Blind Guardian

Ναι, η Nuclear Blast φταιει που τα τελευταια χρονια δεν μπορουν να γραψουν ενα αλμπουμ της προκοπης…

Χωρίς πολλά λόγια

http://www.youtube.com/watch?v=5fakNlghOJY

:D:D

Δεν μου λέει και πολλά δυστυχώς…

Φυσικά και φταίει η nuclear που τους άλλαξε τον ήχο και πρόσθεσε το αποκρουστικό αμερικάνικο άκουσμα !!! Έχουν βγάλει απίστευτες δισκάρες και όλα τα κομμάτια είναι 1 και 1!!! Δεν χρειάζεται να αποδείξουν τίποτα και σε κανέναν.Πολύ λίγες μπάντες το έχουν καταφέρει αυτό. Να ακούς όλους τους δίσκους και να μη μπορείς να πηδήξεις κομμάτι επειδή όλα τα θεωρείς ισάξια.

Μετά όμως μπόρεσαν και τα πηδηξαν οι ίδιοι τα κομμάτια τους :Ρ

!!! λολ

Καλο αλμπουμ.Punishment Divine,Soulforged,and then there was silence…Μια χαρα κομματαρες εχει μεσα απλα σα συνολο χανει,δε το αξιζει παντως το κραξιμο που χει φαει με τιποτα…

συμφωνώ.το είχα πάρει όταν είχε βγει και δεν το έχω μετανιώσει.το ακούω χωρίς να λέω βαριέμαι,ή παλι αυτο το κομμάτι παίζει.δεν είναι σαν τα παλιά αλλά αξίζει,εε είμαι και λίγο καμένος με guardian…:smiley:


Now playing: Nest - Last Vestige of Old Joy
via FoxyTunes

Έτσι κι εγώ, ακόμα και για το Twist που έχει φάει το θάψιμο του αιώνα (λέμε τώρα) δεν μπορώ να πω ότι δεν μ’ αρέσει ή ότι δεν έχει καλά κομμάτια. Το Night πάλι, ήταν μια εποχή που το έκαιγα κανονικά.

Ok κορυφαίοι οι Blind Guardian… Eπικοι… Τους ακουσα πρωτη φορα πριν κανα δυο χρονια και εχω κολλησει… Εχουν φοβερους στιχους, εμπνευσμενους απο ιστοριες φαντασιας, παραμυθια, ποιηματα (ολα οσα λατρευω στον λογοτεχνικο τομεα) και ωραια μουσικη (ειδικα τα speed κομματια τους) :wink:

Αγαπημενα αλμουμ τα Imaginations from the Other Side, Nightfall in Middle-Earth (:bow: Τολκιν) και Somewhere Far Beyond.

News:

It was around Christmas when I was thinking about another short message for the homepage. As you can guess we all turned much older in the meantime - without a message. And even though February is here I still dare to wish you a Happy New Year. I trust that 2009 started promising for everyone. As usual there is a lot to tell, so I better start before you skip this due to boredom. Let’s talk about new material and future plans:

We have already accomplished 8 new songs. What can I say about these songs? They rule, of course. You want a more precise description? Impossible. All I can say is that each and every song is 100% Blind Guardian, which naturally means there is a wild bunch of different things going on from time to time (always?).

According to atmospheres: we have everything from the more Nightfallish “Curse my Name” , to the Scriptish “Wheel of Time”. In comparison to “A Twist in the Myth” the lyrical direction will be more on the fantasy side as you most probably can figure out by these titles. The song “Sacred” will give you an idea about the quality and the direction of the songs. We have mixed modern elements with traditional ones throughout the whole songs. We may need two or three more tracks before we can call it a complete album, but being that far in the songwriting process we nevertheless have made first plans for a production start in September or October 2009.

Apart from songwriting we will be heavily engaged in preproduction activities and in playing festivals during the next months. As a majority of the new songs seem to demand a sort of “live” atmosphere, we consider it to be good idea breathing in some real “live” air before we will finally get lost in the “Twilight Hall studios” again. As for the festivals you can find the already confirmed ones in the tour section. We will immediately list the “not yet confirmed” shows once they are confirmed.

In accordance to these events I can promise you some surprising songs (though most probably no new ones) and a nice stage set up. In total we are not going to play more than 10 shows, I would think. I am sure they all will turn out to be a great blast and a unique experience for everyone joining us. I will let you know what else is going on around Easter (that ´s at least when I will start thinking about another short message…).

Hansi

Ε νταξει,φοβερη δηλωση.Τι πιστευετε για τα κομματια?
ΔΕΗ ΡΟΥΛ.ΓΙΕΑ.

Δεν περιμενω τιποτα το ιδιαιτερο απο τη νεα τους δουλεια.Ποσο θεματολογια και εμπνευση να βγαλει πια ο καημενος ο Τολκιν?

Ελπίζω του νοτ ρουλ σα το προηγούμενο μόνο γιατί καήκαμε.

Δε νομιζω οτι χρειζονται τον Τολκιν για να βγαλουν καλα κομματια…:wink:
Λιγοτερα απο τα μισα κομματια τους εχουν Τολκιν θεματολογια…
Ασχετα αν οντως το τελευταιο αλβυμιδι ηταν μετριοτατο σε συγκριση με τα παλια τους…
Ουτε εγω ειμαι αισιοδοξος…Παντως αν παρεις τα καλυτερα κομματια απο οπερα και τουιστ βγαζεις ενα αξιοπρεπεστατο αλμπουμ και επειδη δεν τους βλεπω να αλλαζουν την κατευθυνση που εχουν παρει τα τελευταια χρονια ελπιζω σε κατι τετοιο…
Απο τα νεα που ποσταρε ο φριδομ κραταω αυτο που πε για εκπληξεις απο παλια κομματια στα live…8)

Εντάξει μπορεί να μην συγκρίνεται με άλλα όπως πχ το Somewhere Far Beyond, όμως νομίζω ότι είναι πολύ παρεξηγημένο.

Πάντως το κομμάτι που έβγαλαν για το Sacred II είναι αρκετά καλό.

Μέτριο είναι το κομμάτι ρε γαμώτο. Το έχουν χάσει. :frowning: Κρίμα.

Για μενα ηταν,ειναι και θα ειναι η αγαπημενη μου μπαντα και μια απο τις κορυφαιες στο χωρο…Οι ανθρωποι δημιουργουν απιστευτη μουσικη με τρομερους στιχους και φαινετε πως το κανουν επειδη το γουσταρουν και οχι για την κονομα…Πραγματικοι μουσικοι και αξιοι συνεχιστες των Helloween και κατα τη γνωμη μου σε καποια φαση τους ξεπερασαν κιολας…

Ωραιο το κομματι απο το Sacred 2.

Βασικα και κακος να ειναι ο νεος δισκος δεν πειραζει, εφ’οσον θα ιεναι αφορμη να βγουν σε περιοδεια :wink:

Μακάρι να είναι καλός ο δίσκος γιατί μου έχει λήψη κάτι καλό από guardian…επίσης μακάρι να τους δούμε πριν μπουν στο studio.:smiley:


Now playing: Flogging Molly - Black Friday Rule
via FoxyTunes

Ρε ας ξαναρθουν κι ας βγαλουν οτι θελουν…Μου λειψαν…

ΒG θρησκεια.