Boysetsfire

Ε να μην έχει τώρα αυτή η μπαντάρα δικό της θρεντ??? Μιας και επανενώθηκαν πριν λίγους μήνες και μιας και θα μας τιμήσουν κάνω εγώ την αρχή.

Κατά τη γνώμη μου οι bsf είναι μία από τις σημαντικότερες punk rock / melodic hardcore μπάντες απ’ τα 90’s και μετά. Σχηματισμένοι το 1994, από μια κλανιά των ΗΠΑ ονόματι Delaware, ξεκίνησαν να παίζουν υπό τους ήχους που ανέφερα παραπάνω, εξελίσσοντας διαρκώς (κυκλοφορία με κυκλοφορία) τον ήχο τους, κάνοντας τον τελικά δικό τους. Αυτό. Έχουν δικό τους ήχο. Αυτό είναι μάλλον ένα από τα σημαντικότερα πράγματα που καθιστα μία punk rock μπάντα ενδιαφέρουσα και καλή. Μεγάλα κόμματια (για τα πανκ δεδομένα) διάρκειας 3-4 λεπτών, μπορεί και 5, που διακρίνονται σε 2 κατηγορίες:

-Κομμάτια ήρεμα (όχι αργά απαραίτητα), γεμάτα συναίσθημα, που σε συγκινούν με τους στίχους και την φωνή του Nathan Grey

-Και κομμάτια πιο άγρια γεμάτα, όπου η μπάντα επιδίδεται σε hardcore παραστάσεις.

Και στις 2 αυτές κατηγορίες κυριαρχούν οι τρομερές κιθάρες και οι μελωδίες τους, το πολύ καλό μπάσσο, και ο σχεδόν αποκλειστικά πολιτικός στίχος της μπάντας, που είναι κι ένα από τα χαρακτηριστικά της.

Η μπάντα μετρά 4 κυκλοφορίες:

Τhe day the sun went out (1997)

After The Eulogy (2000)

Tomorrow come today (2003)

The Misery index: notes from the plague years (2006)


[B]

Επισης υπαρχουν σπλιτακια με snapcase, coalesce, shai hulud

Προσωπικά,[/B] τα αγαπημένα μου είναι το after the eulogy (με θεματολογία μόνο για τον πόλεμο), και το misery index. Ενώ γενικώς προτιμώ την πρώτη κατηγορία κομμάτιων. Γιατί αν θέλω να ακούσω κάτι πιο σκληρό θα βάλω απλά κάτι άλλο καλύτερο:p Αυτό δε σημαίνει όμως ότι δεν είναι καλοί σε αυτό. Δική μου άποψη.

Κλείνω λέγοντας ότι η μπάντα έχει πραγματικά φανατικους οπαδους σε ολο τον κοσμο, και μεταξυ της ειναι απιστευτα δεμενη. Ειναι φιλοι πραγματικα.

http://www.youtube.com/watch?v=QA9JBtDwiwI

http://www.youtube.com/watch?v=wYmNgy47-78

Για τους έχοντες facebook πάρτε ένα 12λεπτο βιντεάκι από τον διοργανωτη για να δείτε τι έγινε περίπου

Και ναι επισήμως χρήσω το live των bsf το μεγαλύτερο punk / hardcore συναυλιακό γεγονός των επόμενων μηνών για την ελλαδίτσα μας:p

To πόσο ανυπομονώ δε λέγεται…Απλά:cry:

Εντωμεταξύ με αφορμή το last years nest που πόσταρε τις προάλλες ένα παλικάρι στο θρεντ, ξέθαψα μετά από πολύ καιρό το tomorrow come today, και εντάξει τί να πω το’ χω λιώσει πάλι με τον ίδιο ενθουσιασμό του πρώτου καιρό. Τι στη σχολή το πήγα, τί στα χιόνια, τί σε λεωφορεία, τι ξενύχτια στο σπίτι. Κλάμα

Εγώ για ένα πράγμα προσεύχομαι. Να μην είναι οι Flogging Molly ίδια μέρα με BSF…

τους έχουμε δει τους floggin όποτε δε τίθεται θέμα. 2 ιούλη έχει κύτταρο μόνο. :smiley:

Βασικά και 2/7 να είναι οι FM με βαδιά καρδιά BSF θα είμαι μιας και τους έχω δει και τους δύο και κλίνω προς τα παληκάρια από το Νewark!

bump.

Ρε γαμώτο πως είναι δυνατόν να γράφουμε τόσοι λίγοι εδώ. Μιλάμε για ΜΠΑΝΤΑΡΑ το κέρατό μου!!!

Πέρυσι bad religion ,φέτος bsf , του χρόνου? :stuck_out_tongue:

ΠΡΟΠΑΓΚΑΝΤΙ

Μπαντάρα, θα ερχόμουν και στο live ευχαρίστως αλλά όλα μου τα λεφτά για συναυλίες έχουν φύγει για Θήατερ … :frowning:

Ντάξει είδα Wilhelm, Cancer Bats, NOFX, Descendents, Pennywise πριν γυρίσω οπότε δεν έχω παράπονο αλλά σπάστε τα όλα και για μένα ε.

Αν θέλετε τσεκάρετε το project του Nathan, The Casting Out

Ωραία μπαντούλα!!!


2 cd 1 ep νομίζω

3 νεα κομματια απο bootleg (η μπαντα τα 'δωσε προς τα εξω)…

[U]Bring Back The Fight[/U]
[U]Until Nothing Remains[/U]
[U]Let It Go[/U]

Δεν ειναι καλη ποιοτητα, αλλα παιρνεις μια γευση η οποια ειναι αρκετα καλη μπορω να πω. 8)

[B]εδιτ[/B]
στιχους απο τα 3 κομματια εχουμε [U]εδω[/U]

Bring Back The Fight και Let It Go ψιλογαμάνε ή μου φαίνεται;;;;

Κι εγω αυτα ξεχωρισα απο τα 3.

Πιο up-tempo, με το βασικο χαρακτηριστικο που χρειαζεται για ενα καλο BSF κομματι (ξεσπασμα στο οποιο ο Nathan κολλαει πανω τη φωναρα του) και αρκετα καλες κιθαρες (οσο μπορουν να ακουστουν απο αυτο που εχουμε).

Μακαρι να 'ναι καλος ο δισκος και να ξαναρθουν, γιατι κατι μαλακες περσι τους χασαμε. :oops:

Θα πήγαινα τον Αύγουστο Βερολίνο να τους δω ξανά αλλά παίχτηκε μαλακία με τις άδειες…

Και ναι μακάρι να ξαναέρθουν!!!

Σταματαει λεει ο Matt απο τους BSF για να ασχοληθει με την αρχιτεκτονικη. :expressionless: :dizzy:

[U]Γουορστ Ίνεμυ, απλά θα σου πω αυτό:[/U]

1> Φαντάσου με να τοποθετώ τη θεϊκή δισκάρα στο μέσον της κρεββατοκάμαράς μου.

2> Μετά φαντάσου με να τοποθετώ ένα χαλάκι δίπλα.

3> Κατόπιν να γονατίζω και να χιλιοπροσκυνώ (ούτε οι μαμάδες στη Τήνο ρίχνουν τόσα…)

4> Πρίν το “κλείσιμο” του δίσκου, να’χω πιει την [B]9η μπύρα[/B]…
[I]
(χρειάζεσαι άλλες αποδείξεις, ή ακόμα δίσπιστος???) [/I]:roll:

Έλα ρε φίλε… γαμάτο τυπάκι είναι ο Matt. Πολύ cool!

υπερμπάνταρος οι BSF μη τα ξαναλέμε :stuck_out_tongue: