Blind Guardian

Κι όμως φίλε Γιάννη, άκου το Judas και μετά καπάκι το Run For the Night 8)

Ποτε δεν ηταν οι Blind Guardian μια απο τις αγαπημενες μου μπαντες!
Ωστοσο το Somewhere Far Beyond ειναι ενας απο τους καλυτερους speed/power Δισκους ever!

Οι Blind Guardian ήταν οι καλύτεροι μαθητές της σχολής Helloween - Stormwitch! :wink:

Εννοείται είχαν πολλές επιρροές από αυτές τις μπάντες και γι’ αυτό ακριβώς μας άρεσαν τόσο πολύ! :yes:

Γιατί είχαμε βρεί τους συνεχιστές της παράδοσης των Helloween, την εποχή που οι τελευταίοι παρέπαιαν…

Αυτό ακριβώς εννοούσα όταν έλεγα για το run for the night!:wink: Τέσπα, όπως και να’ χει οι guardian είναι φοβεροί, οπότε δε μας ενδιαφέρει!!8)

Ναι, γι 'αυτό μου άρεσαν, αλλά τους αγάπησα γιατί στη συνέχεια κατάφεραν να φτιάξουν δικό τους ήχο και αυτό είναι το πιο σημαντικό!:wink:

P.S. Stormwitch rule!!!

Οι Guardian γαμανε κ δερνουν

οι guardian ειναι πολυ απλα οικογενεια. ειναι η παρηγορια απο τκαθε μορφης απογοητευση ,ειναι η χαρα στην επιτυχια σου ,ειναι οι κολλητοι σου , οι γονεις σου , ο δασκαλος σου , η εμνευση σου και γενικα ψηλα πολυ ψηλα… μιλαω φυσικα για εμενα. απλα χαιρομαι που υπαρχει το Φορουμ και τα ειπα… Οσο χρονια και αν περασουν θα ειναι στην καρδια μου και ποτε δεν θα ξεχασω οτι παντα στοιχειωναν καθε βημα και κινηση μου. δεν μπαινω στην διαδικασια να συγκρινω δισκους. εδω κολλαει η ερωτηση “ποιο απο ολα τα παιδια σου αγαπας περισσοτερο?” .Υπερβολικος? Καθολου θα ελεγα!!!

για μενα απο την αλλη ειναι σαν μια παλια γκομενα!

ενταξει αλλωστε το ξεκαθαρισα οτι μιλαω για εμενα . αλλα πως το εννοεις αληθεια αυτο .ενδιαφερουσα η τοποθετηση σου χωρις πλακα

παλιά (πολύ παλιά) είχα “ερωτα” με τους Blind Guardian. Αλλά έληξε αποτομα η “σχεση” μας, το 1998 με το “Nightfall In Middle Earth”. Μιλάμε για μεγάλη ήττα…έκανα χρόνια να το ξεπεράσω…Πλέον θυμάμαι μόνο τις ομορφες στιγμες που περασαμε μαζι (μαλλα λογια, ακουω μονο τα 4-5 πρώτα)

Οι απόλυτοι θεοί του είδους,και ως κακούς δίσκους μόνο τα 2 πρώτα θεωρώ(ειδικά το Follow the blind).Απο εκεί και πέρα όλα τα άλμπουμ είναι απο πολύ καλά μέχρι εξαιρετικά.Μέσα στο τοπ10(και λίγα λέω) των αγαπημένων μου συγκροτημάτων.

Αγαπημένα κομμάτια:
And the story ends,The bard’s song(The Hobbit)(ΤΑ αγαπημένο μου),A Dark Passage,Born in a mourning hall,Fly,Nightfall,Into the storm,Time stands still,Bright Eyes,Somewhere far beyond,Time what is time,To France,Mirror Mirror(σιγά που δεν θα έμπαινε),The last candle,γενικά οτιδήποτε έχουν βγάλει απο το Tales from the Twilight Hall και μετά.

Και κάτι που μου αρέσει,κάνανε πάντοτε αλλαγές στον ήχο τους αλλά διατηρούσανε το στύλ τους ότι και να κάνανε και ο κόσμος ασχολιότανε μαζί τους είτε του άρεσε η αλλαγή είτε όχι.Αν αυτό δεν δείχνει σπουδαίους μουσικούς,τότε τι άλλο δείχνει.

Feanaro,μαζί σου!

γεια σου ρε red pyramid. οταν ακουω να μιλανε ετσι για αυτην την μπαντα εισπραττω εγω το αισθημα της υπερηφανειας. μην ξεχναμε ομως και το and then there was silence το οποιο ειναι επος πραγματικα τοσο μουσικα οσο και στιχουργικα .πραγματικα ο τροπος που αναφερει στους στιχους τα γεγονοτα ειναι πανεξυπνος και πολυ ακριβης ενω απο την εισαγωγη του κομματιου αντιλαμβανεσαι οτι προκειται για πραγματικη εμπνευση . τα τραγουδια που ανεφερες μηδενος εξαιρουμενου ειναι αντικειμενικα κορυφαια ενω αν και εμενα μου εβαζαν το μαχαιρι στο λαιμο θα ελεγα πως τα πιο αδυναμα ειναι τα 2 πρωτα αλλο που τα αγαπαμε και τα ακουμε το ιδιο

Πολυ ωραια τα ειπες.Προσωπικα δεν μου αρεσουν αλλα εξεφρασες το ολο θεμα πολυ ωραια.Ετσι ακριβως αισθανομαι και εγω για αλλους αγαπημενους μου καλλιτεχνες

[

αληθεια δεν σου αρεσε το nightfall in middle-earth μα γιατι? καλα τωρα αυτη δεν ειναι ερωτηση .φυσικο ειναι ν α μην σου αρεσει οποιοδηποτε αλμπουμ αλλα για να ειμαι ειλικρινης μου κανει εντυπωση . οποιο δισκο και να μου ελεγες δεν θα μου φαινοταν περιεργο .ομολοφω ωστοσο οτι με εξεπληξες . αν εχεις την διαθεση απαντησε γιατι πραγματικα περιμενω με ενδιαφερον να μου πεις τι δεν σου αρεσε ( κα σιγουρα ειναι απολυτα φυσιολογικο μην με παρεξηγεις )

να σαι καλα ρε jimmy page

+1 ρε Feanaro…Guardian=συγκινηση…Και ενταξει εγω ειμαι και 17 χρονων,φανταζομαι πως θα νοιωθουν οι fans που μεγαλωσα με αυτους…

[QUOTE=pumpkin;271066]+1 ρε Feanaro…Guardian=συγκινηση…Και ενταξει εγω ειμαι και 17 χρονων,φανταζομαι πως θα νοιωθουν οι fans που μεγαλωσα με αυτους…

καλως τον kai στην παρεα μας αλλος θεος και αυτος . το οτι εισαι 17 δε λεει τιποτα . αλλωστε και εγω 21 ειμαι . μικρη η διαφορα. ηταν η πρωτη μου μπαντα οι guardian οπως και οι θεοι helloween . μιας και μου τον θυμησες ο kai ειναι αναμφισβητητα μεγαλη μορφη

Οκ,γούστα είναι αυτά.Εγώ τα 2 πρώτα απλά τα λατρεύω,το And the story ends μου προκαλεί συγκήνηση,εντελώς παραμυθένιο,ενώ το The Hobbit μου θυμίζει το ομόνυμο βιβλίο που είναι και το αγαπημένο μου:D

Γενικά οι τύποι είναι ρισπέκτ

Όσο για το And there was silence,το Night at the opera είναι το άλμπουμ που έχω ακούσει λιγότερο,άλλον πρέπει να ξανατσεκάρω…

Άντε ρε pyramid, να και ένα συγκρότημα που γουστάρουμε πολύ και οι δύο! :smiley:

Εντάξει, πλάκα κάνω, είναι κι άλλα…!

Guardian: Το συγκρότημα που όσα χρόνια και αν περάσουν, θα αγαπάω πάντα το ίδιο. Και έχουν περάσει αρκετά.

Πρέπει να κάτσουμε να ακούσουμε όλη τη δισκογραφία παρέα ε:p :lol: