Bruce Springsteen - Magic

παιδια το εχετε ακουσει???
τι λεει???
εγω τωρα το βρηκα αλλα δεν το εχω ακουσει ακομα??

EDIT: μετα απο μια πρωτη ακροαση εντυποσιαστηκα…τρομερος δισκος…

Μια μεγαλη μορφη του ροκ (με τη καθαρα Αμερικανικη προσεγγιση αν θελετε) , μια απο τις μεγαλυτερες μαζι με Bob Seger και πολλους αλλους , σιγουρα ενας απο τους μεγαλυτερους Live καλλιτεχνες στην ιστορια του Αμερικανικου ροκ με δυο απο τις πιο αξιομνημονευτες γιγαντιαιες περιοδειες . Ε-Street Band μια δυναμη αποτελουμενη απο μουσικους μορφες στο ειδος τους μανουλες και αυτοι στα live φυσικα.
Ο νεος δισκος ανταξιος του Boss και γεματος με στιγμες που θα ηθελα να τις δω live παλι στα παλια χρονια με ολους στα ντουζενια τους οπως Magic , Radio Nowhere , Long Way Home και ειδικα τα Last to die , Gypsy Biker , Devil’s Arcade που σιγουρα απο κομματαρες θα τα απογειωνανε ζωντανα .

Kafros Dazmaniak says… The Boss is back ! Rock Magic 8)

Μόλις ολοκλήρωσα την πρώτη ακρόαση του άλμπουμ από το ιντερνετικό ‘‘κατέβασμα’’.
Αν και ίσως είναι λίγο πρόωρα να εκφέρω άποψη, καθώς το άκουσα μόνο μία φορά μέχρι στιγμής, βάζω σε bold τα τραγούδια που ξεχωρίζω:

‘Magic’ Song Titles:

  1. Radio Nowhere
  2. You’ll Be Comin’ Down
    3. Livin’ in the Future
  3. Your Own Worst Enemy
    5. Gypsy Biker
  4. Girls in Their Summer Clothes
  5. I’ll Work for Your Love
    [B]8. Magic
  6. Last to Die
  7. Long Walk Home
  8. Devil’s Arcade
  9. Terry’s Song[/B]

Πάντως η πρώτη εντύπωσή μου είναι ότι πρόκειται για έναν αρκετά καλό δίσκο, ο οποίος όμως σε καμία περίπτωση δεν φθάνει σε αξία τον αμέσως προηγούμενο δίσκο του Boss με την Ε Street Band, το εξαιρετικό Rising του 2002. 8) 8)

Εγώ από την άλλη πιστεύω πως ανήκει στα καλύτερά του. Βασικά όλοι του οι δίσκοι είναι κορυφαίοι. Απλά τα πράγματα. 8)

εγώ που δεν κατέχω ιδιαίτερα , αλλά την καταβρήκα με το περσινό “We Shall Overcome” να τ’ ακούσω;

:yes:

Δεν έχω ακούσει τίποτα ακόμα αλλά αφού το λέτε οτι αξίζει, θα το πράξω εντός των ημερών…

Το άκουσα κάμποσες φορές από προχτές…
Είναι πολύ ωραίο album για τον απλό λόγο ότι το ακούς ολόκληρο ευχάριστα!
Χωρίς να νιώσεις την ανάγκη να προσπεράσεις κάποιο κομμάτι.
Τα κομμάτια που έχω ξεχωρίσει… radio nowhere, your own worst enemy, gypsy biker,
terry’s song και devil’s arcade.:slight_smile:

Τον άκουσα χτες και έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό, νομίζω πως είναι ότι καλύτερο έχει βγάλει εδώ και 25 χρόνια, από την εποχή του Born to Run. Οι δε στίχοι του είναι καταπληκτικοί, αν κάποιος έχει διάθεση να διαβάσει ανάμεσα στις γραμμές. Αν πάλι δεν θες κάτι τέτοιο, όπως λέει και το Radio Nowhere, έχει a thousand guitars και pounding drums. Από τώρα υποψήφιος για δίσκος της χρονιάς. Ρε, τι μας κάνει στα γεράματα το Αφεντικό…:slight_smile:

Πήρε και αυτό το μάτι μου στο site του rocking, με βλέπω να κάνω μια βόλτα από το Blue bar…:slight_smile:

http://www.rocking.gr/article3853.php

Ξέθαψα τις τελευταίες μέρες το “Rising” (του 2002) και θυμήθηκα τι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ δίσκος είναι.
Αυτό το ethnic “Worlds Apart” τι κόλλημα που είναι…

Ότι κ να πεί κανεις για Springsteen θα είναι λίγο…Το magic το κατέβασα χθες οπότε δεν έχω προλάβει να το ακούσω όλο…Απο το λίγο πάντως είναι πολύ ενδιαφερων δισκος…