British Punk VS American Punk

E ότι λέει ο τίτλος, και πείτε και γιατί αν θέλετε

στο μυαλό μου έρχεται το διλημμα wipers vs. blitz για παράδειγμα και δε μπορώ πλέον ν’ απαντήσω με σιγουριά

Koίτα Βρετανικό πιστεύω μόνο και μονο λόγω ιστορίας και πρώτων ακουσμάτων, αλλά πέραν τούτου, όταν βάζεις από την άλλη wipers, warsong propaghandi δυσκολεύει το πράμα

ενταξει, μεταξυ wipers και warsong υπαρχουν περιπου τρεις χιλιαδες μπαντες που εχουν γειρει την πλαστιγγα προς εκει που πρεπει. οι warsong ειναι αμελητεα ποσοτητα. και οι propagandhi καναδοι :stuck_out_tongue: αμερικη.

το δεύτερο ωστόσο βρετανικό κύμα του Punk (βλ. chaos uk, discharge, one way system, gbh, disorder, κλπ) δημιουργησε στην κυριολεξια ολοκληρες σκηνες μεσα απο την επιρροη του όπως για παράδειγμα η ιαπωνική. Δηλαδή ιαπωνικές μπάντες όπως οι θρυλοι Deathside, οι disclose, oι 80’s αφρόκρεμα zouo-gism-gauze-lip cream κλπ, είναι απίστευτα επιρρεασμένες από την βρετανία των 80’s τόσο μουσικά όσο εμφανησιακα, αισθητικα κλπκλπ.

Ακόμη η βρετανία έβγαλε μπάντες όπως οι Zounds και οι Conflict που είναι αξεπέραστες.

Κι απ’ την άλλη η Αμερική…

ειλικρινα δεν εχω απαντηση!

Πραγματικα δυσκολο ερωτημα, εξαρταται τι οριζει κανεις με τον ορο πανκ. Οι Fugazi ειναι πανκ ας πουμε; ή οι Tragedy; Γενικα στο διλημμα Αγγλια - Αμερικη, η Αγγλια παιζει να ερχεται τριτη πισω απο Αμερικη και Σκανδιναβια.

Πάντα ήμουν φαν της αμερικάνικης punk και hardcore σκηνής…

Αν μιλάγαμε για [B]British HxC εναντίον American HxC[/B], ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ψηφίζω δαγκωτό το δεύτερο ([I]χωρίς όμως να γράφω στ’ απαυτά μου knuckledust, stampin’ground και λοιπούς…[/I].)

Αλλά ΕΔΩ έχουμε -αν κατάλαβα καλά- παραδοσιακό british punk εναντίον παραδοσιακού American punk ;;;
Αααα, πανεύκολα τα πράγματα…

[COLOR=“Navy”][B] CLASH[/B][/COLOR]

είπατε τπτς;;;;

Βάλτε λοιπόν [B]London calling [/B]και καπάκι [B]Guns of Brixton [/B]ουρέ!!! Μετά κλειδώνεται…

αλήθεια τι απαντάς εδώ γαμώτο… πρέπει να το σκεφτώ πολύ…

Wp, to xa ksexasei gia propagandhi exeis dikio

I alitheia einai oti apo iapwnia exw akousei elaxista, alla vlepontas apo pou exoun epirreastei tha tsekarw prosektikotera
Kai zounds:bow2::bow2:

Ntaksei kai Fugazi kai Tragedy gamane, kai einai punk, kai mporw na pw oti pleon akouw perissotero amerikaniko, alla mono kai mono logw istorias kai me poies mpantes ksekinisa na akouw punk, psifizw british

Oxi aparaitita paradosiako punk, alla kai hardcore/crust/neocrust oti thete

Να και ενα ενδιαφερον θεμα γιατι πηξαμε με τους μεταλοπαπαρες εδω μεσα.
Δυσκολο θα ελεγα ωστοσο. Και μην ξεχναμε και αλλες σκηνες εξισου δυνατες οπως η γερμανικη. Η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα να βρισκομαι στην αγγλια το 76 και στο αμερικα λιγο πιο μετα.

[QUOTE=FREAKHOOD;1460104μ]Η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα να βρισκομαι στην αγγλια το 76 και στο αμερικα λιγο πιο μετα.[/QUOTE]
:thumbup::thumbup:

Πολλές και φοβερές οι αμερικάνικες punk μπάντες, αλλά πάντα η μεγαλύτερη αγάπη μου από όλο τον χώρο αυτής της σκηνής ήταν οι Clash. Πέραν τούτου γουστάρω γενικά βρετανίλα εποχής 70ς και Θάτσερ, εδώ βρισκόμαστε στην καρδιά του πανκ κινήματος ουσιαστικά…

οι warsong είναι ισπανοι:p.αφού λέμε συνολικά και όχι μόνο για πανκ-πανκ ροκ ψηφίζω αμερική.δε παραβλέπω το αγγλικό πάνκ που έδωσε μπάντες όπως zounds,chron gen και τη σημαντική crust σκηνή της που ίσως εκεί γεννήθηκε κιόλας.συμφωνώ με τον worst enemy για την επιρροή στην ιαπωνική σκηνή απλά τυχαίνει μπάντες που αναφέρθηκαν όπως disclose να είναι από τις αγαπημένες μου ενώ οι επιρροές τους όχι και πολύ.Απ την άλλη υπάρχουν οι wipers οι agent orange και η ΄αναβίωση’ του ήχου αυτού στο παρόν.επίσης η crust-hc σκηνή στα 90 με his hero is gone,born against και πάαρα πολλά ακόμα.αλλά κυρίως λέω αμερικα για τη συνομοταξία powerviolence kai thrashcore μπαντών όπως crossed out,lack of interest ktl.

cbgb’s και φτου ξελευτερια για όλους :stuck_out_tongue:

Γενικά, οι αμερικανοί παίζουν μουσική για να βγάζουν μουνιά.
Είναι γνωστό αυτό.
Αν αυτό ισχύει στο πανκ, τότε ψηφίζω USA δαγκωτό.Αλλιώς, ποιος ο λόγος ;

dafuq?

ακριβως ποιος ο λογος να γραφεις εδω περα. παρε πουλο

Για να αποδείξω ότι είσαι άσχετος από μουσική.

[COLOR=“White”]παρε πουλο[/COLOR]