Breaking Bad

Τέλος ρε :cry:

http://www.youtube.com/watch?v=TkA7xQb6uPk&feature=player_embedded

[I]Guess I got what I deserved[/I]

Ντάξει, δεν έχω λόγια

Στην αρχή παίζει το

[SPOILER]
Out in the West Texas town of El Paso
I fell in love with a Mexican girl.
Night-time would find me in Rosa’s cantina;
Music would play and [B]Felina[/B] would whirl.

Blacker than night were the eyes of [B]Felina[/B],
Wicked and evil while casting a spell.
My love was deep for this Mexican maiden;
I was in love but in vain, I could tell.

One night a wild young cowboy came in,
Wild as the West Texas wind.
Dashing and daring,
A drink he was sharing
With wicked Felina,
The girl that I loved.

So in anger I

Challenged his right for the love of this maiden.
Down went his hand for the gun that he wore.
My challenge was answered in less than a heart-beat;
The handsome young stranger lay dead on the floor.

[B]Just for a moment I stood there in silence,
Shocked by the FOUL EVIL deed I had done.
Many thoughts raced through my mind as I stood there;
I had but one chance and that was to run.[/B]

Out through the back door of Rosa’s I ran,
Out where the horses were tied.
I caught a good one.
It looked like it could run.
Up on its back
And away I did ride,

Just as fast as I

Could from the West Texas town of El Paso
Out to the bad-lands of New Mexico.

Back in El Paso my life would be worthless.
Everything’s gone in life; nothing is left.
It’s been so long since I’ve seen the young maiden
My love is stronger than my fear of death.

I saddled up and away I did go,
Riding alone in the dark.
[SIZE=“6”][B]Maybe tomorrow
A bullet may find me.
Tonight nothing’s worse than this
Pain in my heart.[/B][/SIZE]

And at last here I

Am on the hill overlooking El Paso;
I can see Rosa’s cantina below.
My love is strong and it pushes me onward.
Down off the hill to Felina I go.

Off to my right I see five mounted cowboys;
Off to my left ride a dozen or more.
Shouting and shooting I can’t let them catch me.
I have to make it to Rosa’s back door.

Something is dreadfully wrong for I feel
A deep burning pain in my side.
Though I am trying
To stay in the saddle,
I’m getting weary,
Unable to ride.

[B]But my love for

Felina is strong and I rise where I’ve fallen,
Though I am weary I can’t stop to rest.
I see the white puff of smoke from the rifle.
I feel the bullet go deep in my chest.
[/B]
[B]From out of nowhere Felina has found me,
Kissing my cheek as she kneels by my side.
Cradled by two loving arms that I’ll die for,
One little kiss and Felina, good-bye[/B]. [/SPOILER]

:o:o

φοβερο ητο.

στα περι wire και δραματικης σειρας. και τα 2 μια τριχα απ’ τα παπαρια του σοπρανοζ, συνεχιστε.

Το πρώτο που ήθελα να σημειώσω ήταν το spoiler σου.

[SPOILER]Μεγάλη στεναχώρια στο τέλος, κρατήθηκα. Τρομερά συναισθήματα όταν ανταλλάσουν ματιές με Τζέσι και ευτυχώς δεν τον σκοτώνει.[/SPOILER]
Από τις καλύτερες σειρές έβερ, τελείωσε όπως άξιζε σε μια μεγάλη σειρά. Δεν βγαίνουν άλλα λόγια.

breaking bad>kopranos
8)

εχω δει μονο 1ο κυκλο απο wire αλλα σοπρανος στο τελος το τελειωσα με τα χιλια ζορια. σημαντικη σειρα προφανως αλλα πλεον το bb ανεβηκε 10 επιπεδα παραπανω

Τι λες τώρα;!;!;8O

Αψεγάδιαστο μέχρι το τέλος. Δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη σειρά όλων των εποχών. Σίγουρα είναι η καλύτερη σειρά που έχω δει. Σε κάθε περίπτωση δεν μπορώ να φανταστώ κάτι έστω να το πλησιάζει.

Το τέλος μόνο κλάμα

γενικα πολυ ικανοποιημενος, αν και με ψιλοχαλασαν 2-3 πραγματα:

[SPOILER]1) ο θανατος του χανκ δεν μου αρεσε. και γενικα το πιστολιδι με πορωσε μεν αλλα αρκετα μη ρεαλιστικο, ολοι σημαδευαν στον ουρανο κλασσικα, η μπατσοπαρεα 8α επρεπε να ειχε γινει σουρωτηρι αμεσα
2)η σφαιρα που εφαγε ο γουολτ αρκετα προβλεψιμη
3)θα ηθελα μια τελευταια δυνατη συζητηση γουολτ-τζεσι προσωπικα. οχι να πιουν καφε, αλλα κατι παραπανω απο βλεμματα και μονολεκτικες απαντησεις
4)το οτι δεν πεθανε η σκαιλερ[/SPOILER]

αλλα γενικα πολυ δυνατο φιναλε, χειριστηκε καλα και εκλεισε ικανοποιητικα καθε υποθεση. μεγαλη σειραρα ως το τελος πραγματικα, απο τα καλυτερα πραγματα εκει εξω, μου φαινεται πολυ παραξενο το οτι τελειωσε.

και τωρα τι

Μερικοί βλέπω ψάχνουν για ρεαλισμό στο ΒΒ το οποίο πάντα είχε πολύ μούφα, πολύ Ταραντίνο ακόμα και Μακγκάιβερ ενίοτε :p, αλλά στο τομέα διασκέδασης ήταν φοβερό τηλεοπτικό προιόν, δεν νομίζω ποτέ να ανήκε σε άλλο είδος για να μην μπερδευόμαστε. Το Τσοπάνος είναι άλλη κατηγορία, για αυτούς που ψάχνουν κάτι διαφορετικό και λιγότερο τηλεοπτικά εντυπωσιακό. Δεν συγκρίνονται με την καμία τα 2 μεταξύ τους. Τσοπάνος παραμένει personal favorite by far.

ρε σεις νταξει και γω την εβλεπα τη σειρα και μου αρεσε και ολα καλα (αν και ειχε καποια πολυ βαρετα επεισοδια, εκει 4η σεζον, τεσπα). το επεισοδιο δεν μπορω να καταλαβω τι το τοσο απιστευτο ειχε. νταξει η σκηνη που πεφτει το baby blue (το οποιο γκουγκλαρα αμεσως μετα το τελος) ηταν ομορφη αλλα τετοιος παροξυσμος υπερβολικος μου φαινεται.

και μη συγκρινετε ρε με the wire, η συγκριση ειναι κριμα και αδικο για ολες τις σειρες (μετα το τελευταιο επεισοδιο εκει, καθομουν στη βεραντα για κανα 10λεπτο και παραμιλουσα)

Είσαι ο αντίστοιχος με αυτούς που λένε ‘ρε, καλό το the wire, αλλά λίγο αργό και βαρετό’.

Τέσπα, ο χρόνος θα δείξει, ακόμα είναι πολύ νωρίς. 2 ημέρες πέρασαν, ας περάσουν 2 χρόνια και βλέπουμε.

ΥΓ: Και για αυτούς που θέλουν απόλυτο ρεαλισμό, υπάρχουν τα δελτία της αστυνομίας. Για τους υπόλοιπους, υπάρχουν οι σειράρες που βλέπουμε.

Δεν χρειάζεται να έχει κάτι απίστευτο, η σειρά έχει δώσει τόσα πολλά οπότε ένα full closure finale χωρίς πολλά μπαμ-μπουμ ήταν το ιδανικότερο κλείσιμο
Το επικόμετρο βάρεσε κόκκινο 2 επεισόδια πριν, που κάλλιστα θα μπορούσε να τελειώσει εκεί…απλώς περιμέναμε τη λύτρωση/κάθαρση του Walt

Το baby blue το έχω ακούσει καμιά 10ρια φορές από χθες, λες και γράφτηκε για τη σειρά, όπως και το κομμάτι που έπαιξε στο ραδιόφωνο στην αρχή

gif

[SPOILER][/SPOILER]

Gilligan στον Colbert:

http://www.colbertnation.com/the-colbert-report-videos/429396/september-30-2013/vince-gilligan-pt–1

http://www.colbertnation.com/the-colbert-report-videos/429397/september-30-2013/vince-gilligan-pt–2

http://www.colbertnation.com/the-colbert-report-videos/429398/september-30-2013/sign-off—more–breaking-bad-

οκ 5 σεζον μετα ηξερα το υφος του breaking bad και το αγαπησα απο τον 1ο κυκλο, και bmoviλα εχωνε και απ’ολα σε πολυ σωστες δωσεις σαν συνολο, απλα προσωπικα θεωρω οτι σε καποια σκηνικα ο ρεαλισμος θα ανεβαζε τη σειρα 2 σκαλια παραπανω μετα απο καμποση σκεψη. θα ηταν απλα η τελεια σειρα.

[SPOILER]πχ gus terminator & το ξαδερφακι που σερνεται με κομμενα ποδια οκ απλα γελας, σε συγκεκριμενες φασεις οπως αυτες δν γουσταρω προσωπικα bmoviλα:?[/SPOILER]

οπως και να’χει παρεμεινε σειραρα μεχρι το τελος σαν συνολο, χωρις κοιλια, με κατεστρεψε οταν συνειδητοποιησα οτι τελειωσε, για καμια ωρα στο μυαλο μου εσκαγαν σκηνικα απο καθε κυκλο και μελαγχολησα:!:

τεραστιο χαμογελο σε ολη τη διαρκεια του τελευταιου.αψογη σειρα απτην αρχη μεχρι το τελος γαμω. οσοι γκρινιαζετε για ρεαλισμο και ΜΑΛΑΚΙΕΣ μπορειτε να τσεκαρετε το μπρουσκο.κυριακη νομιζω ηταν η πρεμιερα δε χασατε τιποτα.

Πολυ ωραιο και ολοκληρωμενο φιναλε, που αφηνει οπως λετε παραπανω ενα “χαμογελο”.
Αλλα το επαιξαν πολυ εκ του ασφαλους, και το επεισοδιο δεν ηταν κατι το ισοπεδωτικο… Οκ τελος και ωραια references κλπ αλλα δε ρισκαρανε με καποιο πιο εντυπωσιακο φιναλε…

Και εγώ κάπου εκεί βρίσκομαι. Επειδή ακριβώς ήταν σειράρα ήθελα ένα τέλος που θα με ξετινάξει. Ίσως ήθελα και μία τελευταία ανατροπή.

Κατα τ’άλλα στο ψάξιμο πάλι για το επόμενο κάψιμο. :frowning: