Τα Blues των λευκών


Λοιπόν κατεβάζω τον δίσκο του 1976 των KGB.Η μπάντα αποτελείται από τους
Rick Grech: Bass
Carmine Appice: Drums
Ray Kennedy: Vocals
Mike Bloomfield: Guitars
Barry Goldberg: Keyboards

Φημολογείται πως έχει συμμετάσχει και ο Winwood.Θα ποστάρω την άποψη μου αύριο!

Δεν το άκουσα το KGB γι’αυτό δεν πόσταρα ακόμα.
Αν θέλετε πείτε κιθαρίστες που να μοιάζουν με Hendrix να κάνουμε ένα poll.
Πέρα από Trower,Marino,Roth.

Βαριέμαι να ψάξω να βρω αν έχει αναφερθεί και δεν μπορώ να θυμηθώ με τίποτα το όνομά του. Εκείνος ο τύπος που πέθανε πρόπερσι που ήταν τυφλός και έπαιζε την κιθάρα στα γόνατα. Για θυμήστε μου πως τον λένε και προτείνετε δισκογραφία γιατί έχω ακούσει σκόρπια πράγματα και είναι πραγματικά φοβερός.

JEFF JEALEY!!!
Εγώ θα έλεγα να τα πάρεις με τη σειρά.

Α γεια σου! Ωραίος, θα τον ψάξω πάραυτα.

fixed
(φοβερός κιθαρίστας , btw):slight_smile:

#-o

Κοίτα αυτό το thread diskovolos.Και υπάρχει και άλλo ενδιαφέρον για blues.

ένας π δν νομίζω να αναφέρθηκε έιναι ο Ολλανδός Julian Sas . απο δαύτον ακούστε σίγουρα το αλμπουμ ‘‘For The Lost And Found’’.

πολύ ωραίος επίσης είναι ο Eric Gales . έχει έναν πιο μοντέρνο φανκ & R’n’B ήχο π σε μαγνητίζει . ( μαύρος αλλά από τη νέα γενιά καλλιτεχνών , νομίζω πως ταιριάζει σε αυτό το θρεντ .) :wink:

Eric Gales - Hand Writing On The Wall

ωραία επίσης είναι η Mia Dyson . έχω ακούσει το άλμπουμ της Parking Lots . έχει έναν πιο γλυκό , γυναικείο ήχο . ( καλός για γούτσου-γούτσου με το αμόρε αν γουστάρει μπλουζιές):smiley:

Ο Gales πολύ καλός.Τουλάχιστον το ομώνυμο άλμπουμ του που έχω μου αρέσει πολύ.Άλλο άλμπουμ του να προτείνεις?
Είδα ότι έχει κυκλοφορήσει άλμπουμς σαν Eric Gales και Εric Gales Band.

έχω ακούσει το That’s What I Am . από αυτό το αλμπουμ είναι κ το τραγούδι π ανέβασα . προτείνω ανεπιφύλακτα .

απλά αυτό π με προβληματίζει είναι πως υπάρχει η άποψη οτι πολλοί από τους νέους καλλιτέχνες του χώρου αυτού στέκονται δέσμιοι των μεγάλων καλλιτεχνών . συχνά χαρακτηρίζονται σαν καλές κόπιες των ορίτζιναλ και ανούσιοι μιμητές τους .:stuck_out_tongue:
δν το πιστεύω αυτό , αλλά είναι μια άποψη π έχουν πολλά άτομα , δυστυχώς .
γτ είναι ωραία να μεγαλοποείς το παρελθόν και να μειώνεις το παρον … αλλά έτσι δν θα αποκτήσουμε ποτέ μέλλον … τι νομίζετε ;

(σίγουρα αυτή η αντίληψη υπάρχει κ για άλλες μορφές της ροκ μουσικής γενικά . από το μπλουζ ροκ π αναφέρθηκα , μέχρι και το ‘‘παραδοσιακό’’ χεβι μεταλ .)

Εγώ πιστεύω πως ειδικά στα blues αν δεν “κλέψεις” δεν μαθαίνεις καν.Άρα μάλλον θα συμφωνήσω μαζί σου.:wink:

Λοιπόν, τον Julian Sas μου τον έστειλε για δώρο Xριστουγέννων ένας Ολλανδός φίλος από το Mule Army και δεν έχω αξιωθεί ακόμα να τον ακούσω… #-o
Θα τον ακούσω οπωσδήποτε μέσα στο Σ-Κ.

Ο Eric Gales είναι ωραός παίχτης αλλά εμένα μου αρέσει ακόμα περισσότερο ο αδερφός του ο Little Jimmy King. Για ψάξτον και αυτόν Hopeto. Έχουν και έναν δίσκο που παίζουν μαζί (και με τον τρίτο αδερφό τον Eugene) ως Gales Brothers, το Left Hand Brand.

Πάντως τα αδέρφια είναι μαύρα και είναι λίγο άκυρο να τα αναφέρουμε σε θρεντ με τίτλο “το blues των λευκών”, αλλά έτσι και αλλιώς δεν μου αρέσει να κάνουμε κανένα διαχωρισμό με βάση το χρώμα.

Λοιπόν το άλμπουμ των KGB είναι καταπληκτικό.Περίμενα βέβαια να ακούσω ένα blues rock άλμπουμ αλλά δεν ήταν.Aντί γι’αυτο άκουσα ένα εκπληκτικό soul-blues-funk άλμπουμ.Το λιώνω!!!Και ο Appice δίνει τα ρέστα του σε κάποια κομμάτια.8)

χώσε:!:

ε αφού ο KGB παίζει electro punk

:p:p:p:p

Α,ναι!Είδα ότι υπήρχαν πολλοί με τέτοιο όνομα!:lol:
Ακούστε Radio Moscow!!!

Λοιπόν,άκουγα το A Long Time Comin’ από Electric Flag και επειδή ο Harvey Brooks σπέρνει(και συμμετέχει και στο Super Session με τον θεό Bloomfield) είπα να ψάξω που αλλού έχει παίξει.Συνεργάστηκε με Doors,με Dylan,ακόμα και με Miles Davis στο Bitches Brew,όχι κανένα τυχαίο άλμπουμ,και γενικά έπαθα την πλάκα μου με την πάρτη του.Και αυτές είναι οι πιο τρανταχτές περιπτώσεις!

Επίσης,προς όλους τους Internet-ικούς κριτικούς.
Τρία στα πέντε στο Buddy Guy & Junior Wells Play the Blues?Tρία?Δεν ακούτε καλά?
Τεσπά,το Come on in This House/Have Mercy Baby έχει μία από τις αγαπημένες μου δομές blues τραγουδιού ever!!!

Λοιπόν,αν και μου φαίνεται σε αυτό το thread εγώ τα λέω εγώ τα ακούω,ακούστε το
Coming Up For Air(2009) του Davy Knowles & Back Door Slam.Πανέόμορφο άλμπουμ.Mule θα σου αρέσει στάνταρ.Bέβαια μπορεί να τον ξέρεις,είδα έχει παίξει με Ηaynes.:slight_smile:



Ακούω το Τhe Answer του Peter Bardens(ο θεός πληκτράς της πρώτης περιόδου των Camel).Παίζει ένα αυτοσχεδιαστικό blues,rock πράμα(σαν τζαμάρισμα ένα πράμα)και συμμετέχει ο θεός Peter Green.Όσοι(λίγοι) πιστοί…:wink:

Eνδιαφέρον ακούγεται. Θα το αναζητήσω.