Διασκευές Bob Dylan

Συγχαίροντας τον κύριο Σακκαλή για το «21 διασκευές Bob Dylan που αξίζει να ακούσετε», ανοίγω αυτό το thread για να συνεισφέρει ο καθένας, προτείνοντας διασκευές σε κομμάτια του Dylan, οι οποίες δεν συμπεριλήφθηκαν στο άρθρο.

Μια μέρα, σε πολλά-πολλά χρόνια, θα τις έχουμε βρει όλες! :smiley:

Συμφωνώ και επαυξάνω όσον αφορά στα συγχαρητήρια…
Σχετικά φρέσκια, αλλά θεϊκή διασκευή:
Patti Smith-“Changing Of The Guards”

Αντε για να μην κρατάω το σασπένς ιδού οι δικές μου προτάσεις:

Richie Havens - Just Like A Woman, Maggie’s Farm
Nina Simone - Just Like A Woman
Calvin Russel - Forever Young
Mike Ness - Don’t Think Twice
The Turtles - It Ain’t Me Babe, Like A Rolling Stone

Johnny Cash για μένα :wink:

πολυ καλο το αρθρο αλλα δεν ανεφερθηκε μια πολυ σημαντικη διασκευη!
κ γιατι λεω σημαντικη γιατι τις περισσοτερες φορες που γινοταν καποιο αφιερωμα στο Bob Dylan φωναζαν παντα τον κυριο Johnny Winter να ερμηνεσει το παραπανω κοματι!

κ ενοειτε λεω για το Highway 61 Revisited
το ποιο βρισκετε στον δισκο Second Winter(1969)

αλλα κ στο Captured Live(1976) οπου ο Winter ριχνει ενα ανελεητο σολο με το slide!


η συγκεκριμενη εκτελεση ειναι απο αφιερομα στον Bob Dylan

Σάκη για άλλη μια φορά :bow2: :bow2:
+1000000000000000

δεν το πρόσεξα νωρίτερα σόρρυ εξαιρετικό άρθρο εύγε σε αυτόν που το έγραψε

Πολύ καλό και ενδιαφέρον άρθρο.

Eπίσης να υπενθυμίσω την πρόσφατη κυκλοφορία των Mountain.
Είχα ανοίξει σχετικό thread

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=5127

Το Highway 61 του Winter όντως έπρεπε να το είχα βάλει. Μου ξέφυγε πιθανότατα γιατί το συγκεκριμένο δίσκο δεν τον περιλαμβάνει (ακόμα) η δισκοθήκη μου. Αδικαιολόγητος δε λέω αλλά τι να πρωτοαποκτήσει κανείς…

Το δε πρόσφατο των Mountain αφενός δεν το έχω ακούσει ακόμα, αφετέρου ήθελα να αποφύγω δίσκους εξ ολοκλήρου αφιερωμένους στον Dylan, όπως και το Dylanesque του Ferry, αλλα να εστιάσω σε διασκευές που περιέχονται σε πιο “κανονικές” κυκλοφορίες.

Όσο για τις άλλες παρατηρήσεις είτε δεν έχω ακούσει τις εκτελέσεις αυτές, είτε έχω βάλει κάποιες που θεωρώ καλύτερες, είτε θυσιάστηκαν για να περιοριστεί ο αριθμός των επιλογών.

Αυτά για την ώρα, μπορεί να επανέλθω αργότερα με διασκευές που απέρριψα αλλά με πιάνουν τύψεις σιγά σιγά…

Knocking on heavens door απο Guns

υπάρχει…

Tι ενοεις υπαρχει? :stuck_out_tongue:

Υπάρχει στο αφιέρωμα με τις 21 διασκευές στον Dylan που θα βρείς στην κεντρική σελίδα μας :stuck_out_tongue:

εαν μπορεσεις βρες το second Winter την διπλη εκδοση με τα Bonus tracks live(παιζει k ο αδερφος του Edgar)
ΣΠΟΡΑΑΑ!

για εμενα παντως θα επρεπε να θυσιαστει η διασκευη 4. Manfred Mann - Mighty Quinn γιατι ηδη υπαρχει ενα κοματι απο αυτους(εστω κ αν ειναι διαφορετικη μπαντα οπως τονιζεις)
τεσπα σε δουλεια να βρισκομαστε! :smiley: :stuck_out_tongue:

  1. Δύσκολο γιατί δεν αγοράζω cd. Αγοράζω μόνο βινύλιο, τουλάχιστον σε ότι μπορεί να βρεθεί σε αυτή τη μορφή. Φαντάζομαι ότι τα bonus tracks υπάρχουν στο cd μόνο…

  2. Και αν σου πω ότι οι τύψεις με πιάνουν που δεν έβαλα ένα άλλο κομμάτι των Manfreds το εκπληκτικό With God On Our Side? :?

τοτε αγορασετο σε βινυλιο κ το δευτερο cd στο γραφω εγω!

:lol: :lol:
εισαι θεος!