Brmc

Φυσικά αναφέρομαι στους αγαπητούς(ελπίζω όχι μόνο σε μένα) Black Rebel Motorcycle Club.
Alternative συγκρότημα από το Σαν Φρανσίσκο με 5 albums ως τώρα στα οποία μπορεί να βρει κανείς αρκετά “διαμάντια” . Δυστυχώς δεν κατάφερα να τους δω το 2004 που είχαν παίξει πριν τους Pixies και παραμένουν ένα από τα μεγαλύτερα απωθημένα μου. Από τότε βέβαια έχουν " μεγαλώσει" πολύ…

Top album τους κατά τη γνώμη μου είναι το BRMC του 2001 που είναι και το πρώτο τους.
Γνωστότερα κομμάτια τους είναι το Love Burns, Spread Your Love, Red Eyes And Tears, Howl, Ain’t No Easy Way, Berlin και το υπέρτατο :

Επίσης είχαν συμμετάσχει στην τανία 9 songs του Winterbottom η οποία ουσιαστικά είναι μια τσόντα με πολύ καλή μουσική στο ενδιάμεσο

ps Δε βρήκα thread για τους BRMC σε ένα ψάξιμο που έκανα. Αν κάνω λάθος οι mods ξέρουν τι πρέπει να κάνουν…:stuck_out_tongue:

Ωραια μπαντα αυτουνοι.Ειχα φαει κολλημα με το ομωνυμο και το baby 81.Πολυ ωραια cd και τα 2.

πολυ καλη μπαντα απεριτοι και παρα πολυ ουσιωδεις…και βρωμικο rock n roll και τριπαρισμενα κομματια …

http://www.avopolis.gr/news/default.asp?ID=16287

Επιστρέφουν στο προσκήνιο οι εξαιρετικοί Black Rebel Motorcycle Club με λαιβ άλμπουμ και dvd. Η ουσία όμως είναι ότι ηχογραφουν και νέο άλμπουμ που θα κυκλοφορήσει τον επόμενο χρόνο και ελπίζω να είναι άξια συνέχεια του καταπληκτικού διδύμου των Howl και Baby 81 που είχαν βγάλει τελευταία. Μακάρι να ξαναέρθουν και απο τα μέρη μας, μιας και δυστυχώς δεν τους είχα τιμήσει (και εκτιμήσει μπορώ να πω) την προηγούμενη φορά.
Έδω μέσα πιστεύω πως υπάρχουν αρκετοί που ενδεχομένως θα τους αρέσουν, και καλά θα κάνουν να στρέψουν λιγο την προσοχή τους, δεν θα χάσουν…

Sorry αλλα νομίζω ότι πρέπει να διορθωθεί το κείμενο στα news καθώς στο νέο άλμπούμ των BRMC παιζει ντραμς η (και όχι ο) Leah Shapiro http://www.brmcrebelswithacause.com/images/leahbwkap10kurt.jpg

η οποία έπαιζε στους Raveonettes
http://cache.daylife.com/imageserve/05rH4wlbKBad0/610x.jpg

αλλά έχει παίξει και με αυτόν τον θέουλα που δεν ξέρω ποιος είναι

Να πω και γω τον πόνο μου λοιπόν…

ΦΕΡΤΕ ΤΟΥΣ!!!

Μόλις έβγαλαν νέο album και μου φαίνεται αρκετά καλό στις πρώτες ακροάσεις.
Θα είναι Ευρώπη από 15 Απριλίου και μετά το τέλος Μαϊου δε βλέπω να έχουν κλεισμένα shows…

Πάρτε και ένα δείγμα από το νέο album :

http://www.youtube.com/watch?v=huM9gtVQsf8

Μπαντάρα είναι!!

Τα Weapon Of Choice και Love Burns ειδικά δεν έχουν φύγει από το mp3 μου τα τελευταία 1-2 χρόνια.

Ειναι καλό, πολύ καλό το νέο άλμπουμ, το πρώτο που άκουσα για φέτος. Βέβαια μόνο μια φορά έχω προλάβει να το ακούσω, αλλα μου φαίνεται ότι θα παίξει αρκετά φέτος…

Συγκρότημα με αρχίδια και με τρελό παίξιμο…
Φίλε μακάρι να υπήρχαν μπάντες σαν τους BRMC…έχουν τόσο βρώμικο παίξιμο που κάνουν την διαφορά…

Και τούτοι 'δω ετοιμάζουν αλμπουμ φέτος.
Μάρτιο λέει.

Καινούριο κομμάτι-σινγκλ:

Νταξ… χαλαρά πράγματα… πολύ U2 μου έφερε στο μυαλό :-k

αναμενουμε με ανυπομονισια καθως θα τους δουμε το μαρτι αλλα και γιατι το πρωτο τους, ειναι ενα απ τα καλυτερα αλμπουμ της δεκαετιας που μας περασε :slight_smile:

[B]Black Rebel Motorcycle Club - Specter At The Feast[/B]

Είναι εκεί έξω για όσους δεν το χουν πάρει χαμπάρι.

Έχουν δύσκολο έργο μιάς και το Beat The Devil’s Tattoo του 2010 είναι απίστευτος δίσκος.
Στην πρώτη ακρόαση ψιλοβαρέθηκα να πώ την αλήθεια. Έψαχνα και διάφορα σαητ/μπλογκ ταυτόχρονα και δεν έδωσα την πρέπουσα σημασία.
Στις επόμενες 2-3 ακροάσεις αλλάξαν κάπως τα πράγματα προς το καλύτερο.
Λιγότερη βρωμιά στον ήχο, λιγότερα γκάζια. Σχετικά εσωστρεφής δίσκος. Έχει βέβαια και κλασσικά γκαραζιάρικα κομμάτια αλλά έχει και αρκετά που πάνε προς shoegaze/dream pop (!). Μοιρασμένα είναι θα 'λεγα.
Τέλοσπαντων, πρώτες ακροάσεις είναι, έχουμε μέλλον ακόμα.

Αν έχει ακούσει και κανένας άλλος ας πεί, να μην νιώθω μόνος :stuck_out_tongue:

Κιάλλος!

Όπως τα πες, μετά τον προηγούμενο δίσκο είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα. 2 φορές το άκουσα χωρίς να δώσω τρελή προσοχή αλλά ψιλοξενέρωσα λίγο είναι η αλήθεια με τις πεσμένες ταχύτητες ενώ περίμενα βρώμες και αλητείες :stuck_out_tongue:

Θα ξαναπαίξει σύντομα 8)

Αντε επιτέλους!Είμαστε αρκετοί πάντως!!
Θα τον ακούσω μερικές φορές και θα επανέρθω!

Είναι καλός τελικά ο τελευταίος. Ο Γκριμ έχει δίκιο πως έχουν μαλακώσει πολύ, έχει όμως ποικιλία και ωραίες ιδέες. Ο κύριος λόγος που γράφω είναι για να πω πως αυτό το [B][I][U]returning[/U][/I][/B] με έχει ψιλοδιαλύσει τις τελευταίες μέρες…

ηρθα και εγω να αποθεώσω το πρωτο τους… διαμαντακι 10αρακι -παιζει ασταματητα
και το δευτερο μαρεσει αν οχι το ιδιο απλα ενα κλικ παρα κατω…
στο αμεσο μελλον θα ακουσω και τα επομενα…