Boris & Ian Astbury "BXI" (EP 2010)

Boris & Ian Astbury - “BXI”
(Southern Lord - 2010)

Tracklist :

  1. Teeth And Claws 05:17
  2. We Are The Witches 04:13
  3. Rain 05:01
  4. Magickal Child 05:39
    Length : 20:10 min

Скачать

Είμαι στην πρώτη ακρόαση. 4 τελείως διαφορετικά μεταξύ τους κομμάτια. Το “We are the witches” ακούγεται σαν οι Cult να τζαμάρουν με τους Melvins. Το “Rain” είναι το γνωστό σε διασκευή. Το “Magickal Child” είναι η τελειότητα.
Ντάξει μπορεί να φταίει η ζέστη αλλά ασδασδασφδασασδ!

Οι φανμπόηδες είτε του ενός είτε του άλλου (Angmars, Red Rums, Nomisterakia και λοιπές κυράτσες) βγείτε από το καβούκι σας.

Πατάω ριπίτ.

Πείτε.

το rain που ακουσα δεν με ενθουσιασε
τα φωνητικα δεν κολλαγανε καθολου

στα αλλα τραγουδαει ο astbury??

προφανώς. :slight_smile:

ο ιαν αστμπουρι απεδειξε ξανα, μετα απο αρκετο καιρο βεβαια, πως ξερει απο καλο ροκ με αυτη την συνεργασια !! οι μπορις ειναι Η αληθεια στο ροκ εν ετει 2010 !! ολα μια χαρα λοιπον και ψυχραιμα τελειως η κυκλοφορια της χρονιας, στο αγνο ροκ εν ρολ :)8)

Και μένα δεν μου πολύ ταιριάζουν τα φωνητικά.
Οι συνθέσεις των boris πάντως είναι φοβερές. Ειδικά μετά τα μέτρια 7’’ που κυκλοφόρησαν.

Mάλιστα, τα χα γράψει και στο τόπικ τους. Είθισται λοιπόν να ναι το πρώτο πράγμα που θα ακούσουμε για τη νέα σαιζόν. Ωραία μπαίνουμε…

Γενικώς κατεβάζω με την πεποίηθηση ότι αυτά που έχουν γραφτεί δύο ποστ πιο πάνω ισχύουν ολοσχερώς.:slight_smile:

μας τιμα η εμπιστοσυνη σας :smiley: ελπιζω να σου κατσει καλα γιατι εγω χανω λιγη αντεικιμενικοτητα οταν προκειται για του μπορις.:lol::stuck_out_tongue:

πολυ καλο αλλα λιγο…θα με εφτιαχνε και ολοκληρο αλμπουμ

Θα συμφωνησω με οσα λεει ο rip_noob

εγώ από την άλλη βλέπω πως οι boris έχουν βάλει λίγο νερό στο κρασί τους και οι συνθέσεις τους είναι πιο rock και βατές (χωρίς βέβαια να χάνουν το χαρακτήρα τους) ώστε να ταιριάξουν με τον astbury.
α, και τη διασκευή (διασκευή με όλη τη σημασία της λέξης) στο “rain” τη βρήκα καταπληκτική και θεωρώ πως ειδικά τα αιθέρια φωνητικά την εξυψώνουν.

Δεν έβαλαν νερό στο κρασί τους, απλά πειραματίζονται με τη μουσική σαν μεγάλοι μουσικοί που είναι, έχουν παίξει από drone μέχρι crust και συνεχίζουν τους πειραματισμούς.

ναι, δεν το λέω με την κακή έννοια.
απλά ήθελαν να δοκιμάσουν να παίξουν κάτι που να κολλάει με τον astbury.να δοκιμάσουν και τους εαυτούς τους πάνω σε αυτό.κάτι πιο rock με πιο εύκολη δομή ίσως.
και μ’αρέσει.και τώρα που το σκέφτομαι οι boris δεν έχουν βγάλει τίποτα που να μη μ’αρέσει…



new Cult single Every man and woman is a star

στο θέμα μας μια χαρά το ep με κορυφη το magickal child!

Λοιπόν, τρομερό το Boris x Ian

Τeeth and claws
:
όσο μελωδικό και εμπορικό το θέλω, το χιτάκι της υπόθεσης.
We are witches: απλή boris-ική ευφυΐα όπως την έχουμε μάθει, χώνει τρομερά, ροκ και ψυχεδελικοί όπως πάντα.
Rain: ό,τι ειπώθηκε παραπάνω.
Μagikcal child: μελαγχολικό, μεγαλοπρεπές, με πολύ καλή αστμπερική ερμηνεία. Κομματάρα.

Συνολικά μια πολύ δυνατή κυκλοφορία, η μουσική των Boris δημιουργεί το απόλυτο σάουντρακ (α btw, απλά ακούστε τη δουλειά των Boris στο OST του περυσινού “The limits of control” του Jim Jarmush, απλά AΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ) για τη φωνή του Astbury.

Διαβάζουμε και στους soundholikz ένα πολύ κατατοπιστικό και όμορφο review.

Ξέρω, ξέρω… Σας φαίνεται παρανοικός ο συνδιασμός, σχεδόν… λάθος! Ίσως εκεί στόχευαν τόσο οι (ανέκαθεν περίεργοι, με την καλή έννοια πάντα) Boris όσο και ο Astbury (o οποίος παρεπιπτόντως κάνει γαμηστερές συνεργασίες τα τελευταία χρόνια - θυμίζω το War Stories των Unkle). Όταν έχεις κάνει σχεδόν τα πάντα, ο μόνος τρόπος να συνεχίσεις να πρωτοπορείς είναι να κάνεις όχι μόνο αυτό που δε θα περίμενε κανείς, αλλά αυτό που φαινομενικά δε θα ήθελε κανείς.
Συμπερασματικά…

Και τα μυαλά μας πονάνε - και θα πονάνε για καιρό ακόμα!

To “Τeeth and claws” εμένα δε μ’άρεσε ιδιαίτερα… =/
Το “We are witches” είναι ζόρικο.
Το “Rain” για κάποιο αδιευκρίνηστο λόγο μου’φερε στο μυαλό Primal Scream.:-s
love/hate διασκευή όπως και να’χει, ΔΙΑΣΚΕΥΗ πάντως.
Το “Μagikcal child” είναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ.

Δεν ξέρω αν αυτή η κυκλοφορία θα είναι το “Irony is a dead scene” των 10ς. Δεν ξέρω άμα θα είναι στα καλύτερα της χρονιάς, ξέρω ότι πρέπει να το ακούσετε πάντως.

η συγκριση με το irony
αφορα το ποσο επιτυχημενη ειναι η συνεργασια 2 “ετεροκλητων” καλλιτεχνων?
ή
το ποσο ξεχωριστο/πρωτοποριακο/κλπ/ ειναι αυτο που κανανε??

για μένα υφίσταται όντως σύγκριση και νομίζω πως εν έτει 2010 αφορά το πρώτο σκέλος.

οκ
πρεπει να το ακουσω τοτε
(ρε γαμωτο η διασκευη με χαλασε-ελπιζω τα αλλα να με αποζημιωσουν)

[ul]
[li]hot όνομα στο underground συνεργάζεται με καταξιωμένο τραγουδιστή που έχει διάφορες ετερόκλητες συμμετοχές στο ενεργητικό του.
[/li]
[li] Η “κύρια” μπάντα του καταξιωμένου τραγουδιστή είναι ανενεργή.
[/li]
[li]ΕΡ τεσσάρων κομματιών. Όλα διαφορετικά μεταξύ τους.
[/li]
[li]1 διασκευή.
[/li][/ul]

Τι άλλο θες για να προχωρήσεις σε συγκρίσεις?

Σίγκναλ αποσυντονισμένο σε βρίσκω.

Ενώ εσύ…

Κοίτα, τους λες underground επειδή έχουν μόνο 83708573 κυκλοφορίες (τις οποίες μπαιδεγουέη βεβαίως έχει στη συλλογή του όλες ο χρήστης outlaw και όταν πάω σπίτι του τις ακούμε και κάνουμε χεντμπάνγκι στον καναπέ με τα πόδια στο ταβάνι)

Αλλά γενικά είναι πλέον καταξιωμένοι κι έχουν ξεφύγει απ’τα στενά όρια. Το τι γίνεται στο bios είναι άλλο θέμα :stuck_out_tongue:

Για να μη ξεφεύγουμε όμως, το EP ακούγεται πολύ ευχάριστα και κουβαλάει μια φρεσκαδούρα.