάζαμε, για να τους διαχωρίσουμε από τους Running Wild και Rage π.χ. :-k
Τα τ-ε-ρ-ά-σ-τ-ι-α refrains που είχαν την έμπνευση να γράφουν τότε ήταν επικά - δοξαστικά - πολυφωνικά και δεν είχαν καμία σχέση με άλλα τευτονικά power / speed groups και τα μονολιθικά refrains τους! :yes:

Anyway, τα έχουμε πει πολλές φορές, αλλά δεν πειράζει άλλη μια! :wink:

Υπήρξα ά-ρ-ρ-ω-σ-τ-ο-ς οπαδός τους για κάποια χρόνια…

Τα χρόνια που παίζανε υπό την επωνυμία Lucifer’s Heritage είναι απλά :respect: !

Τα πρώτα 5 albums που βγάλανε σαν Blind Guardian είναι δίσκοι - μνημεία του γερμανικού Metal και όχι μόνο! :bow:

Από το 1998 και μετά, η έμπνευση σιγά σιγά τους εγκατέλειψε, η προσπάθεια για πειραματισμούς ήταν αποτυχημένη και σήμερα μόνο τα lives που πραγματοποιούν θυμίζουν εκείνη την μαγεία του παρελθόντος…:thumbdown:

Εντάξει, το “Nightfall…” έχει τις στιγμές του (κυρίως τα tracks που είχαν γραφτεί στα sessions του “Imaginations…”, αλλά δεν χώρεσαν εκεί), αλλά τα 2 επομένα είναι πολύ “μικρά” για το όνομα των Guardian! :?

Πάντως, τους καταλαβαίνω αυτούς που θεωρούν το “Nightfall…” καλό δίσκο! :roll:
Μάθανε τους Guardian μετά το 1998! :wink:

χμ. βασικα το θεωρω καλο, αλλα δε φτανει τα τρια προηγουμενα. αυτο που μου αρεσε παντα στους guardian ηταν η thrash-οβαρβατιλα του στυλ τους, κατι που σιγα σιγα χανοταν απο το nightfall και μετα.

ολοι τωρα savage circus και persuader λεπον!:stuck_out_tongue:

Αχισαα να ακουω απο το Battalions of fear αλλα το NIghtfall το θεωρω δισκαρα εχει κομματαρες Nightfall,Mirror Mirror,Blood Tears,Thorn,Curse of feanor…

Τα “Mirror Mirror” και “Curse Of Feanor” είναι κομματάρες επειδή η μουσική τους γράφτηκε την περίοδο που ηχογραφούσαν το “Imaginations…”! :wink:
Οι στίχοι προστέθηκαν χρόνια αργότερα…

Τα άλλα είναι… :-#

Anyway, δεν έθαψα το “Nightfall…”!
Είπα ότι έχει τις στιγμές του! Απλά ήταν ο πρώτος δίσκος τους που δεν ήταν κορυφαίος! :dunno:
Είχε πολλά μέτρια tracks! :thumbdown:
Γιατί οι Guardian μας είχαν συνηθίσει να βγάζουν μόνο top albums! 8)

ki egw me Blind Guardian arxisa kai meta kollisa sto metal.oti kai na pw einai ligo,apla ΘΕΟΙ…
san Lucifer’s Herittage htan kirifaioi oso gia ta ypoloipa album protimw to ‘Lost in The Twilight Hall’.to Nighfall den me trelenei kai para poli.

Έχουν τέτοιο δίσκο και δεν το ήξερα; :-k

Ok, τα 2 πρώτα τους που παίζανε speed δε λέω καλά είναι, αλλά πολύ αντιγραφή ρε παιδί μου… Και η φωνή του Hansi δεν είχε φτάσει στα μετέπειτα επίπεδα… Το nightfall είναι concept που το ανεβάζει αυτόματα ένα επίπεδο και οφείλεις να το ακούς ολόκληρο και όχι αποσπασματικά. Και όταν το ακούς ολόκληρο, διαβάζοντας ταυτόχρονα τους στίχους έχει ένα φοβερό σκοτεινό feeling που σε καθηλώνει. Όσο για τις συνθέσεις είναι πολύ πιο πολυεπίπεδες από τις προηγούμενες δουλειές τους που ήταν πιο in your face… Βέβαια στον επόμενο δίσκο το παράκαναν (όχι ότι δε μου άρεσε το a night at the opera).

Y.G. To lost in the twilight hall φοβερή κομματάρα!! Και με Kai μέσα!!!

Τα 2 πρωτα δεν με ενθουσιασαν με εξαιρεση καποια κομματια. Απο το “Tales…” μεχρι το A Night At The Opera (μαλλον το αγαπημενο μου) ηταν θεοι, και το Nightfall μια χαρα ηταν αλλα ηταν κατωτερο απο τα Imaginations, Somewhere. Το “A Twist In The Myth” ειναι ενα μετριο αλμπουμ, εχει καποια πολυ καλα κομματια καποια μετρια και καποια βαρετα. Μακαρι να επανακαμψουν!

haahahaha sorry re c mperdeftika.“Tales from the Twilight World”

διαφωνω. ο hansi εκανε φωνητικα αναλογα στο υφος εκεινων των δισκων. εξ αλλου αντιγραφη απο τι ηταν ακριβως; οκ, το battalions θυμιζε λιγο το walls of jericho, αλλα δυσκολα το λεει κανεις αντιγραφη.

το αγαπημενο μου guardian κομματι:)

Wraioi oi Guardian, goustarw tin “mesaia” periodo tous kai favourite album to Imagination… poly kalo.:thumbup:

ε πολλές μελωδίες από helloween, ειδικά το run for the night:wink:
Εντάξει, και ο Hetfield στο Kill’em’All έκανε τα φωνητικά στο στυλ που χρειαζόταν, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι αν ήθελε θα μπορούσε να τραγουδήσει όπως στο black album:wink:

χμ. ε, οχι ρε συ δε νομιζω να πηραν μελωδιες απο helloween. με τιποτα. πρωτη φορα το ακουω αυτο.

επισης ο hetfield ειναι ακυρο παραδειγμα αφου η φωνη στο kill συγκρινομενη με του black ειναι καμια σχεση, ενω οι guardian απλα ειχαν λιγοτερα ‘harsh’ φωνητικα.

επισης

ο hansi εκανε φωνητικα αναλογα στο υφος εκεινων των δισκων.

οταν λεω υφος εννοω τα παντα. παραγωγη, παιξιμο, feeling κτλ. βαλε μου εσυ τον hetfield του black να τραγουδισει το metal militia. ε, δε θα ναι το ιδιο. προτιμω το οριτζιναλ.:wink: :slight_smile:

ασε που επεσες σε ατομο που το kill em all ειναι το αγαπημενο του με διαφορα ισως από τα υπόλοιπα…:wink: