Blur vs Gorillaz

Blur:

Gorillaz:

Για οσους πιθανον να μη γνοριζουν πολυ καλα τα 2 σχηματα, ειναι και τα 2 υπο την ηγεσια του Damon Albarn, αρχικου frontman των Blur, ο οποιος το 1998 μαζι με τον γνωστο σκιτσογραφο Jamie Hewlett σχηματισε ενα animated group, τους Gorillaz!!!

Για να δουμε τι λετε…!!!

Πιθανώς οι Gorillaz μουσικά να είναι πιο ώριμοι/ ευφυείς, αλλά στην εφηβεία μας ροματζάραμε με BLUR ΡΕ!
Oπότε BLUR FTW, για λόγους ιστορίας και τάξης, γιατί αγαπάω brit pop :hippy:

Xαίρομαι που είμαι το πρώτο ποστ σε [I]αυτό[/I] το θρέντ!

Μμμμ δύσκολη επιλογή. Μαλλον θα επιλέξω gorillaz επειδή μου έχουν κολλήσει άσχημα από μικρή και έχουν πανέξυπνη μουσική και videos. Από την άλλη blur ίσως απλα δεν τους πέτυχα στην εποχή τους αλλά είναι και αυτοί φοβερη μπάντα :smiley:

Ολμαΐτι από τα καλύτερα κομματια τους :slight_smile:

Ναι, τους έχουμε συνδέσει με μια εποχή τους Blur, αυτούς και κάτι Oasis, Pearl Jam, Offspring, Pumpkins, όμορφα πράγματα… και ναι, κάποια απο τα τραγούδια των Blur για μας τους παλιότερους έχουν μια συναισθηματική αξία παραπάνω (αν κάποιος με ρώταγε να πω χωρίς σκέψη πέντε τραγούδια που να μου φέρνουν αμέσως στο μυαλό τα '90ς, σίγουρα το Song 2 θα ήταν ένα απο αυτά).

Αλλά ομολογώ, αν και ανήκω σε εκείνους που έζησαν σ’ εκείνη τη φάση (χωρίς να το πολυψάχνω και τόσο όμως τότε), οι Gorillaz μου έκαναν μεγαλύτερη ζημιά, όταν είδα περί τίνος πρόκειται, πολλά χρόνια μετά (και σχετικά πρόσφατα πλέον). Animation? Και μουσική μαζί, σε μια virtual band? Και μια μουσική που ενώ έχει τις Blur επιρροές της (λογικό), ταυτόχρονα αγγίζει διάφορα άλλα στυλ, δίνοντας ένα ultra cool αποτέλεσμα?

Gorillaz for me guys, αναμενόμενο για όποιον με ξέρει.

Συμφνωνω με ellanor. Ok, οι Blur για διαφορους λογους εχουν αφησει το στιγμα τους. Αν και πιτσιρικας ακομα τοτε, ειχα φαει σκαλωμα με μερικα κομματια τους. Καλα, τρελη πορωση το Song 2 με τις ατελειωτες ωρες λιωσιματος sto FIFA 98 (απο τα καλυτερα combo ποδοσφαιρακιων - soundtracks… ακομα κλαιω απο συγκινηση με το intro http://www.youtube.com/watch?v=iwilfNqxoT8 :roll:).

Aλλα ναι, οι Gorillaz πανε το πραμα ενα βημα πιο περα. Τα κομματια τους ειναι για διαφορες φασεις αλλα παντα καταφερνουν να μου φτιαξουν το κεφι. Τρανο παραδειγμα το Feel Good inc. που το ακουω παντα οταν εχω τις μαυρες μου. Στην αρχη δεν με πολυπειθανε αλλα σιγα σιγα αρχιζα να τους βλεπω λιγο με λιγο πιο αντικειμενικο και σοβαρο ματι και τα τραγουδια τους μου αρεσαν αρκετα. Το Animation / virtual band κομματι δε μου λεει και πολλα, αλλα εχει και αυτο την πλακα του.

Fixed και το λινκ και όλα8)

Οπότε you got your answer.

To fifa 2001 είχε το πιο γαμάτο soundtrack:p
Σόρρυ για το οφ τοπικ:roll:
http://www.youtube.com/watch?v=jOQ9g–_s6k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=SwgnNa0PLWg&feature=related

Xαχ! Βασικα αυτο θα εβαζα δευτερο. Το Song 2 παραμενει το favorite μου. Δεν ξερω… εδενε πιο πολυ με την ολη φαση. Το κοβουμε ομως γιατι σε λιγο δε θα ξερουμε αν συγκρινουμε μπαντες ή games. :stuck_out_tongue:

+1000

τιποτα αλλο.-

με το που διαβασα το ποστ του αλουκαρντ αυτο σκεφτηκα να ποσταρω,

και εγω προτιμω γκοριλαζ γιατι ειναι κουλ

Δεν υπάρχει κανένας ενδοιασμός. Blur με διαφορά. Ο Albarn ποτε δεν κατάφερε κάτι αντιστοιχό.
Εγω προσωπικά δεν τα πήγα ποτέ καλά με τα καρτούν…

Μεγάλωσα με Blur, ωρίμασα με Gorillaz :dance:
Ψηφίζω Gorillaz για την πρωτοτυπία τους, το animation, τον ρυθμό, τα βιντεοκλίπ…

Τι έκανες, ωρίμασες?

Πρχχφφ…φφφ…χρχρρχρχρρρρρ… όχι θα κρατηθώ, δε πρέπει.

Πρχχχχπφφφχχχ…

[SPOILER]ΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΧΑ
ΧΑΑΧΑΧΑ
ΧΑΑΧΑΧ ΩΡΙΜΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΛΕΟΝ Η ΝΕΝΙΕΛ ΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑ

:lol3::lol3:[/SPOILER]

Ουφ, ουφ… συγγνώμη απο όλους, δε μπόρεσα. Δε τα εννοώ αυτά που γράφω εξάλλου. (πρρφφφ χεχεχεεεεεε).

Μπράβο Νένιελ για την επιλογή σου, στηρίζω. :):roll:

Ψηφίζω και εγώ τους Γορίλεζ για αυτά που είπαν και οι αποπάνοι (συνδυασμός ανιμεησον-μουσικής) και γιατί είναι κάτι τελείως μοναδικό στη μουσική (βιομηχανία)…
ειδικά αυτό το el manana πόσες ώρες να έχει παίξει…;;:roll:

Χμμμ,δεν μπορω ειλικρινα να διαλεξω,γιατι τους εχω στο μυαλο μου ως 2 εντελως διαφορετικα συγκροτηματα…

Και γω που νομιζα οτι οι Blur θα εφευγαν πολυ μπροστα λογο εποχης και οτι οι Gorillaz θα ετρωγαν τρελο βρισιμο για το Animation!!!

Κοιτα να δεις…!!! :smiley:

Γιατί βρίσιμο??? :?

ε μα ειναι δυνατον, ο Hewlett σαν πιθηκους τους κανει ολους!

Ετσι περιμενα…Οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα θα το παιρνανε για pose κι ετσι!!!
Θενξ που με διαψευσατε!!!:stuck_out_tongue:

:stuck_out_tongue: καλή προσπάθεια [SPOILER]ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΗ[/SPOILER]