Blues-soul-gospel-funk

Βγάζει άλμπουμ ο Matt Hill,ονομάζεται Τapping that thing.Το ντεμπούτο του (On the Floor) ήταν πολύ όμορφο,μια μίξη Chicago Blues,rock’n’roll σαν Chuck Berry ένα πράμα.
Kάποια έχουν ωμό ήχο αλλά καταλαβαίνεται τι παίζει με την πάρτη του.
:wink:






Επίσης αν σας αρέσει το gospel,country,accoustic blues μείγμα,ακούστε το νέο Luther Dickinson.Είμαι στην τρίτη ακρόαση και πάει για 4η. Αν είναι τόσο καλό όσο φαίνεται,πάει για ψηλά στην φετινή λίστα.

Αυτός ο Μποναμάσσα γιατί να είναι τόσο βαρετός;

kserw gw maaallon den pairnei drugs

Μην τον βγάλουμε και σκουπίδι πάντως ε?:slight_smile:

Σε καμία περίπτωση!
Παιχταράς είναι, όσοι είμασταν στο live του πριν δυόμισυ χρόνια το ξέρουμε καλά αυτό! 8)

καλα για λαιβ δε το συζητω φανταζομαι θα ειναι πολυ χορταστικος.

απλα ζητας κατι το διαφορετικο στους δισκους του :slight_smile:

Ναι,απολαυστικός ήταν!:)Θα τον ξαναέβλεπα άνετα…Αν και φοβάμαι πως τώρα με την εμπορική του αναγνώριση…οι τιμές θα εκτιξευθούν…

40-66 λίρες τα εισητήρια για Λονδίνο…Αρκετά αλλά η συναυλία είναι Μάρτη οπότε ίσως τιμήσουμε.

Κατεβάζω το νέο Sonny Landreth,μια κριτική μιλάει για πολυσυλλεκτικό άλμπουμ,διάφορα τα στυλ που ακολουθεί,reggae,fusion,blues…Θα τιμήσουμε. :slight_smile:
Και έχει και συμμετοχές Satriani,Eric Johnson.

Ω ναι, έχω ακούσει πολύ καλά πράγματα για το δίσκο.:yes:

Mόλις τώρα γυρίζοντας σπίτι το βρήκα στο γραμματοκιβώτιο! :slight_smile:
Δεν έχω ακούσει νότα, μόλις το ακούσω θα γράψω εντυπώσεις. To from the reach πάντως με είχε ενθουσιάσει!

Ακούγεται εντυπωσιακά όμορφο το άλμπουμ στην πρώτη ακρόαση,βγάζει κάτι “εγκεφαλικό”,καλά πάμε (το παρρήγγειλα,δεν άντεξα). Το γαμάτο νέο πάντως είναι πως τον Ιούλη(5 νομίζω,μια μέρα μετά το live των Mule:D )περιμένουμε άλμπουμ από τους North Mississippi Allstars.

Θα καεί ο Dickinson με τόσες παράλληλες μπάντες.

Έλα ντε, σε συχνότητα κυκλοφοριών πάει πλέον να συναγωνιστεί τον Bonamassa! :smiley:
Moυ ήρθαν την περασμένη εβδομάδα και τα Τhe Wandering και Hambone’s meditations! 8)

Eγώ το Hambone’s Meditation το πήρα και το έλιωσα(και το λιώνω ακόμα),το The Wandering θα ακολουθήσει λογικά.
Το καλό είναι πως ασχολείται με διαφορετικά πράγματα,δεν είναι όλα τα projects του στον ίδιο ήχο(δεν θα είχε και νόημα κάτι τέτοιο).

Για πείτε ρε, πολλά ακούω για τον Dickinson αλλά δεν έχω αξιωθεί να ακούσω ποτέ μου. Τι προτείνετε;

Παίδες θα τολμήσω να ζητήσω μία χάρη, λοιπόν ένας φίλος έχει ένα καφέ-μπαρ εδώ και ένα χρόνο και η μουσική που παίζει είναι ότι περιγράφει το παρών θρεντ ΑΛΛΑ έχει μόνο τα ολντ κλάσικς που είναι γαμάτα δεν λέω αλλά όταν τα ακούς κάθε μέρα κάποια στιγμή τα βαριέσαι, οπότε του είπα ότι θα προσπαθήσω να βρω καινούργια πράγματα και επειδή δεν το έχω καθόλου σε αυτόν τον ήχο (κυρίως με το νέο αίμα) σας ζητώ να μου αναφέρετε μερικές νέες μπάντες, καλλιτέχνες από blues, country, soul και southern ήχο.
Με λίγα λόγια δηλαδή, τι θα γουστάρατε να ακούσετε σε ένα παρόμοιο μπαρ.

Λίγο πολύ όλα όσα βλέπεις να αναφέρονται στο θρεντ δηλαδή Gov’t Mule, Black Crowes, Νοrth Mississippi All Stars,Joe Βοnamassa, Anders Osborne, Tedeschi Trucks Band, Devon Allman’s Honeytribe, ως και πιό mainstream π.χ Black Keys.
Ψάξε, άκου και δες τι ταιριάζει να παιχτεί στο μαγαζί.

@Ηοbbes:
Εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από την κύρια μπάντα του τους North Mississippi All Stars γιατί από εκεί τον μάθαμε όλοι τον Dickinson. Προτίμησε τα άλμπουμ Electric Blue Watermellon, Shake hands with Shorty, Hernando και το περυσινό Keys to the kingdom.
Eπίσης άκοιυ τον και στα τρία τελευταία -εξαιρετικά- άλμπουμ των Black Crowes (Warpaint, Before the frost…, …until the freeze)

Α, τους Black Crowes τους ακούω φανατικά, ειδικά το Before the Frost…Until the Freeze το θεωρώ καταπληκτικό, άνετα στέκεται δίπλα σε κλασσικούς δίσκους. Θα τα ακούσω και αυτά που προτείνεις, thanks!:slight_smile:

Mule,μήπως ξέρεις ποιος παίρνει τα credits για το …Until the Freeze? Μου βρωμάει πολύς Dickinson εκεί μέσα…

Oι πρωτότυπες συνθέσεις έχω την εντύπωση πως είναι του Chris Robinson οι περισσότερες, αλλά σίγουρα ο Dickinson ανακατεύτηκε στις ενορχηστρώσεις, έπαιξε μαντολίνα κλπ. για αυτό και ακούγονται έτσι.

Ευχαριστώ Mule
Ξεκινάει το ψάξιμο αμέσως.