BRETT ANDERSON (Suede) @ Polis Theater, Αθήνα

BRETT ANDERSON (Suede) @ Polis Theater, Αθήνα
20/11/2008

Ό,τι και να πεις για τον μόνο καλλιτέχνη που κατάφερε να διαδεχθεί επάξια τον David Bowie και τον Morissey στον θρόνο του βρετανικής μουσικής, είναι λίγο. Τα λένε όλα: η εκκωφαντική επιτυχία των Suede που κατέκτησαν τις κορυφές των charts σε πολλές χώρες του κόσμου με 4 αλλεπάληλους δίσκους στα 90ς και πούλησαν εκατομμύρια αντίτυπα, η παράλληλη αποδοχή της μουσικής τους από τους κριτικούς, κομμάτια-ύμνοι όπως τα Animal Nitrate, Thrash, New Generation, The Killing Of A Flash Boy, Sound Of The Streets και πόσα άλλα που έχουν ακουστεί όσο λίγα στο ραδιόφωνο, οι διαρκείς καταγραφές από τον μουσικό τύπο των απίθανων εκδηλώσεων θαυμασμού του φανατικού κοινού του Brett, η αναγνώριση από πάμπολα συγκροτήματα των 90ς (Oasis, Pulp, κλπ) και των 00ς ότι οι Suede κατάφεραν σχεδόν μόνοι τους να επαναφέρουν το κιθαριστικό ροκ στο προσκήνιο και να ανοίξουν τον δρόμο για την κυριαρχία του ήχου αυτού για αρκετά χρόνια.

Στην Ελλάδα, η τεράστια απήχηση του Brett Anderson, εκτός από τις χιλιάδες πωλήσεις και το εξαντλητικό airplay στα rock ραδιόφωνα και bars επί χρόνια, αποκρυσταλλώθηκε και στις προηγούμενες, sold out εμφανίσεις τους στα μέσα των 90ς και προ 5ετίας σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.

Στις 20 Νοεμβρίου ο Brett Anderson, στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής περιοδείας του για την προώθηση του πρόσφατου δίσκου του Wilderness (μόλις κυκλοφόρησε στην Ελλάδα από την Sony), επιστρέφει στην Αθήνα (Polis Theater, Π. Ράλλη 18) για μια και μοναδική εμφάνιση, στην οποία θα παρουσιάσει υλικό από ολόκληρη την καριέρα του. H συναυλία έχει προγραμματισμένη διάρκεια πάνω από δύο ώρες και περιλαμβάνει δύο μέρη: το ?ακουστικό? που είναι το πρόγραμμα που παρουσιάσε στις περισσότερες πρόσφατες εμφανίσεις του στην Μεγάλη Βρετανία, όπου με συνοδεία βιολοντσέλου παίζει κομμάτια από τις δύο σόλο δουλειές του, και το ?ηλεκτρικό?, όπου με συνοδεία full band και τραγουδίστριας, παίζει πολλά κομμάτια από την παλαιότερη δισκογραφία του (Suede, Tears).

Ώρα προσέλευσης: 21.00
Eισιτήρια:
40 Ευρώ προπώληση στα καταστήματα Metropolis, Ελευθερουδάκης, στα καταστήματα courrier ACS, στο Tickethouse (Πανεπιστημίου 42) και στα www.i-ticket.gr, www.ticketquest.gr
45 Ευρώ στο Polis Theter, την ημέρα της συναυλίας

Πληροφορίες για το κοινό: 210 9625105

2 μερες πριν το live και δεν το γραφει κανεις και που8ενα !!!

40 ευρώ ρε μλκ!!! 40 ευρώ!!!

πρέπει να είσαι η χαζός, ή ζάμπλουτος για να πας. i rest my case

αμα εκανε την συναυλια η didi δεν θα 3εχναγαμε να την βαλουμε στα live ε ?αλλα 3ερω 3ερω δεν ειχε στειλει δελτιο τυπου …τεσπα πολυ ακριβο εισητηριο ειναι αλη8εια και κριμα που μονο στο avopolis και στο rockroll ειχε ανακοινω8ει πολλες μερες πριν.

Jsrory την συναυλία την διοργάνωνες εσύ ή κάποιος φίλος σου?

οχι ρε φιλε μου δεν εχω καμια σχεση με εταιριες απλα παω σε πολλα Live .πρεπει να την διοργανωνει φιλος μου για να την προω8ησω δλδ:-kυποπτο

Πήγες λοιπόν στην συναυλία? Πέρασες καλά? Γράψε τις εντυπώσεις σου?
Αν έχεις παράπονο από το rocking σχετικά με την προώθηση της συναυλίας μπορείς να το γράψεις στο κουτί παραπόνων. Το ξέρεις το τόπικ ήσουν σχετικά πρόσφατα εκεί. Εκεί θα πάρεις και απάντηση για αυτά που ρωτάς.
Το να αφήνεις να αιωρούνται πράγματα σε ένα τέτοιο τόπικ δεν θέλω να το σχολιάσω. Ύποπτο μου φαίνεται και μένα :-k

Ε, γιατί εγώ τη βλέπω κανονικά στις συναυλίες; :-k

Ας πει καποιος που πήγε αν ήταν καλά και τέτοια.

Εγω το είχα ακούσει αρκετο καιρο, το είδα μάλιστα και στη ΝΕΤ νομίζω, αλλα δεν με ενδιέφερε να δω κάτι τέτοιο ακουστικο και τα ρέστα. Δεν μου αρέσε η ιδέα ότι κάποιον δεν τον εκφράζει πλέον το παρελθόν του και θέλει να κάνει κάτι άλλο. Σεβαστο καλλιτεχνικά μεν, αλλα αναζητά άλλο κοινο πλέον. Εγω δεν θα πάρω, αν μιλάγαμε όμως για επανεμφανιση των Suede τότε το πράγμα αλλάζει ριζικά…

Αν πήγε κανείς πολύ θα ήθελα να μάθω αν όντως υπήρχε το “ηλεκτρικό” κομμάτι με την “full band” γιατί στο φόρουμ του καλλιτέχνη άλλα έλεγε…

Πάντως συντάκτης του rocking κάλυψε τη συναυλία ,άρα κάποια στιγμή θα ανεβεί ρεπόρτ και πιθανόν να γράψει και εδώ κάποιες πληροφορίες.

Λοιπον εγω εκπροσωπησα το rocking.gr

Γενικα καλη βραδια ηταν, ο Anderson φωναρα. Δεν ηταν full band κανενα απο τα 2 μερη της συναυλιας και ουτε “ηλεκτρικο”. Περισσοτερα στο σχετικο review με setlist κτλ:wink:

η συναυλια μπηκε στα Live dates στις 18 τ απογευμα αφου το ειχα ποσταρει στο forum πρωτα …ουσιαστικα μια μερα πριν το live.

Οπως βλέπω στις πρώτες κριτικές στο φόρουμ του Anderson, δεν επιβεβαιώνεται ούτε η διάρκεια των 135 λεπτών που έγραφε το δελτίο Τύπου, και φυσικά δεν υπήρχε καμία “full band”. Ο Brett με την τσελίστριά του ήτανε και that’s it.
Και ρωτώ τώρα εγώ: Αν κάποιος από τους θεατές της συναυλίας μιλήσει για απάτη και ζητήσει πίσω τα λεφτά του γιατί δεν προσφέρθηκαν αυτά που του είχαν υποσχεθεί, θα έχει άδικο;
Πέρα από το αν μας αρέσει ή όχι μια συναυλία, πρέπει νομίζω κάποια στιγμή να αποκτήσουμε καταναλωτική συνείδηση στον τομέα αυτό και να απαιτούμε να αποζημιωνόμαστε μετά από παραπλανητική διαφήμιση. Ειδικά αυτό το “στη μεγάλη συναυλία του στο υπερπολυτελές θέρετρο Σαμαλάκα, ο κορυφαίος περφόρμερ Τζον Φούφουτος θα παίξει όλες τις μεγάλες επιτυχίες του, συμπεριλαμβανομένων των “Στους Πέρα Κάμπους”, “Εγώ τα Καίω τα Λεφτά” και το θρυλικό “Κούνια Μπέλα” σε ένα φανταστικό σόου χωρίς προηγούμενο” που καταλήγει με τον Τζον Φούφουτο να παίξει ολόκληρο το νέο του άλμπουμ και καμιά από τις τρεις επιτυχίες του γιατί βαριόταν, ήθελε να πειραματιστεί, τον έπιασε κόψιμο κ.λπ. το έχω δει ουκ ολίγες φορές να συμβαίνει χωρίς να διαμαρτυρηθεί κανείς. Αν δεν ξέρετε, κύριοι, τι θα παίξει ο καλλιτέχνης, πώς θα το παίξει και πόσο θα το παίξει, μόκο.
Εχω κι ένα άλλο ερώτημα προς τους γνωρίζοντες: Γιατί πάμπολλοι καλλιτέχνες όταν έρχονται στην Ελλάδα (το έκανε και ο Brett Anderson, όπως και ο Mark Knoplfer και άλλοι) διαγράφουν δύο τουλάχιστον κομμάτια από τη setlist τους; Για γούρι; Επειδή δεν τους πληρώνουν καλά οι δικοί μας; Είναι το τίμημα επειδή τους βιντεοσκοπούμε λες κι είμαστε τηλεοπτικό κανάλι; Μπορεί κάποιος να μου δώσει μια (μη υποθετική όμως) απάντηση;

Καλησπερα παιδια…ειμαι απο τα ατομα που γουσταραν ιδιαιτερα την brit pop σκηνη , εχω αγαπησει τους suede και τα τραγουδια του bret οπως και καποια απο τα κομματια των tears…ειχα την τυχη να δω το χθεσινο live με προσκληση κοινως τζαμπε και ευτυχως…γιατι φευγοντας και βλεποντας τον κοσμο ενα πραγμα ελεγα… παλι καλα που δεν ημουνα σε αυτους που ο βρετ ανδερσσον τσιμησε το 50αρικο(στο περιπου).

και εξηγουμαι…
δεν ειναι το πιανο και το βιολοντσελο…αυτο το γουσταρα οπως και αυτο το σκοτεινο υφος καποιων κομματιων του.δηλαδη μου αρεσε πολυ
για ενα ομως μερος και μονο… στο δευτερο ηθελα οπως και ολοι να ακουσω τα κομματια των suede παιγμνενα οπως ειχα ακουσει και διαβασει απο full band δηλαδη. . .
αν και λατρης των ακουστικων εκτελεσεων τα “χορευτικα” ας πουμε δυνατα και γρηγορα κομματια των suede θελουν ηλεκτικη κιθαρα και ντραμς πως να το κανουμε… καταντισε ενα μονοτονο live, χωρις εκπληξεις, με ψευτικα ανεβασματα του μπρετ αντερσον και ακρως επαγγελματικα. αληθεια επειδη θα τα εδινα αν δεν ειχα τις προσκλησεις τα χρηματα μετα θα μετανιωνα…

βεβαια ειχε το καλο οτι τον ειδαμε (και λογικα δεν θα τον ξαναδουμε) απο 2 μετρα αποσταση, οτι οπως και να το κανεις ειναι ενα κεφαλαιο στην αγγλικη μουσικη σκηνη, και 6-7 κομματια τα υποστηριξε καλα και του βγηκαν.
δεν γουσταρω να μιλαω σαν κριτης στο fame story απλα δεν ηταν οπως το περιμενα.
δεν γινεται ολος ο κοσμος απο κατω να απαιτουσε κομματια οπως everything will flow, beautiful ones, ktltktlktktlt
και ο τυπος να απανταει “it won’t work”…δηλαδη “δεν γινεται να βγουν αυτα”.
μαζι του που αλλαξε το μουσικο στυλ του,…δικαιωμα του και στα δικα μου ματια ανεβηκε σαν καλλιτεχνης.
χθες ομως ξαναεπεσε. γιατι ειδα εναν επαγγελματια που εκανε μια εμφανιση για να την κανει που δεν εβαλε φαντασια στη σκηνη, και που τελικα εκανε ενα live τοσο μονοκομματο οσο καποια απο τα κακα κομματια του…

του βαζω 3
και στην γκομενα 10:)

Βαγγέλη? 8O

Aυτή όντως ήταν μια μη υποθετική απάντηση :slight_smile:

Μοδς, συγγνώμη για το οφφ-τόπικ, και συγγνώμη και στους χρήστες που θέλουν να διαβάσουν για το live, αλλά είσθε ο γνωστός Vantor?