British Punk VS American Punk

Τράβα μάθε καμια νότα.Γράφω όπου θέλω.
Πουθενά.

θα σου λεγα να μου διδάξεις αλλά δεν ξέρω καν τι ακούς. Παρέ την αδιαφορία που σε λούζει και τράβα για [U]εδώ[/U]

Αδιαφορία; Τότε γιατί κάνεις συνέχεια refresh τη σελίδα του thread;
Καγκουροπάνκη μου εσύ…

για τον ίδιο λόγο που κοιτάς διαρκώς το προφίλ μου. καγκουρα-σκετο.

10 στα 10 ποστς σου που εχει τυχει να δω ειναι γαμημενες μαλακιες και οι μαλακιες μ ενοχλουν σε καθε εκφανση της καθημερινοτητας. οποτε παρε…

Παρά ταύτα ακούς πανκ.

σου αφήνω το τέλος. δικό σου.

Να 'σαι καλά μαν. Χάρηκα πάντως.

καλά τα λέει ο τσακαλιας

:lol:

Αυτήν ακριβώς τη φωτογραφία.

Άντρας είναι στη φώτο!
Έχασε απλώς, τον φακό επαφής του…

[I]Τς τς παρεξηγήσεις[/I]…

Χμμμμ… από την μία discharge και d-beat και από την άλλη hardcore των early -80’s. πιο αγαπημένος ήχος ο πρώτος αλλά σαν σκηνή ασυζητητί αμέρικα.

Crass, Adverts, Conflict και θα μπορούσα να σταματήσω εδώ. Αλλά και Zounds, και Rudimentary Peni, Angelic Upstarts και δεν ξέρω εγώ τι άλλο.

Αγαπάμε το αμερικάνικο crust, ναι, αλλά όταν διαβάζω τη λέξη PUNK, αυτές οι μπάντες μου έρχονται στο μυαλό. Ο ήχος του '77 και τέλος.

Ε δε γίνεται… με τίποτα.

Οι Αμερικάνοι έχουν ΠΟΛΛΕΣ μπάντες. Ειδικότερα αν βάλουμε μέσα ΟΛΕΣ τις μορφές του πανκ… καήκαμε!
Καλά, καθαρό πανκ δε θα λεγα οτι έχουν οι Αμερικάνοι. Χαρντκορ, κραστ, ποστ πανκ, γκαραζιές, ποστ/σκρημο, αλτερνατιβιές, … έχουν όλα τ’άλλα!

Απ’την άλλη οι Άγγλοι είναι περίεργη φάση.
Καρακλασσικό πανκ, Oi (καλά αυτό εκτός από 4-5 μπάντες το μισώ αλλά ενηγουέη), ποστ πανκ, uk 82, οι βάσεις του κραστ/χαρντκορ.

Έκπληξη πάντως το αποτέλεσμα μέχρι στιγμής.
Βέβαια, έχω την εντύπωση πως ο κόσμος που ψήφισε Αγγλία δε θα έκανε το ίδιο αν δεν υπήρχαν οι Clash και το London Calling…:-k

Cock Sparrer, Blitz, Clash, Oppressed = Βρετανια για μενα

σε πιο hXc και crust πραγματα, ειναι καλοι οι αμερικανοι αλλα το τοπικ λεει πανκ και τους γαμαει η αγγλια. τελος.