Αυθεντικά και Bootlegs

Δεν διαφωνώ ότι φέρει ευθύνη και ο αγοραστής αλλά μην είσαι σίγουρος ότι αν ρωτήσεις σου λένε αλήθεια. Εμένα μετά από 3 μέρες που δεν ήξερε τι να πει μου είπε ότι είναι ρώσικη επίσημη εκδοσή

Το ?Seller assumes…? νομίζω πως το χρησιμοποιείς με την αντίθετη έννοια από αυτή που έχει.

Αυτό που ισχύει είναι πως πωλητής και αγοραστής οφείλουν να πράξουν σύμφωνα με την καλή πίστη (=να μην προσπαθήσουν να εξαπατήσουν τον άλλο, είτε με ψέματα είτε με μισές αλήθειες είτε αποσιωπώντας ουσιώδη χαρακτηριστικά του πράγματος). Τα bootleg κατά κανόνα είναι παράνομα, συνεπώς ο αγοραστής δεν οφείλει να ελέγχει αν στο νομιμοφανές e-bay τού πουλάνε κάτι παράνομο, συνεπώς, πράσινα-κόκκινα-κίτρινα, ο πωλητής οφείλει να ενημερώσει. Μην γυρίσουμε τον κόσμο ανάποδα!

Επιπλέον, ο αγοραστής από απόσταση είναι το «αδύναμο» μέρος, οπότε υπάρχει ακόμα μεγαλύτερη ευθύνη του πωλητή σχετικά με την υποχρέωσή του να πληροφορεί καλόπιστα. Μην τρελαθούμε, το αν πρόκειται για bootleg ή αυθεντική κυκλοφορία είναι από τα σημαντικότερα χαρακτηριστικά του πράγματος. Ακόμα και η χρήση της λέξης «σπάνιο» χρησιμοποιείται παραπλανητικά συχνότατα.

Το e-bay δίνει την επιλογή καταγγελίας των bootleg και βαθμολόγησης του πωλητή. Υπάρχει λόγος για αυτό.

Τι φάπες να πέσουν, αφού οι μισοί bootleg-άδες Έλληνες είναι στα παζάρια πωλητές ή στα 3-4 “στέκια” 2nd-hand και κάνουμε πως δεν καταλαβαίνουμε…
Άσε που κάποιοι τους γλύφουν για να τους “προσέξουν” παραπάνω άμα σκάσει αυτό που ψάχνουν.
Εννοείται πως δεν έχεις εσύ καμία σχέση, αλλά όλο και κάτι θα έχει πέσει στην αντίληψή σου.

Αυτή είναι μια σωστή κατά τη γνώμη μου αγγελία http://www.discogs.com/buy/Vinyl/Iron-Maiden-Virtual-XI/46982095?ev=bp_titl. Δεν απαιτώ να λέει bootleg.Αρκεί το UNOFFICIAL (με μεγάλα γράμματα). Αν και έτσι δεν καταλαβαίνει κάποιος ότι δεν είναι αυθεντικό τι να πω; Και ο καθένας κάνει τις επιλογές του μετά…

Πρέπει να αρχίσεις να χρεώνεις για τέτοια ποστς! :stuck_out_tongue:
Βάλε ένα paypal στην υπογραφή σου! :lol:

Επειδή όμως σε συνθήκες αποκομιδής κέρδους, καλή πίστη δεν μπορεί να υπάρξει, προτείνω να φτιάξουμε ανεξάρτητη ΚΡΑΤΙΚΗ αρχή ελέγχου βινυλιακών αγορών. :slight_smile:

Και ανεξάρτητη και κρατική δεν γίνεται. Ένα από τα δύο θα είναι.

[SIZE=“1”]Τρολλάρει Mule - Vic Vega[/SIZE]

[SIZE=“2”]I know my friend[/SIZE]

[SIZE=“1”]Και αυτοί κλαίνε μόνοι τη νύχτα, κουλουριασμένοι σε μια γωνία, έχοντας απολέσει και την τελευταία ρανίδα ανθρώπινης αξιοπρέπειας. Βρόμικοι, απ? έξω κι από μέσα.[/SIZE]

:lol::lol::lol:

Ρε σεις συνέλθετε λίγο! Δεν πειράζει. Πάντα έχει αξία να ζεις κτλ.

μεγα λαθος φιλε Βεγκα, αφενος οι πωλητες, ειδικα αυτοι που δραστηριοποιουνται για αρκετο καιρο, φοβουνται μη χασουν το ασπιλο 100% feedback τους και σου λενε στο auction οτι προβλημα και να υπαρχει θα το λυσουμε, στειλε μου μυνημα κλπ, και αφετερου με το paypal protection, μπορει ο αγοραστης να κανει ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ μπινια του καπνισει. μπορει (ενω εχει παραλαβει μια χαρα το αντικειμενο που αγορασε), να υποβαλει claim οτι κυριοι εγω δεν παρελαβα τιποτα, κοφτε το λαιμο σας. και το ebay αλλα ΚΑΙ το paypal, παντα ειναι με την μερια του αγοραστη. εκτος αν εχει σταλει το δεμα συστημενο, ο πωλητης δεν μπορει να αποδειξει τιποτα και με κανεναν τροπο…

εννοειται ομως οτι ο πωλητης εχει την ευθυνη να περιγραφει λεπτομερως τα αντικειμενα του ε, ουτε συζητηση σ’αυτο…

Κοντεύουμε να δικαιολογήσουμε την απάτη επειδή υπάρχει η κλοπή και το ανάποδο. Αυτές είναι όμως υπεραπλουστευτικές λογικές που δεν έχουν θέση σε μια σοβαρή συζήτηση. Εννοείται ότι όλα τα λαμόγια είναι το ίδιο και πρέπει να καταδικάζεται κάθε τέτοια συμπεριφορά.

τι λες ρε, ποιος δικαιολογει την απατη ? που ειδες κατι τετοιο σε αυτα που εγραψα? ειπα την γνωμη μου πανω στο μπολντ σημειο που υπογραμμισα στο κειμενο του βεγκα.

Τι “τι λε ρε” δεν χρειαζόταν

βλεπω συνεχιζεις την “σοβαρη συζητηση” :stuck_out_tongue:

τι αρπαζεσαι ρε, τι σου ειπαμε ? θυμωνεις οταν σου λενε “ρε” ? :roll:

τεσπα back to the point, σαφως και ειναι καταδικαστεα η παραπλανηση σε οποιοδηποτε βαθμο, απλα και (εμεις) οι αγοραστες πρεπει να εχουμε τα ματια μας 14 κ να ρωταμε 15 ερωτησεις πριν απο οποιαδηποτε αγορα, γιατι δεν ειναι ολοι οι πωλητες fans του fair play… απλα ειναι γεγονος οτι αν θελει ο αγοραστης να σου παιξει φουστια, μπορει ανετα… δυστυχως.

Οπως είδες το είχα αλλάξει λίγο πριν απαντήσεις.

Αυτό που λέω ΡΕ είναι ότι το thread έχει συγκεκριμένο θέμα και ως εκ τούτου εξέλαβα το post σου ως σχετικό και άρα επιχειρηματολογία υπέρ των πωλητών (του είδους για το οποίο μιλάμε). Δεν κατάλαβα ότι είχαμε περάσει σε θέμα “κίνδυνοι από το ηλεκτρονικό εμπόριο” γενικά.

μπραβο, really mature…

τοτε απλα μαλλον παρεξηγησες το τι εγραψα γιαυτο σε προτρεπω να το ξαναδιαβασεις, οπωσδηποτε ΔΕΝ δικαιολογω τους πωλητες που δεν περιγραφουν επακριβως τα αντικειμενα τους και παραπλανουν τους αγοραστες. αν αυτη ειναι η γνωμη που εβγαλες απο τις αραδες μου, σου δηλωνω οτι απλα δεν ισχυει.

Ευχαριστώ. Κάποιος από τους δύο μας έπρεπε να φερθεί ωριμότερα…

Ο αγοραστής εξ αποστάσεως θεωρείται πάντα το «αδύναμο» μέρος, από την φύση του πράγματος. Για αυτό το λόγο, η νομοθεσία τον προστατεύει περισσότερο και οι κανόνες των ιδιωτών μεσολαβούντων τον προστατεύουν περισσότερο. Όλα αυτά που περιγράφεις έχουν σκοπό να «πατσίσουμε» την «αδυναμία» αυτή, ώστε να διευκολυνθούν οι αγοροπωλησίες.

Παρακαλώ μην τσακωθείτε για το τίποτα.