Boss GT-10 ή Line 6 POD X3 Live;

Καλησπέρα σε όλους παίδες και καλώς σας βρήκα (πρώτη φορά συντάσω θέμα).

Όπως εύκολα μπορεί κάποιος να συμπεράνει βρίσκομαι σε δίλημμα : Boss GT-10 ή Line 6 POD X3 Live;

Καταρχάς ν’ αναφέρω τον εξοπλισμό μου :

  • Ηλεκτρική κιθάρα B.C. Rich Mockingbird ST με δύο διπλούς μαγνήτες Rockfield Mafia
    (οι μαγνήτες θ’ αλλαχθούν, όμως αυτό είναι άλλη ιστορία)
  • Ενισχυτής Line 6 Spider Valve 212 λαμπάτος, με πάνω από 200 έτοιμα presets ήχων

Αρέσκομαι κυρίως σε hard rock/heavy metal/thrash metal (ενδεικτικά να πω Metallica, Iron Maiden, Ozzy Osbourne, Van Halen, Led Zeppelin, White Lion, Testament, Yngwie Malmsteen, Whitesnake, Megadeth, Gary Moore, Exodus, Slayer- σταματάω εδώ γιατί θα χαθεί η μπάλα).
Οι έτοιμοι ήχοι και οι επιλογές ρυθμίσεων που υπάρχουν στον ενισχυτή μου ομολογώ πως με καλύπτουν στους περισσότερους ήχους που θέλω να έχω. Οπότε μ’ ενδιαφέρει κυρίως να εμπλουτίσω τους υπάρχοντες ήχους ή όσους έχω φτιάξει εγώ με τα εφφέ/φίλτρα και τις προσομοιώσεις και συνδυασμούς ενισχυτών/καμπινών/κεφαλών που έχουν και οι δύο πεταλιέρες.
Δεν έχω δει τεστάρει ο ίδιος καμία απ’τις δύο, μόνο ό,τι πληροφορίες και video έχω βρει στο internet
(μια τραγική παράλειψη του Line 6 POD X3 Live είναι η παντελής έλλειψη harmonizer/pitch shifter/octaver, απαράδεκτον κύριοι της Line 6).

Επομένως για να μην ξεφεύγουμε απ’τον αντικειμενικό μας σκοπό, ποια απ ‘τις δύο προαναφερθείσες πεταλιέρες πιστεύετε ότι ανταποκρίνεται καλύτερα σ’ αυτές τις απαιτήσεις;
Όποιος κατέχει εμπειρίες από πρώτο χέρι, θα του είμαι ευγνώμων αν τις μοιραστεί μαζί μας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, να είστε όλοι/όλες καλά.