Blondie

ΦIΟΥ

:expressionless:

Βασικα ειναι τα 2 αγαπημενα μου απο τη μπαντα αλλα αξιζουν αμα ενδιαφερεσαι.Το No Exit μαλιστα ηταν απο τα καλυτερα comeback albums που εχουν βγει ποτε(και βγηκε σε μια περιοδο που κανεις δε περιμενε τιποτα απο τη μπαντα).Τσεκαρε και το ομωνυμο τους και δε θα χασεις.
Κι ενα μικρο trivia.Το πασιγνωστο single Maria(απο το No Exit)μπηκε με τη μια στο νο.1 των Βρετανικων charts.Μαλιστα η Debbie Harry ηταν η μεγαλυτερη σε ηλικια τραγουδιστρια που καταφερε κατι τετοιο.Τελος ο στιχος που ακουγεται στο εν λογω κομματι"like a Millionaire walking on imported air" ειναι απο το κομματι Walk Like Me.

Ωραία μπάντα, ωραία μουσική και με μια ξεχωριστή D. Harry να τραβάει πάνως τα φώτα και όχι άδικα. Έχουν αφήσει και αυτοί το δικό τους στίγμα στην μουσική.
Νομίζω πως υπάρχουν ακόμη και δεν έχουν διαλυθεί ε?

Ναι και νομιζω οτι θα βγαλουν και καινουργιο δισκο… Αρχισα να ακουω ( ως Μαρια και εγω ) απο το Maria και μετα ακουσα και το one way or another που μεχρι σημερα παραμενει το αγαπημενο μου. Βεβαια, οφειλουν πολλα στην περσονα της Harry που για μενα ειναι απο τις σημαντικοτερες γυναικειες μορφες στο χωρο της ροκ. Παρα πολυ ομορφη, καταπληκτικη σκηνικη παρουσια και φωνη μεχρι και σημερα… Ειχαν βγει σε περιοδεια φετος?