Bob Seger

Σόρρυ ρε παιδιά, αλλά δεν υπάρχει στο groups&artists ο BOB SEGER???..Πώς γίνεται??
(εκτός και αν κάτι δεν πάει καλά με το search)

Οκ…Θα προσπαθήσω να μετριάσω την πόρωσή μου για αυτήν την ταλεντάρα…και να γράψω πέντε πραγματάκια…αλλά για μένα τέτοιοι καλλιτέχνες είναι η αρχή των πάντων!!!Ο τυπάς άρχισε τη δεκαετία του 60…και μέχρι το 70 είχε γίνει μορφή. Έχει τραγουδήσει από τρελλές rock n rollιές μέχρι blues-soul κομματάκια…Τα περισσότερα τραγούδια του έχουν πολύ ωραίο πιάνο και γαμάτους στίχους!!! Το 2004 μπήκε στο Rock and Roll Hall of Fame…Η μπάντα που τον ακολούθησε από το 1975 και μετά είναι η Silver Bullet Band…Το 2006 έβγαλε τον τελευταίο του δίσκο, και εννοείται πως ακόμα και σήμερα (αν και υποτίθεται γερασμένος) τα σπάει ερμηνεύοντας τις τραγουδάρες του…

ΔΙΣΚΑΡΕΣ!!! :

Ramblin’ Gamblin’ Man (1969)
με τραγουδάρες όπως το ομώνυμο, το Ivory και το τέλειο 2+2=!!!

Noah (1969)
με τραγουδάρες όπως το ομώνυμο και το Johnson, Lennie

Ακολουθεί το Mongrel (1970)

Brand New Morning (1971)
με τραγουδάρες όπως το Sometimes και το Railroad Days

Smoking O.P.'s (1972)
δισκάρα ολόκληρη γαμάτη:!: Let It Rock λέμε

Back in '72 (1973)
τρελλά το So I Wrote You A Song και το Turn The Page(που οι περισσότεροι ξέρετε λόγω metallica)

Seven (1974)
τέλειος rock n roll δίσκος με το θεικό Get Out Of Denver : http://www.youtube.com/watch?v=9WWHdBuOC6Q Ακούστε το όπως ΚΑΙ δήποτε:!:

Beautiful loser (1975)
όχι…εννοείται πως ΔΕΝ είναι τυχαίο… έχει το χορευτικότατο Katmandu:)

Night Moves (1976)
δισκάρα και ξεχωρίζω το Ship of Fools

Stranger In Town (1977)
Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΔΙΣΚΑΡΑ …τι να πρωτοπώ???..Still the Same, Old Time Rock n Roll, We’ve Got Tonight : http://www.youtube.com/watch?v=a4SxQ5BSJPc, The Famous Final Scene : http://www.youtube.com/watch?v=N-UmVkwQw68, πιανάρα και στιχάρες:!::!::!::!:

Against the wind (1980)
με Fire Lake και το ομώνυμο να τα σπάει!!!

The Distance (1982)
με Boomtown Blues, Shame On the Moon και την ΤΡΑΓΟΥΔΑΡΑ Comin’ Home!!!

Like A Rock (1986)

The Fire Inside (1991)
Take A Chance…on me !!!ohhhhhhhhhh…take a chance on meeeee…

It’s a Mystery (1995)

και το τελευταίο του Face The Promise (2006)

Όσο για το Old Time Rock 'n Roll:!::!: :


Κάτι ήξερε ο Τομ όταν κοπανιόταν μόνος του στο σπίτι στο Risky Business!!!

Και για να χαρούν ΠΟΛΥ και τα αγοράκια του φόρουμ, πάρτε τη Heidi Klum να το χορεύει με εσώρουχα :roll:και πουκάμισο και κάλτσες αλά τομ κρούζ, σε παλιό πρόμο του guitar hero :

Τελειώνω…με βιντεάκι από Ramblin’ Gamblin Man, που ο Seger είναι πιτσιρίκι…καιι αγαπάκι…

Σόρρυ για το μεγάλο ποστ…αλλά τον αγαπάω λέμε αυτόν τον άντρα… !!!

έντιτ :

Jim εναποθέτω τις ελπίδες μου πάνω σου…γιατί δε νομίζω να ακούνε πολλοί από εδώ…Γράψε τουλάχιστον εσύ!!!

Mόνο το Smokin OP’s έχω που είναι φανταστικό!Θα τσεκάρω και άλλα με αφορμη το thread σου.:thumbup:

Mεγάλος μάγκας, Δεν κρύβω οτι τον γνώρισα απο την διασκευή των Metallica που παρεπιπτοντως και η διασκευη και το αυθεντικό τα σπάνε με τον δικό τους τρόπο. Ουσιαστική επαφή όμως είχα με τον δίσκο του “Against the wind” που αν δεν κάνω λάθος δεν θεωρείται και απο τους πιο δυνατούς του. Who gives a shit!

Εμένα μ άρεσε

You do that και υπόσχομαι δε θα απογοητευτείς:D

Τσέκαρε και τα άλλα ρεεεεεεεεεεεεε…ξεκίνα από αυτά που έχω τονίσει…γιατί έχω γαμάτο γούστο:p:lol:

Ναι ρε τα ξέρω και τα άλλα πλέον. Λεω είχα επαφη. Εχουν περάσει κάποια χρόνια απο τότε και στο ενδιάμεσο άκουσα και τα άλλα.

Και πολύ καλά έκανες και άνοιξες το θρεντ. Εξαιρετικός ακόμα και στις πιο εμπορικές/aor στιγμές του. Τα πρώτα 5-6 του είναι και τα καλύτερα. Αλλά τι να λέμε τώρα, από τη μεγάλη του Detroit σχολή και αυτός. Κάποια στιγμή θα γίνει ένα θεματάκι με αυτήν την πόλη, το έχω κατά νου…

A ναι ρε. Απο Detroit μεριά είναι και αυτός.
Ναι κάνε για το Detroit μέσα και γω.

Θα το κάνω αλλά όχι στο φόρουμ. Θα μπει κανονικό κείμενο στην κεντρική, κάποια στιγμή μόλις το επιτρέψει η επικαιρότητα…

:thumbup::thumbup:

Καταρχάς εξαιρετικό αρχικό ποστ. Τέτοια θέλουμε. Αναλυτικότατο, σε βάζει στο mood, και συμβάλλει στο να μάθει κάποιος που δεν γνωρίζει τον καλλιτέχνη.

Όπως εγώ. :? Ντρέπομαι που το λέω, αλλά μόνο απο τη διασκευή των Metallica μου ήταν γνωστό το όνομα του. Θα κοιτάξω να αλλάξει όμως και θα τον ψάξω.

Επίσης, δεν ήξερα οτι το “Βeautiful Loser” προερχόταν απο τραγούδι του (έχουν και οι Suede τραγούδι με ίδιο όνομα, νόμιζα πως ήταν απο κει - σόρρυ, ντρέπομαι για την ασχετοσύνη μου :P)

Ναι,κι εγω απ’τους Metallica τον εμαθα το κυριο.Ειχα παρει και το The Distance τοτε που μαζευα cd και μου φανηκε πολυ καλο(ειχε και τις κομματαρες Making Thunderbirds,Shame On The Moon)και την εψαχνα με το ειδος.

Κι ενα αλλο αγαπημενο

Χμμ… Να τελικά Όλγα που τον ξέρουν κι άλλοι από’δω μέσα… Δεν το περίμενα ιδιαίτερα… :slight_smile:

Πολύ καλός ο κύριος. Τα “Stranger In Town” και “Back In '72” έχω στη συλλογή μου, πολύ καλά και τα 2. Μια εποχή που άκουγα κλασσικό ροκ σε μεγάλο βαθμό άκουγα πολλά τέτοια. Και τώρα μ’αρέσουν αλλά πλέον παίζουν σποραδικά. :slight_smile:

:oops::oops: Και παρακαλώ να μου αναγνωριστεί και το ελαφρυντικό του ότι ήταν 05.00 το πρωί:lol:
Απαιτώ τώρα πια να τον ψάξεις παραπάνω:p

Το Against the Wind είναι τραγουδάρα…με απλό - τέλειο πιάνο και απλούς - τέλειους στίχους:)

Ούτε εγώ το περίμενα…και έχω χαρεί…!!!:smiley:

Τώρα κατάλαβα γιατί δεν υπήρχε ΚΑΝ ο Bob Seger στο φόρουμ:-k
καλά μόνο 4 σχολιάζουν???..΄Ρε τζιμ είδες που στα έλεγα???

Λοιπόν…εγώ δεν τον αφήνω να πάει δεύτερη σελίδα πάντως:p

Δεν είναι καθαρή η εικόνα…αλλά το περφόρμινγκ και από Seger και από Silver Bullet Band…είναι ολ δε μάνεϊ :

Μιλάμε για κλασσικό ροκ ρε Όλγα τί περίμενες; Λίγα συγκροτήματα/καλλιτέχνες του είδους επιβιώνουν σήμερα και τους ακούν νέες γενιές… Τα απολύτως συγκεκριμένα που ξέρουμε όλοι.

Ωραίος ο Seger πάραυτα και γενικότερα είμαι πολύ υπέρ του rockabilly σαν αυτό που πόσταρες… :wink:

Εγώ θα ξαναποστάρω όταν με το καλό τον έχω ψάξει λίγο τον κύριο.

(ουπς, ξαναπόσταρα)

εεεεεεεεεε αγνο rock ‘n’ roll είναι τουτο…:slight_smile:

Έτσιιιι! :wink:

Ξεθάβω Bob Seger…από την 4(?) σελίδα…

Πάρτε ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ

http://www.youtube.com/watch?v=u-IItnh2iKE

Ταλεντάρα μου:roll:

απο τα ονοματα που λεω συνεχεια να τσεκαρω και ακομα δεν… [-X
εδω μια συνεργασια που εκατσε τυχαια με 3 doors down επειδη ηχογραφουσαν την ιδια περιοδο με αυτον και του το ζητησαν αλλα δενει πολυ καλα με το τραγουδι ισως να ταν ακομα καλυτερο αν ακουγοταν πιο πολυ η δικη του φωνη
τραγουδι που ειπε οτι θα μπορουσε να ταν και δικο του!