Τα Blues των λευκών

Ποια η αγαπημένη σας μπάντα blues rock; Ας περιορίσουμε τις επιλογές μας στο τρία :slight_smile:

Τρεις από τους αγαπημένους μου:

Rory Gallagher
Little Feat (εγκληματικά υποτιμημένοι)
John Campbell (εγκληματικά υποτιμημένος)

ΤΙ ΕΙΠΕΣ ΤΩΡΑ;;;;; 8O

Εγκληματικά μ’έστειλες… :wink:

Καλό το μπλουζ των λευκών αλλά μέχρι ένα σημείο.

Ο κένι γουέιν σέφερντ κάνει την διαφορά.
Επίσης τζέι τζέι κέιλ ολ τάιμ κλάσικ.

Μέχρι ένα σημείο, δηλαδή;

Μου κάνει εντύπωση πως θεωρείς ότι ο Shepherd κάνει τη διαφορά. Εντάξει, είναι τεράστιος κιθαριστικά, αλλά τη διαφορά πως την κάνει;

Jim γιατί σ’ έστειλα εγκληματικά; :slight_smile:

Pataphonie καλώς ήρθες στο φόρουμ. 8)

Θα διαπιστώσεις πως στο φόρουμ είμαστε σχετικά λίγοι αλλά καλοί όσοι αγαπάμε τα blues (λευκά-μάυρα δεν μου αρέσει ο διαχωρισμός).

Έχεις δίκιο για το ότι οι Little Feat είναι υποτιμημένοι -ειδικά στην Ελλάδα. Το ίδιο και ο Campbell αν και αυτός πρόλαβε να παίξει και ένα θρυλικό live εδώ που του άφησε ένα μικρό αφοσιωμένο κοινό.

Τώρα μιλώντας για αγαπημένες blues-rock λευκές μπάντες (δηλαδή όχι σόλο καλλιτέχνες, έτσι;):

Προσωπικά ακούω μανιωδώς Gov’t Mule και ZZ Top

ετσι ακριβως

δλδ την διαφορα την κανει μια κακη κοπια του SRV…:-k
YEAH MAN!#-o


on topic

johnny winter
roy buchanan
zz top
rory gallagher
savoy brown
canned heat

δεν μπορω μονο 3 παιδια sorry!:smiley:

Υ.Γ. οποιος πει garry moore αυτοματα τρωει μπαν!

Χωρις να θελω να κανω διαφημιση συγκροτημα απο την πολη μου(ΛΑΡΙΣΑ) υπαρχει ενα τρομερο συγκροτημα που ασχολειται τοσο με μπλουζ ροκ οσο και με καντρυ τραγουδια.Λεγεται Blues Strikers.Αν μπορεσετε να βρειτε καποια δουλεια τους μη διστασετε αγοραστε την.

Ρε ντροπη ρε. Κανεις δεν ειπε Jeff Healy. Ε περα απο τους κλασσικους, Kenny Wayne Sepherd, Jonny Lang απο πιο συγχρονους.
Αυτος ο Joe Bonamassa τι λεει?

Bluezlick.
Ο Johnny Winter δεν ξέρω γιατί αλλά ποτέ δεν μου άρεσε (και αυτό μάλλον έχει να κάνει με τον τόνο της κιθάρας του):-s
Επίσης με Canned Heat δεν πολυτρελαίνομαι αλλά και εδώ είναι πολύ υποκειμενικό. Με τα άλλα συμφωνούμε :slight_smile:
Γιατί τέτοια κακία για τον Gary Moore ;

Mule, καλώς σας βρήκα :slight_smile:
Ώστε από εκεί είναι το ‘Mule’ που έχεις για nickname. Εντάξει για Gov’t Mule δεν το συζητώ καν, από τις αγαπημένες μπάντες επίσης.

Φυσικά και σόλο καλλιτέχνες. Εξάλλου συνήθως, έπαιζαν και αυτοί με μια συγκεκριμένη μπάντα.
Έχεις δίκιο για τον διαχωρισμό, είναι ατυχής (αλλά αρκετά ακριβής μπορώ να πω) :slight_smile:

gnr, καλά έκανες και τους ανέφερες. Καλό μπλουζ στην Ελλάδα δεν είναι και εύκολο να συναντήσεις.

led_zeppelin, Jeff Healy δυστυχώς δεν γνωρίζω. Πάντως είναι λογικό να αφήσουμε πολλούς απ’ έξω (εγώ άφησα αγαπημένους όπως Roy Buchanan, Donny Gatton, Paul Francis Kossoff:( )Προσωπικά δεν μου αρέσει ο Joe Bonamassa και δεν πολυακούω τις δουλειές του. Από τους σύγχρονους πολλά υποσχόμενο θεωρώ τον Walter Trout και μου αρέσει αρκετά και ο Sardinas παρ’ ότι απεχθάνομαι την ποζερίλα του.

Πολλά! Για άκου το τελευταίο το Sloe Gin, είναι ένα καλό σημείο για να τον πρωτοακούσεις. Του έχει κάνει και καλή κριτική στο rocking o Μandrake.

Πολλά υποσχόμενος; Δεν είναι κανάς πιτσιρικάς ο Trout… :-k
Για τον Sardinas συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αυτή η “ποζερίλα” είναι που με χαλάει και εμένα. Δεν την σηκώνει το είδος…:wink:

Χεχε, δεν ξέρω πως μου ήρθε, ίσως επειδή εγώ τον έμαθα σχετικά πρόσφατα :stuck_out_tongue:

Λατρεύω την ‘γλιστερή κιθάρα’, αλλά σαν να μου φαίνεται ότι οι νέοι μπλουζμεν την σνομπάρουν.

Jeff Healy ακου παση θυσια. Ειναι τυφλος και παιζει καλυτερα απ’το 99% με αριστη οραση. Παρε μια διασκευη του:

Δυσκολο μονο 3 αλλα
1)Roy Buchanan
2)Stevie Ray Vaughan
3)Johnny Winter

Aμα “γλιστερη” εννοεις το Slide τοτε ενα ονομα θα πω Derek Trucks(ε Bluezlick?)

Rory/Roy/SRV

πολυ καλος! επισης τον Jeff healy τον βοηθησε παρα πολυ ο SRV Για να γινει γνωστος!

θεμα γουστου ειναι ολα!:wink: :slight_smile:
γιαι ο gary moore ειναι ενας μεταλας που καποτε του ηρθε να παιξει Blues(τον γουσταρω σαν κιθαριστα αλλα οχι οταν παιζει Blues)

ετσι αλλα πρεπει να ημαστε “ανοιχτομυαλη” σε αυτο το θεμα!

.[/QUOTE]led_zeppelin, Jeff Healy δυστυχώς δεν γνωρίζω. Πάντως είναι λογικό να αφήσουμε πολλούς απ’ έξω (εγώ άφησα αγαπημένους όπως Roy Buchanan, Donny Gatton, Paul Francis Kossoff:( )Προσωπικά δεν μου αρέσει ο Joe Bonamassa και δεν πολυακούω τις δουλειές του. Από τους σύγχρονους πολλά υποσχόμενο θεωρώ τον Walter Trout και μου αρέσει αρκετά και ο Sardinas παρ’ ότι απεχθάνομαι την ποζερίλα του.[/QUOTE]
o walter trout παιζει απο το 80 με τον Mayall:wink: τον γουσταρω παρα πολυ
sardinas γουσταρω πολυ γιατι εχει μεγαλη αλητεια!

καλα εδω απλα κλαιμε!

oi Metallica sto LOAD XA!!:stuck_out_tongue:

Διότι έχω πιει πολλά βράδια ουίσκι παρέα με τον κύριο Campbell… Τον θεωρώ πολύ μεγάλο… :wink:

Όπως τα λες φίλε, δεν υπάρχει καλύτερη παρέα τα βράδυα (με ουίσκι). Ήταν και αγνή ψυχή απ’ όσω ξέρω… Κρίμας, αυτό το γαμωουίσκι όμως έχει φάει τους περισσότερους μεγάλους…

θεμα γουστου ειναι ολα!
γιαι ο gary moore ειναι ενας μεταλας που καποτε του ηρθε να παιξει Blues(τον γουσταρω σαν κιθαριστα αλλα οχι οταν παιζει Blues)

Συμφωνώ απόλυτα, μόνο που εγώ τον θεωρώ ροκά :stuck_out_tongue: Γουστάρω επίσης την κιθάρα του.

καλα εδω απλα κλαιμε!

Έτσι. Προσωπικά προσκυνώ και τη μπάντα του.

Jeff Healy ακου παση θυσια. Ειναι τυφλος και παιζει καλυτερα απ’το 99% με αριστη οραση. Παρε μια διασκευη του:

http://youtube.com/watch?v=MJh3KaIKDAw

Φίλε Led_Zeppelin ο άνθρωπος σπέρνει αλλά δεν μου πάει ο τόνος της κιθάρας του (πολύ rock):frowning:

Λοιπόν, το ποστάρω και εδώ. Το αγαπημένο μου κιθαριστικό σόλο. Περισσότερο rock παρά blues, αλλά ο αγαπημένος Clem Clempson έχει πολύ μπλουζάτο παρελθόν και νομίζω πως φαίνεται (Bakerloo και Humble Pie).

Έχω ακριβώς την ίδια γνώμη. Παρ΄όλα αυτά όταν έβγαλε τον πρώτο από τους “blues” δίσκους του το '90 βοήθησε πολλά παιδιά που δεν είχαν ακούσει blues ποτέ να ανακαλύψουν το είδος. Δεν είναι μικρό πράγμα να φέρνεις τον Albert King στο ΜΤV. :wink:

Εννοείς τους Derek Trucks Band ή τους Allman Brothers;

σολαρα ο τυπος αλλα πιο rock jazz ειναι το σολο του!:slight_smile: