Blind Guardian

και μετά καπάκι και το live (dvd) με πολλές πολλές μπύρες !!!:wink: :wink: :wink: :wink:

Ω ΝΑΙ!!!:smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

ωραιος διαβαζεις και τολκιν πολυ καλο αυτο!!!εγω θεωρω το silmarillion o,τι πιο κορυφαιο εχω διαβασει. απο εκει λοιπον πηρα και το feanaro προφανως θα το καταλαβες.

Eτσι ρε οι bg ενωνουν:lol:

Μεσα στα 10 αγαπημενα μου συγκροτηματα. Και παροτι τα καινουρια δεν πλησιαζουν το ενδοξο παρελθον, μπραβο τους που τους γραφουν ολους και προοδευουν, προσθετωντας νεα στοιχεια στη μουσικη τους:respect: ΕΠΟΣ το Another stranger me!!

[FONT=“Comic Sans MS”]Μάλλον βρήκα μια καινούρια μουσική αγάπη σε αυτό το συγκρότημα…
που οι πιο πολλοί την είχατε από παλιά…:oops:
Το κάθε πράγμα και στην προκειμένη περιπτώση συγκρότημα ή μουσική έχει τον καιρό του…κάλλιο αργά παρά ποτέ :p.

Προς το παρόν…έχω ακούσει μόνο τα imaginations from the other side,somewhere far beyond, nightfall to middle earth και forgotten tales…

αλλά νομίζω πως…το imaginations μάλλον θα γίνει από τους δίσκους που θα λέω στα αγαπημένα μου :smiley: , καθώς το χαρακτηρίζει αυτό που για μένα είναι το κύριο για έναν αγαπημένο δίσκο… μου αρέσει ολόκληρο ,από την αρχή ως το τέλος, δεν προσπερνάω ούτε μισό κομμάτι…:roll: και μου αρέσει πάαααρα πολύ!! [/FONT]

Δεν εισαι το μοναδικο ατομο που του συμβαινει αυτο.Το Imaginations ειναι το αγαπημενο πολλων απο
εμας.Εχω να ακουσω κατι απο το Nightfall in middle earth και δεν ξερω τι παιζει τωρα με αυτους.
Το imaginations το ξερω απεξω παντως.

Κατ’ οπιν ωριμου σκεψεως, εχω να δηλωσω οτι οι Guardian στουντιακως ειναι πιο νεκροι κι απ τις πετρες. Ελπιζω οσο τιποτα να με διαψευσουν. Τουλαχιστον εκει που αρχισαν να πεφτουν, ευτυχως βγηκαν αυτοι:

Αναμενω το επερχομενο… σ’ αναμμενα καρβουνα.

Edit: Επειδη τα παραπανω χτυπανε λιγο καπως, ''καλο δισκο Guardian" εννοω δισκο τους που θα με κανει να τον ακουω συνεχεια επι 10 χρονια.

+874282742483874207842078423

Μικρο παιδακι κι εγω ειδα πρωτη φορα το lord of the rings, και μεσα σε ελαχιστο διαστημα εμαθα τους Guardian και αρχισα να ακουω, αν και στην αρχη δεν εδωσα τεραστια βαση… φοβεροι νταξ, τι να πει κανεις… κι ας ακουω μια ζωη απο αλλους να λενε ‘‘ναι τωρα περιμενε τον δρακο να κατεβει απο τον ουρανο’’ κλπ(λογω του οτι ειναι επικ μεταλ…). Με εχεις καλυψει με ο,τι εχεις γραψει γενικα στο φορουμ για αυτο το συγκροτημα, δεν μπορω να προσθεσω κατι :slight_smile:

Τεραστια μπαντα που κανει ακομα πιο τεραστια live!:slight_smile:
Αγαπημενο το tales με τα Ιmaginations,Somewhere να ακολουθουν.
Το τελευταιο ηταν απογοητευση…:frowning:
Βεβαια εχω την εντυπωση πως ειναι και λιγο τεμπεληδες…Δεν ξερω αν το εχετε προσεξει αλλα μετα απο καθε tour υπαρχει σιγη ιχθυος για κανα χρονο!#-o
Εχει ακουσει κανεις τι παιζει μελλοντικα?Το ρωταω γιατι ειχα διαβασει καπου οτι θα κανουν ενα συμφωνικο album …Ξερει κανεις κατι παραπανω?Angmar ισως??

τρομερη μπαντα , και ακομη πιο τρομερο το live τους!!
δεν εχω ακουσει ολα τα album τους , τα αρχικα δηλαδη

τωρα τελευταια ξανακουω το Imaginations…
δυστυχως δεν πηγα στο live τους

Καλα, για το συμφωνικο album τα λενε απ το '98 (ή '99, το Nightfall νομιζω ειχε ηδη κυκλοφορησει). Και δε νομιζω οτι ειναι τοσο τεμπελια. Περισσοτερο στερεψε η εμπνευση.

Γενικα, εχω ξενερωσει καμποσο με την παρτη τους. Δηλαδη πρωτα φευγει ο Thomen για να προωθησει τους Savage Circus. Μεγαλο πληγμα, τo drumming του ηταν χαρακτηριστικο στοιχειο των Guardian. Συγνωμη αλλα δε νομιζω ποτε να το χωνεψω καλα.

Επειτα ακολουθουν δηλωσεις του Marcus περι μουσικων διαφορων. Ο Thomen προφανως δε πολυγουσταρε τη νεα κατευθυνση της μπαντας και ζητουσε επιστροφη στο παλιο στυλ . Γι αυτο και το Dreamland Manor ακουγεται στυλιστικα όσο πιο κοντα γινεται στο Tales. Οι λοιποι διαφωνουσαν, ο καθενας τραβηξε το δρομο του.

Ακολουθει το καραθαψιμο του Dreamland Manor ως μια φτηνη Guardian κοπια (εδω γελαμε λογω της παραπανω παραγραφου) και η κυκλοφορία του A Twist In The Myth, για το οποιο ομολογω οτι ειχα γραψει και θετικο review. Ελα ομως που πανω στους δυο μηνες το βαρεθηκα. Μου αρεσουν δηλ καποια κομματια, αλλα στη τελικη ειναι κατωτερο κι απ’ το A Night…

Ο Thomen επειτα εκδιωκεται απ’ τους Savage Circus επειδη δε μπορουσε λογω προσωπικων θεματων να ακολουθησει στα tour. Τους ειχε ‘‘κρεμασει’’ καμποσες φορες. Απο εποχες Guardian αντιμετωπιζε προβλημα με τα πνευμονια του (ή κατι παρομοιο), ισως εχει σχεση.

Πλεον οι Guardian ειναι πιο σιωπηλοι κι απ τα ψαρια (υποτιθεται φετος θα βγαινε το ορχηστρικο :p) , οι SC ετοιμαζουν το δευτερο και εχω ξενερωσει χοντρα που λειπει ο Thomen, ενω οι Persuder ετοιμαζουν επισης το 4ο full length τους. Για οσους δε ξερουν, προκειται για κατι Guardianολαγνους Σουηδους και το ημισι των SC. Ο Piet Sielck νομιζω εκανε το ενδιαμεσο κοννε και ουσιαστικα, ο Thomen ειχε βαλει μπρος το γκρουπ απο πριν κιολας εγκαταλειψει (μεταφορικα) τα πατρια εδαφη. Κυριολεκτικα την εχει κανει απο καιρο. :stuck_out_tongue:

EditL Σορρυ για το κατεβατο. :stuck_out_tongue:

Ωραιος ρε φιλε thanks!
Πολυ σωστα αυτα που λες για Τhomen…
Και γω αυτο πιστευω,το κενο δεν θα καλυφθει μαλλον ποτε…:frowning:

Όσοι πέραν των Tales, Somewhere far κτλ λατρέψαμε και Nightfall/A night at the opera ξέρουμε ότι δεν υπάρχει και τόσο σοβαρό πρόβλημα και το κενό μπορεί να καλυφθεί.
Οι Guardian έχουν καταφέρει τρομερή αλλαγή ήχου και οι περισσότεροι στους μέταλ κύκλους δεν το έχουν πάρει καν χαμπάρι. Αλλά γι’ αυτό φταίνε οι ίδιοι και κυρίως ο Hansi και Andre που έβγαλαν ένα δίσκο μέτριας έμπνευσης, το Twist, εκεί που άμα βγάζανε δισκάρα στο πνεύμα των τελευταίων κυκλοφοριών τα πράγματα θα ήταν εντελώς διαφορετικά τώρα. Το κλειδί της υπόθεσης βρίσκεται στο ότι το A night at the opera θάφτηκε ενώ δε θα έπρεπε παρά να εκθειαστεί για αυτό που είναι. Αν δεν ήταν το Twist και ήταν ο δίσκος που έπρεπε στη θέση του, τότε πιστεύω το A night θα είχε αναγνωριστεί.
Και όλα αυτά από κάποιον που έμαθε και αγάπησε τους guardian από το somewhere και τώρα πια εδώ και πάρα πάρα πολύ καιρό θεωρεί κορυφαίο τους δίσκο το Nightfall. Πχ ο maiden θεωρεί κορυφαίους τους 2 πρώτους που εγώ θεωρώ χειρότερους :stuck_out_tongue: (αλλά και πάλι φοβερούς με κομματάρες όπως majesty, banish from sanctuary κτλ).

Αυτά από τη δική μου σκοπιά, μια από τις πολλές που μπορεί κανείς να έχεις για ένα από τα κορυφαία συγκροτήματα των 90s στο μέταλ.

Εγώ πιστεύω ότι μπορούν να υπερβούν ξανά εαυτόν. Έχουν τη δυνατότητα, οπότε δε βλέπω κανένα λόγο να τους ξεγράφω

Αν αρκεστούμε στην “παράδοση” των περισσότερων μεγάλων γκρουπ, δύσκολα μπορεί ένα συγκρότημα να ξεπεράσει τις δουλειές εκείνες που τον έκαναν μεγάλο. Στην περίπτωση των Guardian, τα άλμπουμ ανάμεσα στο Tales… και το Nightfall… (για μένα).

Ωστόσο δεν είναι και τόσο δύσκολο να παρουσιάσουν κάποια δουλειά που θα στέκεται σε ανάλογο επίπεδο με τα παλιότερα τους… Και εντάξει, ας πούμε πως υπάρχουν και εκείνες οι περιπτώσεις των γκρουπ που έβγαλαν δισκάρες ύστερα απο μια περίοδο πτώσης (π,χ οι Priest με το Painkiller), αλλά απλά αυτές οι περιπτώσεις δεν ανήκουν στον κανόνα. Για να δούμε λοιπόν τι μπορούμε να περιμένουμε για το μέλλον…

Λοιπόν, οι Guardian είναι μεγάλο μου κόλλημα, οπότε θα πω κι εγώ μια γνώμη. Ουσιαστικά είναι το μόνο power συγκρότημα που όχι απλά μπορώ να ακούσω, αλλά το θεωρώ και κορυφή. Αν και γνώμη μου είναι οτι εδώ και χρόνια έχουν ξεφύγει πάαααρα πολύ από τα στενά όρια του power, είναι ίσως το μοναδικό group του ιδιώματος με προσωπικότητα (μη βαράτε, γνώμη μου πάντα). Βασικά, εγώ προσωπικά δεν τους βάζω καμία ταμπέλα, οι Blind Guardian απλά παίζουν Blind Guardian metal.
Σχετικά με την δισκογραφία τους, για μένα τα 2 πρώτα είναι εντελώς ανάξια λόγου, τυπικός και συνηθισμένος πιθηκισμός helloween. Tales, Somewhere, Imaginations, τρελές δισκάρες στις οποίες έδειξαν την ιδιαίτερη προσωπικότητά τους και ευτυχώς ξέφυγαν έτη φωτός μπροστά απο οτιδήποτε άλλο. Nightfall In Middle-Earth, είναι απλά η αποθέωσή τους, το καλύτερο και καρα-κλασικό άλμπουμ τους, ένα αιώνιο και ανυπέρβλητο μνημείο. Respect. Το Opera ήταν μια απλά αξιοπρεπής συνέχεια. Το τελευταίο τους δεν το έχω ακούσει, αν και με όσα λέτε στο thread μάλλον δεν ψήνομαι.

Μάλλον “εύκολο” ήθελες να πεις… :wink:

Κατ’εμέ είχαν μια σταδιακά ανοδική πορεία από την αρχή τους μέχρι και το Nightfall όπου έπιασαν δυσθεώρητα ύψη έμπνευσης. Μετά η πτώση ήταν απότομη κ όχι τόσο ομαλή όσο η άνοδος.

Καναν soundtrack gia pc game (Sacred 2)

ξεκινησα τη μεταλ γενικα με αυτο το συγκρωτημα και θα πεθανω με αυτο!! τπτ αλλο δν λεω προς το παρον:)

http://www.seelenzorn.com/

Νταξ ρε Thomen, ημαρτον… #-o