Ασχετοι περι θεματων bootlegs, lossless και mp3 στα forums

Επεσα στην αρχιπεριπτωση!Δεν παιζει τετοιο θεμα, πραγματικα…Αυτα που ακουω ειναι αδιανοητα…

Δεν ξερω αν βρισκεται εδω ο συγκεκριμενος γι’αυτο και δεν αναφερω Usename.

Η ιστορια εχει ως εξης…

Σε ενα γνωστο πειρατικο φορουμ, υπαρχει ενα ποστ που βαζουν rapidshare links απο official albums,dvd, cd’s κτλ κτλ…
ΟΚ…παρανομα αλλα συνηθισμενα.
Το προβλημα ειναι το ακολουθο…

Καποιοι ποστερνουν bootlegs mp3 μορφης πραγμα Α-Π-Α-Γ-Ο-Ρ-Ε-Υ-Μ-Ε-Ν-Ο στην κοινοτητα των σωστων tapers/traders/bootlegers…Οπως επισης και η πωληση τους.

Δεν εκρινα κανεναν γιάυτο…Παω σαν καλο παιδι και ποστερνω το “Airborn Again” απο τη συναυλια των μαιδεν στο βελιγραδι.και εγινε το απιθανο…

Ποστερνω το κατωθι

"IRON MAIDEN

Airborne Again

2009-02-10 - Belgrade Arena, Belgrade, Serbia

Taped by weekendwarrior
Source: Audience
Rapidshare 6 Parts
Format: LOSSLESS!------->do not convert to mp3!

και αλλα πολλα"

και πεταγεται ο “γνωστος” ασχετος και λεει:

"fake ali fora den thelo na anebashs cd se wave me 5 part preph na mathis na sebese kai tous FREE user kai proton
kai kirion ego nomiza oth hne video alh fora tha se parakaleso poli na dinhs pliri stixia gia to th morfi hne kai pos ginete cd me auto to programa "

Και εδω ζητω συγνωμη αλλα θα ποσταρω ολη μου την απαντηση( σε greeklish), συγνωμη για την εκταση αλλα πιστευω οτι θετω πολλα πραγματα.Δεν λεω πως ειμαι τελειος και βεβαια δεχομαι την κριτικη σας αλλα με επιχειρηματα… :

Proton:
Afto legete bootleg lossless morfis.Diladi ine i akrivis ixografisi tis sinavlias xoris na exi ziparistei diladi na exi ginei mp3 kai DILADI na exi xasei piotita.PRAGMA PU INE TO XIROTERO!

Oriste k i perigrafi:
format: LOSSLESS!----->do not convert to mp3

Defteron:
Kapios blepontas ta eksis
-Cd1 , Cd2
-Tragudia me diarkeia dipla
-Kai basikotero…safto to post bazume Audio=Hxitika Arxeia
dn pistevo kapios na to pistepse gia Video…asxeto an esi postareis links apo Video;)

Triton:
Sto proto post leei, Diskografies album ktl ktl, k apoti exo dei anevenun pola bootleg.Kai to sigkekrimeno ine bootleg.Opote epitrepete kanonikotata na anevei simfona me tus “atipus” nomus tu post.

Tetarton:
Oi free users prepei na mathun na sevonte tous tapers kai na min metatrpun tis ixografiseis tus se mp3 morfi.giati poli apla xanete i piotita tu ixu. Oi free users exun tin epilogi ama thelun na katevasun ta 6 parts m, emena dn m kostise tipota kai etsi prepei na diamirazonte ta bootlegs.Kaneis dn ipoxreose kanenan. Kai pistepse me, kapios maidenas/metalas/trader tha to katevaze to bootleg esto k free user esto k 6 parts esto k me poli xrono anamonis gt poli apla kani silogi apo bootlegs.

Pempton:
Afta ta arxeia ine flac. Kati san ziparismeno arxia pu otan to ksezipareis su dimiurgunte ta wav arxia. Diladi ta original arxia tis ixografisis.Afta siga siga prepei na ta mathenei o kosmos kai min menei kolimenos sta mp3.Dn leo kala xrisa kai agia, ala otan exume na kanume me spanies ixografiseis sinavlion, min xalame tin piotita.kai pistepse me xalaei para poli!
wav arxio einai 700kb/s kai to mp3 einai 128kb/s
des ti diafora monos s

Ta bootleg kai idikotera ta losseless bootlegs proorizonte giaftus pu kserun kati parapano sto ti simainei piotita ixu, pos na tin epeksergazonte kai basikotera stus opadus tou sigkekrimenu sigkrotimatos opu thelun na exun kathe sinavlia tis bandas.Afto to upload dn proorizete gia to meso xristi tu forum ala se ekinus pu psaxnune diamantia anamesa sta 100000 post.

Ksanaixame kubenta oson afora tin piotita tu ixu kai den odigise puthena giati poli apla dn psaxneste ligo kai apla katevazete mp3 me klista ta matia

To site pu exo stisei mazi me alus opadus ton maiden stirizete stin pragmatiki akatergasti KALITERI dinati piotita ixu bootlegs.
Apti stigmi pu mporis na exis kati telio giati na to metatrepseis se kati metrio?

**** ali fora dn thelo na krineis ta uploads ton ipolipon melon kai idikotera otan s prosferete kati 100% dokimasmeno, testarismeno, akrives kai pano apola efparusiasto.Opos aloste kano k ego toso kairo :wink:

Ta wav arxia pia me tin ADSL,tus megalus diskus kai ta dvd recorders prepei siga siga na iperisxisun.

San na su dinun High Definition tainia kai esi na tin metatrepeis se skato Avi mono kai mono gia na exi o free user mono 700mb na katevasei.

An tora dn katalabenei ti diafora metaksi High Definition kai Avi dn tu fteo ego. Emis kanume oti mporume gia na fernume piotita ston aplo user.
"

Και η απαντηση του σε ολα αυτα?

“KAI EGO SOU LEO EPIDH HME O PIO PALIOS MESA STO TOPIC MAZH ME TON Roukind (pou apoxorise ) NA MHN KSANA POSTARHS MEGALO Arxio Ean thes na hse sth lista ΟΛΑ ΤΑ CD TOY ROCK-METAL MEGA POST Me Alfabitiki Sira.ean den thes problimasou sinexise na posternis megala arxia pou den tha ta katebazh kanhs”

Απαντηση δικια μου:

"ola afta p su ipa dn katalabes oti mpori kapios na theli na katevasei to bootleg?
malon dn sevese tus opadus tis “piotitas”…

eisai o pio palios ala apo musiki texnologia dn kseris k pola :wink:
kai bres kapio alo epixirima giati to PIO PALIOS einai gia ta paidakia tu dimotiku…

Biblio gia sena: " Audio Engineering for dummies"

kali oreksi"

Απανταει:

"O Neos hne oreos MA PANTA EYTIXOS O PALIOS HNE ALIOS tongue.gif

*το username του SERVICE PROUD MEMBER OF ROCK METAL MEGAPOSTBad A$$ Pirate

FAKE 7 lock.gif woot.gif lock.gif "

και γω αρχζοντας να φορτωνω

"re *** sovara…tora thes na to sinexisume?

akou ligo kai tus alus, pare kamia gnomi, min ise kathetos, mi ginese klasikos metalopateras. ela agori m tora. exeis ta pistevo tis antilipsis s, tis gnomes s, ala aku k kapion alon.dn pisteveis oti kapios kseri kati parapano?

Dn paei na pei pos epidi exis postarei tosa album pos kseris parapano apo musiki apo uploading apo texonlogia apo dimosies sxeseis k apo ala."

και οπως παντα απαντηση στο θεμα…

"KI OMOS HME DIOTH HME STO SITE 24h ores to 24h ORO KAI BOITHISA NA ANEBH TO POST STA PERATA TOU METAL EXO PSIXOSH ME AUTO TO SITE blink.gif "

Να ενημερωσω οτι ειχε βαλει υπογραφη ο συγκεκριμενος:

OXI STOYS ATHLIOUS UPLOADERS POU ANEVAZUN WAVE ARXEIA KAI FLAK KAI DEN SEVONTAI TUS FREE YUSERS!"

Περιπου ετσι ηταν…αλλα η ορθογραφια ηταν ολοιδια…ΥUSERS, FLAK :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:



Πιστευω οτι καποιοι θα με κραξουν για το μεγεθος του ποστ, αλλοι θα με κατακρινουν για τις αποψεις μου ή το οτι τις ανεβασα εδω με αυτο το ποστ.Αλλοι παλι παιζει να συμφωνησουν με τα λεγομενα μου.
Δεν ειμαι καθετος στις αποψεις μου και ουτε λεω πως ειμαι τελειος.

Αυτα τα λιγα…πραγματικα παιδες, οποιος δεν θελει ας να μη συμμετασχει

Kαι το λοιπόν (?)

Θα το κάνεις και stencil/τραγούδι/ποίημα/ταινία? :Ρ

Στην μανα σου το πες?

Απαγορεύονται τα Greeklish…:stuck_out_tongue:

Και απ όσο κατάλαβα ο τύπος μάλλον έκανε την πλάκα του.Μπορεί να χε φτιάξει account παλιά σε κείνο το site και τώρα να αρχίζει το trolling…

Fake, με βάση τους 'ατυπους κανόνες που ισχύουν στις κοινότητες των Traders έχεις δίκιο.
Η συμπεριφορά του άλλου είναι παιδαριώδης, δεν το συζητώ, μην χαλιέσαι και ανοίγεις κουβέντες.

Παρ’ όλα αυτά, η όλη ιστορία με τις -και καλά- “lossless” ηχογραφήσεις που κυκλοφορούν ως flac και shn αρχεία για μένα είναι και λίγο φάρσα. Ti lossless ρε παιδιά όταν μιλάμε για κάτι που έχει ηχογραφηθεί με ένα πυκνωτικό μικρόφωνο στερεωμένο σε ένα σκουπόξυλο για να βρίσκεται πάνω από τα κεφάλια των θεατών της συναυλίας;
Και αυτή είναι η καλή περίπτωση, σε συναυλίες που επιτρέπεται το taping…
Ή σε κάτι που έχει μεταδοθεί ραδιοφωνικά (άρα έχει ήδη συμπιεστεί) και ενίοτε περιέχει και θορύβους που οφείλονται στην λήψη;

Προσωπικά δηλώνω πως δεν μπορώ να καταλάβω την διαφορά μεταξύ flac και mp3 αρχείου, ίσως να μην έχω τόσο καλά αυτιά…:p:lol:

Τα έχω παί αυτά και σε έναν μεγάλο Γερμανό trader που ανεβάζει στο Dime και στο etree και μου έχει απαντήσει πως δεν διαφωνεί, απλά γράφει στα uploads του “do not convert to lossy formats” από σεβασμό στον Neil Young που έχει κατά καιρούς μιλήσει ενάντια στο mp3 κλπ. #-o

Νομίζω πως όλοι τηρούν μία παράδοση επειδή φοβούνται να φώνάξουν πως " ο (lossless) βασιλιάς είναι γυμνός" :wink:

Τεσπα, πάντως με βάση αυτά που ισχύουν όπως σου έγραψα έχεις δίκιο.

Ποιός είπε ότι απαγορεύεται να γίνονται mp3 τα bootlegs???

Επίσης, το ανθρώπινο αυτί ΑΔΥΝΑΤΕΙ να καταλάβει διαφορές ανάμεσα σε mp3 @ 192kbps και σε FLAC/ape/wav. Για να ακούσεις διαφορές πρέπει να έχεις ηχοσυστήματα εκτομμυρίων. Άν κατεβάζεις FLAC για ακρόαση σε απλό στερεοφωνικό ή σε ηχεία υπολογιστή, και έχεις την ψευδαίσθηση ότι ακούς καλύτερη ποιότητα, πρέπει να είσαι ψιλομυρωδιάς από μουσική τεχνολογία (επειδή ανέφερες τον όρο στο λέω).

Κατά τα άλλα αισθάνομαι ότι μόλις έχασα 5 λεπτά από τη ζωή μου ασχολούμενος με ένα ανούσιο flame. Πού πάω και βρίσκω τα πιο άκυρα Σάββατο πρωί… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Κοιτα δεν λεω πως εγω ακουω διαφορα flac και mp3…στα 320 παντα, γιατι υπαρχουν βοοτς στα 128 που ο ηχος ειναι ΧΑΛΙΑ!

Αλλα το προβλημα ειναι το εξης, οταν καποιος ηχογραφει μια gig την ανεβαζει σε flac κλασσικα, θα την κατεβασουν ας πουμε 50 ατομα.Απο τα 50 ατομα ΜΟΝΟ ενας να την κανει mp3 και να την ανεβασει μετα καπου αλλου θα την κατεβασουν 500 και μετα ενας απτους 500 να το ανεβασει σε αλλο site θα το κατεβασουν αλλοι 500.Καταληγω στο οτι… το original αρχειο και 100% αψεγαδιαστο θα τοχουν 50 ατομα και το αλλο 1000+ . Ακομα, το προβλημα δεν ειναι πως θα τοχουν 1000 ατομα σε mp3 αλλα θα το χουν και σε διαφορες ποιοτητες 128, 256, 320 αλλοι βεβαια θα το ειχαν παρει απο 320 θα το καναν 128 και μετα ξανα 320 πραγμα ηλιθιο…

1ον Απτη στιγμη που ο taper που συνηθως οι καλοι/γνωστοι κανουνε συνεχεια δουλεια.Ζηταει να παραμεινει lossless και μετα βρισκει την ηχογραφηση του σε mp3 μπορει πολυ απλα σταματησει να την ανεβαζει ή να την κανει trade.Κατι που εγινε με τους ελληνες Fotiz & Cronos πιστευω.
2ον Η συναυλια εχει μια “συλλεκτικοτητα” ειναι πχ. να πας σε μια συναυλια και να χασεις το εισιτηριο σου, και σαν σουβενιρ να κρατησεις μια φωτοτυπια του εισιτηριου του κολλητου σου.

Και να συμπληρωσω οτι οκ, μπορει στο απλο αυτι να μην ακουγεται η διαφορα flac & mp3 αλλα τι γινεται στα dvd?

Ειναι δυνατον satellite broadcast απο rock am ring high definition 8gb συναυλια να τη βρισκεις σε 700mb avi???Ποσο χαλια?

Ο τίτλος να γίνει άσχετοι περί θεμάτων bootlegs κτλ κτλ…άκου άσχετοι περί θέματα bootlegs [-X

#-o#-o#-o#-o#-o

__Fake, αυτό που σου είπαν “στη μαμά σου το είπες;”, είναι λίγο κάπως, αλλά κρύβει μία τεράστεια αλήθεια. ΜΗΝ ασχολείσαι με βλάκες, ως γνωστόν, θα σε ρίξουν στο επίπεδό τους και θα σε νικήσουν λόγω εμπειρίας! :lol: Σοβαρά τώρα, αυτό όντως ισχύει και άλλο το προσπαθώ να δώσω σε κάποιον να καταλάβει κάτι και άλλο το προσπαθώ να ανοίξω κουβέντα με ένα ντουβάρι εντός και εκτός εισαγωγικών, και να χαλάω και την ψυχική μου ηρεμία. :wink:

__Κατά δεύτερον, και τα αρχεία 700mb, μια χαρά είναι… Εγώ μπορεί να θέλω να πάρω μία γεύση απλά απ’ τη συναυλία ή να την τσεκάρω να δω αν με ενδιαφέρει να την αγοράσω (αν υπάρχει προς πώληση) ή να την κατεβάσω σε καλή ποιότητα κλπ, κλπ. Οπότε, ΟΧΙ τα 4 /8 /16 GB ΔΕΝ με εξυπηρετούν καθόλου.

__Λάθος. :slight_smile:

__Και να σου πω πως κατέληξα σ’ αυτό το συμπέρασμα. Ψάχνομαι με το θέμα του ήχου πολλά χρόνια και έχω ακούσει πολλά συστήματα (και εκατομμυρίων), ακουστικά (από 4,90 μέχρι και 1000 ευρώ) κλπ… ΟΝΤΩΣ, πολλές φορές για να πάρει μία βελτίωση της τάξης του 5% μπορεί να πρέπει να δώσεις 1000 ευρώ παραπάνω και όσο ανεβαίνεις κατηγορία τα ποσά αυξάνονται εκθετικά και αντιστρόφως ανάλογα της βελτίωσης.

__ΑΛΛΑ, στο δικό μου ηχοσύστημα, πραγματικά ΔΕΝ μπορούσα να καταλάβω διαφορές μεταξύ του κανονικού cd μου (Red Hot Chili Peppers Greatest Hits) και του mp3 αντιτύπου στα 320kbps που έφτιαξα απ’ το προτότυπο. ΙΣΩΣ σε σύστημα εκατομμυρίων να άκουγα διαφορά, όπως ΟΝΤΩΣ έχω ακούσει διαφορές από 192 και ΕΙΔΙΚΑ από 128.

__ΠΡΟΣΦΑΤΑ όμως, άκουσα στο mini-σύστημά μου (πηγή το laptop με υπερμέτρια κάρτα ήχου, ένα υπερμέτριο καλώδιο ήχου και μία ακόμη πιο μέτρια επέκταση που το συνδέει με το πολύ αξιόλογο mini THX 2.1 ηχοσύστημα των 160 ευρώ της Altec που για τα λεφτά του παίζει SUPER), το οποίο ούτε καν hi-fi δεν είναι όχι hi-end, μία έκδοση του Black Holes And Revelations των Muse σε mp3 (από 192 έως 320, αναλόγως το τραγούδι) και μία FLAC και ΕΠΑΘΑ ΣΟΚ. Οι διαφορές είναι ΤΕΡΑΣΤΕΙΕΣ. Μπορεί να τις ακούσει ο όποιοσδήποτε. Ψάξτε αν θέλετε στο mininova για το flac αρχείο (που δεν είναι και cd ή sacd /dvd-a ποιότητα) ψάξτε και για κάποιο 192 και κάντε σύγκριση και μόνοι σας ακόμα και από τα ηχεία του υπολογιστή (οκ, εγώ τα άκουσα σε καλύτερα ηχεία, αλλά πάλι φτηνά σχετικα΄ηχεία).

__Δεν είναι μόνο η ποιότητα ΠΟΥ ΝΑΙ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ, είναι λίγο μύθος πως δεν ακους διαφορά απο 128 ή 192 σε cd (για 256 και πάνω ισχύει για σχεδόν όλα τα hi-fi συστήματα αλλά όχι και τα hi-end), αλλά και κάτι άλλο. Πολλές φορές οι μετατροπές σε 192 κλπ είναι πρόχειρές γιατί τις κάνουν πρόχειρα, ενώ αυτοί που κάνουν 320 ή ακόμα περισσότερο flac, είναι “τρελαμένοι” με την ποιότητα και ψάχνουν για τα καλύτερα αντίτυπα, για την καλύτερη μετατροπή χωρίς να πέσει η ποιότητα για τους καλύτερους encoders που υπάρχουν κλπ και έτσι το αντίτυπο είναι καταπληκτικό -όσο πιο αξιόλογο γίνεται (με πολύ υψηλά στανταρς μιας και πλέον είναι προσβάσημα πολύ εξειδικευμένα και επαγγελματικά εργαλεία ακόμα και σε χομπίστες). Ακόμα και αν έκαναν 128 αντίτυπο δηλαδή, θα ήταν καλύτερο από ένα άλλο “τυχαίο” 128 αντίτυπο.

__Α! και τελευταίο αλλά κι αυτό σημαντικό. ΠΡΕΠΕΙ να είσαι και λίγο εξασκημένος. Οκ, κι εγώ μπορώ να καταλάβω πότε σε ένα live κάτι δε μ’ αρέσει στον τραγουδιστή, αλλά κάποιος μουσικός θα καταλάβει αμέσως πως αυτό το κάτι είναι π.χ. ότι στονάρει κλπ, κλπ… Αλλά αν ακούσεις με προσοχή μπορείς να καταλάβεις π.χ. πως στο 90% των περιπτώσεων ένα 128 σε σχέση ένα cd δεν έχει τόσο καλές δυναμικές, ότι ο ήχος δεν είναι τόσο ανάγλυφος ή ότι στο 128 είναι σα να έχεις βάλει μία κουβέρτα μπροστά απ’ τα ηχεία και ακούγεται πιο “θολός” ο ήχος π.χ…

:slight_smile:

Μάλλον εσύ κάνεις λάθος στα συμπεράσματά σου φίλε μου γιατί αν το καλοσκεφτείς λες τα ίδια με μένα. Μπορεί να έπεσες σε ειδική περίπτωση (remastered/audio enhanced) CD και από την άλλη να είχες κακή συμπίεση σε mp3. Τα FLAC/ape είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑ με τα CD, ούτε καλύτερη ούτε χειρότερη, γιατί βασίζονται σε μη απωλεστικούς αλγορίθμους (και λές και μόνος σου ότι δεν μπορείς να καταλάβεις διαφορές ανάμεσα στο original CD και ένα mp3). Άρα θα έπρεπε και μόνος σου να συμπεράνεις ότι δεν μπορείς να αντιληφθείς διαφορές ανάμεσς σε FLAC και σε mp3 σε ένα συνηθισμένο ηχοσύστημα.

Και δεν μίλησα για mp3 στα 128kbps γιατί εκεί ΝΑΙ η ποιότητα είναι εκθετικά μειωμένη, αλλά για αυτά των 192. Από τα 192kbps και πάνω το αυτί αδυνατεί να αντιληφθεί διαφορές στα 95% των ηχοσυστημάτων που έχουμε οι περισσότεροι.

Για παράδειγμα, έχετε αναρρωτηθεί γιατί τα CD παραμένουν στη δειγματοληψία των 44.100Hz; [FONT=Tahoma]Το ανθρώπινο αυτί μπορεί να αντιληφθεί ήχους από 20 [/FONT][FONT=Tahoma]Hz[/FONT][FONT=Tahoma] ως 20 [/FONT][FONT=Tahoma]KHz και για να είναι ακριβής η ψηφιακή παράσταση του αναλογικού σήματος, η συχνότητα δειγματοληψίας θα πρέπει να είναι τουλάχιστον διπλάσια (θεώρημα Nyquist). Άρα [/FONT]όσο παραπάνω από τα 44.100Hz και να κάνουμε το sampling, δεν θα ακούσουμε διαφορές. Παρόμοια λογική ακολουθούν και οι αλγόριθμοι συμπίεσης ακουστικού σήματος που χρησιμοποιούν ψυχοακουστικά μοντέλλα για να προσφέρουν όσο το δυνατό καλύτερη σχέση μεγέθους/ποιότητας. Αλλά ξεφεύγουμε πολύ μετά…[SIZE=1]
[/SIZE]

__Μα ναι, φυσικά για να δίκαιος προς την αλήθεια του πράγματος ανέφερα και την άλλη πλευρά, αυτή που έχει να κάνει με τις εγγραφές (και η αλήθεια είναι πως οι rock /metal εγγραφές στο σύνολό τους είναι πολύ κατώτερες από jazz, οπότε δεν έχει και τόση διαφορά… όσο καλό σύστημα και να έχεις, εκτός από μικρολεπτομέριες δεν θ’ ακούσεις διαφορά από ένα σημείο και μετά στο Kill Em All π.χ.).

__Λέμε περίπου τα ίδια γιατί συμφωνούμε στα περισσότερα απ’ ότι κατάλαβα, εκτός απ’ το ότι ΔΕΝ μπορείς ν’ ακούσει διαφορές στα 192. Διαφωνώ κάθετα. ΒΕΒΑΙΑ, ίσως έχω στο νου μου παλαιότερες μετατροπές (από τη δεκαετία του 90 μέχρι σήμερα έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ οι αλγόριθμοι), αλλά και σε πιο σύγχρονες (αν και δεν ξέρω ποιος encoder έχει χρισημοποιηθεί αν και πλέον όλοι είναι από ένα επίπεδο και πάνω) που σίγουρα είναι καινούργιες γιατί μιλάμε για πρόσφατα album πάλι πιστεύω πως πραγματικά ακούγονται διαφορές. Ισως πρέπει να κάτσεις ν’ ακούσεις, αλλά έχει διαφορά. Εγώ θα έλεγα πως μάλλον (στο 95% που αναφέρεις) εγώ ΠΑΡΑ πολύ δύσκολα θα καταλάβω διαφορά από 256 και πάνω.

__Οσο για τις διαφορές flac /cd κι εγώ το ίδιο είπα. Γι’ αυτό και προτιμώ τα 320 απ το flac που πιάνουν σαφώς λιγότερο χώρο και παίζουν σε περισσότερα players.

__Πάντως, έχω ακούσει διαφορά από flac σε 192, όπως ακούω και από 320 σε 192. Ακόμη, έχει “τύχει” (εννοώ πως δεν τ’ ακούς σε συνηθησμένα συστήματα) ν’ ακούσω διαφορά ακι μετάξύ flac και 320 -αλλά αν δεν έχεις ΠΟΛΥ καλό σύστημα ΔΕΝ αξίζει τον κόπο μιας και μιλάμε για διαφορά π.χ. 1% καλύτερη που σε ΠΟΛΥ καλό σύστημα θα ήταν 5 το πολύ 10%. Αλλά με πολύ καλά ακους διαφορές σε wav /cd και 320 ακόμα! Για flac vs cd /wav ΔΕΝ το έχω ψάξει και για να πω την αλήθεια πιστεύω πως σε blind test δεν θα κατάφερνα τίποτα εκτός κι αν μιλάμε για σύστημα 100.000 ευρώ ή ακουστικά 10.000 ευρώ -“πιάσ’ τ’ αυγό και κούρεφ το” :stuck_out_tongue:

__Οσο για περί δειγματοληψίας, έχεις δίκαιο αλλά εδώ μπαίνει και η γνωστή κουβέντα διαμάχη με τα τουίτερ που παίζουν μέχρι τα 50 και τα sacd /dvd-a όπου άλλοι λένε (ακόμα και κατασκευαστές ηχείων!) “μούφα είναι το θέμα” και άλλοι πίνουν νερό στ’ όνομά τους και λένε πως είναι το μόνο ψηφιακό μέσο που πλησίασε την φυσικότητα και τον “αέρα” που δίνει ένα κορυφαίο πλατό (βυνίλιο)… πολύ μεγάλη κουβέντα!

__Εχω sacd αλλά το σύστημά μου ήταν απλά ικανοποιητικό και σίγουρα όχι hi-end (ενώ έχω ακούσει σε hi-end με πικ-απ, που είναι “γειά σας”), οπότε δεν έχω γνώμη, απλά έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος απ’ την απόδωσή τους (αλλά μπορεί και ένα gold της mofi να ήταν το ίδιο καλό… Τέλος πάντων, αν δεν έχεις πολύ φαρδιές τσέπες δεν αξίζει να ασχοληθείς -ίσως με τα blu-ray και τα 50giga να πάρουμε ένα μέσο που θα είναι πραγματικά ισάξιο του βινυλίου (με βοήθεια αλγορύθμων βέβαια γιατί πάλι δε “χωράει” ασυμπίεστη η πληροφορία -τ’ ακούει ή όχι το ανθρώπινο αυτί), για να ξεμπερδέψουμε απ’ τα cd αλλά κυρίως να βρουν οι εταιρείες δικαιολογία να μας ξαναπουλήσουν το Dark Side Of The Moon!! :lol: #-o :?

αστειο ειναι

δεν παρεξηγηθηκα…:stuck_out_tongue:

(την ηξερα την adv :wink: )

__Μμμμ, δεν είχα καταλάβει ότι είναι απ’ τη συγκεκριμένη διαφήμιση, αλλά οκ, είχα καταλάβει πως το είπατε για πλάκα /φιλικά. :slight_smile:

__Και πάλι όμως, ισχύουν απ την πλευρά μου τα όσα είπα. Ολοι μας λίγο πολύ δεν έχουμε βαρεθεί τους κολλημένους και τους τσάμπα μάγκες που καλύπτονται πίσω από ένα πληκτρολόγιο; Δεν αξίζει να χαλάς τη διάθεσή σου ούτε να καταναλώνεις το χρόνο σου γι’ αυτούς. 8)

Kαποια στιγμη θα διαβασω εκτενως τα κατεβατα των αποπανω.

Ερωτηση ! Ok VBR>CBR αλλα τι παιζει απο εκει και περα ?
Υπαρχουν 23 διαφορετικα VBR.Ποιο ειναι καλυτερο ?

Ρωταω γιατι μεχρι βαριομουν να ψαξω τι παιζει ακριβως και οτι cd
rip-αρα το εκανα στα 320 CBR.