Blind Guardian

Ριξε μια μεταφραση ρε.:stuck_out_tongue:

Ειναι αυτο που φαινεται (δεν ξερουμε γερμανικα ρε καμενε:lol:) :?

Κανα αλμπουμ ποτε θα βγαλουν αυτα τα παληκαρια btw? Οχι τιποτα αλλο αλλα, οσο και να θαβει ο Angmar στα live οι τυποι ειναι απλησιαστοι8)

Βασικα να μη βγαλουν album, και ν’ αρχισουν ξανα τα live. Και πολλα live μαλιστα :!:

Τουλαχιστον το χουν παρει πρεφα, και τ’ αργουν οσο το δυνατον περισσοτερο…

εγω περιμενω υπομονετικα!! λιωνω στα παλια cd:D! 2 ωρες την ημερα Bg και μετα οτι κατσει!

Time What is Time
Banish From Sanctuary
A Past and a Future Secret

Γραψε κι εσυ ενα top3 guardian,μπορεις:lol:
(ε ρε τι κανει η βαρεμαρα)

Δεν μπορω…Χαχα
Αλλα επειδη βαριεμαι κι εγω ετσι για πλακα

Imaginations From the other sid
Lost In the twilight hall
Traveller in time

Time What Is Time
Bright Eyes
I’ m Alive

Νταξει δεν παίζει να βγάλω τοπ3 σοβαρά, αλλά θα θελα να βαζα και Nightfall για συναισθηματικούς λόγους. Είχα πάρει το ipod από έναν φίλο τότε στην προπόνηση και ήταν το μόνο τραγούδι που είχε από αυτούς και έτσι τους γνώρισα, αλλά ήταν άλλη φάση, δεν άκουγα καν μεταλ τότε…

Α, ευκολο. 3 ουτως ή αλλως ξεχωριζουν.

Lost In The Twilight Hall
Banish From Sanctuary
Majesty

Βorn In Mourning Hall
A Past & Future Secret
Time What Is Time

Μαρέσει υπερβολικά και το Under The Ice.

Με ανεση το καλυτερο κομματι του Anato. Αν οχι, το πιο “Guardian” εστω.

Με τεράστια δυσκολία ανάμεσα σε τόσες κομματάρες λέω αυτά

Bright eyes
Noldor (dead winter reigns)
Mordred’s song

Nα σημειώσω ότι ακόμα και εγώ διαφωνώ με τη λίστα μου, αλλά έστω ότι είναι αυτή:lol:

Βέβαια με το bard’s song τους έμαθα και είναι το τραγούδι που πάντα θα έχει πολύ ιδιαίτερη θεση στην καρδιά μου:!:

Τι λέτε τώρα!!! Άμα κόψετε τις φλέβες μου θα αρχίσει να κυλάει guardiano αίμα…
Το πρώτο μου μέταλ συγκρότημα σε ηλικία 6-7 χρονών (δεν θυμάμαι ακριβώς) μετά από την εκπληκτική μου ανακάλυψη ότι υπάρχει συγκρότημα που τραγουδάει για τον θεό τόλκιν σε ένα ξεχασμένο νησί που κανείς δεν άκουγε και κανείς δεν πρόκειται να ακούσει μέταλ. Οσονούπω γίνομαι 21 και τους ακούω με το ίδιο πάθος που τους άκουγα και τόσα χρόνια πριν :cry:
Μισώ θανάσιμα όσους έχουν καταφέρει να τους δουν στην περιοδεία του imaginations το 1995 (που ήταν και η πρώτη στους εμφάνιση στην Ελλάδα) μέχρι και το night at the opera που έφυγε ο καλός μου thomen ενώ εγώ έχυνα μαύρα δάκρυα για να με αφήσουν να πάω…μάταια βέβαια!!!:cry:
Για να μην παραπονιέμαι τους έχω δει μια φορά το 2007 στη Θεσσαλονίκη όπου ήταν και η καλύτερη νύχτα της ζωής μου, με τον hansi να μου πιάνει κάθε τόσο το χέρι, να με κοιτάει στα μάτια και να τραγουδάει μαζί μου καθώς ήμουν η μόνη κοπέλα στα κάγκελα!!!:cry:
Άντε να βγει και ο καινούριος δίσκος μπας και κάνουν καμία περιοδεία προς τα μέρη μας γιατί έχω πάθει guardianη στέρηση!!!

Μολις διαβασα αυτο ειπα “Ο τυπος ειναι πολυ gay Ομως”

μετα ομως διαβασα και αυτο και ηρθα στα ισα μου :stuck_out_tongue:

Από τις πρώτες μπάντες που άρχισα να ακούω όταν βγήκε το Imaginations…! Δυστυχώς έχουν πάρει κ αυτοί την κατρακύλα που έχει πάρει όλο το power metal. Τα 2 τελευταία δισκάκια είναι μέτρια και το γεγονός ότι αργούν να βγάλουν δίσκους μάλλον σημαίνει ότι το έχουν χάσει. Αν σκεφτούμε μάλιστα ότι το τελευταίο τους μεγάλο αλμπουμ ήταν το 98 τότε αντιλαμβανόμαστε ότι τα πράγματα δεν πάνε καλά. Αγαπημένοι δίσκοι όλα από το Follow The Blind Μέχρι και το Nightfall, εντάξει και το Battalions καλό είναι αλλά δεν φτάνει τα μεγαλεία που ήρθαν μετά. 3 αγαπημένα τραγούδια μου είναι πολύ δύσκολο να ξεχωρήσω, θα έλεγα όμως 1.Valhalla 2.The Last Candle 3.Script For My Requiem…ύμνοι!!!

Γιατί λέτε όλοι τους Guardian power??? Οι θεοί από μόνοι τους ορίζουν ένα μοναδικό είδος που δεν μπορεί να καθοριστεί με μία ή με 1000 λέξεις!!! Από τότε που τους πήρε η nuclear τους έχει καταστρέψει!!! Το twist in the myth έχει την υπέρτατη κομματάρα Otherland καθώς και 2-3 ακόμη αξιόλογα (This Will Never End,Lionheart,Skalds and Shadows) αλλά η αλήθεια είναι ότι με απογοήτευδε πολύ!!! Όμως για το a night at the opera δεν έχεις δίκιο… ήταν διαφορετικός δίσκος άλλα πολύ σπουδαίος κατά τη γνώμη μου!!!

Έχεις δίκιο δεν μπορείς να τους πεις ακριβως power metal αλλά πάντα κάτω από αυτήν την ταμπέλα ήταν. Τέσπα, το A Night At the Opera πιστεύω ότι είναι ότι χειρότερο έχουν κυκλοφορήσει! Τουλάχιστον το τελευταίο είχε και λίγο γκάζι μέσα…πολύ λίγο βέβαια. Το κακό είναι ότι δεν βλέπω να υπάρχει γυρισμός :frowning: Κρίμα γιατί έχουν γράψει απίστευτους ύμνους! Τουλάχιστον θα τους θυμόμαστε γι αυτούς!

Εγώ έχω ελπίδες για το καινούριο αν και δεν θα κυκλοφορήσει πριν το 2010… Το γράψιμο έχει ξεκινήσει και δήλωσαν ότι θα είναι ορχηστρικό… Επίσης είπαν ότι θα κρατήσουν την θεματολογία σαν επτασφράγιστο μυστικό και ότι όλο το άλμπουμ θα είναι μια μεγάλη έκπληξη προς τους θαυμαστές!!! Πείτε με ψεύτρα αλλά μυρίζομαι επιστροφή στα τολκίνια εδάφη!!!:papas::bow2: Ας γίνει ένα θαύμα!!!

Από τις κορυφαίες μπάντες της Γερμανίας (και όχι μόνο). Μου αρέσουν κυρίως τα άλμπουμ τους από το Tales μέχρι το Nightfall. Όσον αφορά τώρα το είδος της μουσικής που παίζουν, μικρή σημασία έχει για μένα:dunno: Αρκεί που έχουν βγάλει υπεροχα τραγουδια σαν τα A Past and Future Secret, Bright Eyes και άλλα τόσα…:)Στο είδος θα κολλησουμε:p

η Mererefin τα είπε όλα,το πρώτο power/epic πείτε το όπως θέλετε band που άκουσα και με 3εχωριστεί θέση στην καρδιά,το Opera ήταν απίστευτος δίσκος για μένα,καλύτερος από το τελευταίο.Περιμένουμε το καινούργιο και μακάρι να είναι έτσι όπως λέει η Mererefin…:smiley:


Now playing: Anathema - Sweet Tears
via FoxyTunes

Εγω αρχισα να ακουω με το Imaginations αλλα το πραγματικο κολλημα το εφαγα με το υπερτατο Nightfall.
top 3 δεν μπορω να γραψω, αλλα τα αγαπημενα μου κομματια ειναι Last Candle, Bard’s Song (το Hobbit πιο πολυ απο το Forest), Past and Future Secret, Nightfall, Lost In The Twilight Hall, Welcome To Dying, Noldor μπλαααα μπλαααα…

Απο τις πιο απιστευτες στιγμες σε λαηβ, μετα το Bard’s Song: Hansi: Well you can’t just stand on one leg, so let’s go to the second
Εγω: Το Hobbit μαλακααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα… (λιποθυμια)
Απο τις ελαχιστες φορες που το επαιξαν γενικως…

Γενικως ο,τι και να βγαλουν, ας το βγαλουν γρηγορα ωστε να βγουν σε περιοδεια συντομα. Απιστευτη μπαντα λαηβ.