Bruce Springsteen - Working on a dream

επειδη δεν θα φτιαχνει μονο ο γιαννης αποψε θρεντ για τους φλωρους εδω θα μιλαμε για το νεο αλμπουμ του αφεντικου…

κυκλοφορει 27 ιανουαριου…

κοζι μπακ μι απ ρε…

:lol: Έτσι!

Νέος δίσκος του Αφεντικού για να μπει καλά η χρονιά και άσε τους άλλους να ασχολούνται με τους υπερτιμημένους :roll::smiley:

To έχω ήδη παραγγείλει 8)

Περιμένω συνέχεια ανάλογη των εξαιρετικών “The Rising” & “Magic”.
Ήδη έχουν κυκλοφορήσει τέσσερα κομμάτια του δίσκου:
Το ομώνυμο που είναι συμπαθητικό, το “The Wrestler” που χθες πήρε Χρυσή Σφαίρα και είναι εκπληκτικό, το “Life Itself” που μου άρεσε αρκετά και το “Lucky Day” με το οποίο έχω φάει τρελό κόλλημα.

Τρέλανέ μας πάλι ρε Bruuuuce!!!

Εγω σαν ανωτερος ανθρωπος ειμαι και φαν του αφεντικου και αφηνω τους απαραδεκτους χαρακτηρισμους του Heatseeker στην ακρη γιατι… νυσταζω:p

Εχω ακουσει 4 τραγουδια απο το αλμπουμ. Τo oμωνυμο Working On A Dream δεν με ενθουσιασε σε αντιθεση με τα Life Itself και και My Lucky Day που ειναι αρκετα καλα. Αφηνω τελευταιο το bonus song το The Wrestler που τσιμπησε και μια χρυση σφαιρα… Φανταστικο κομματι, απο τα καλυτερα που εχω ακουσει ever απο το αφεντικο. Οσοι ακουσανε το αλμπουμ στις προακροασεις εχουν να πουνε και καλα λογια για το οκταλεπτο Outlaw Pete που ανοιγει τον δισκο. Αν και γενικα λενε πως το Magic ηταν καλυτερο

Ο μπαγασας… πανω απο 35 χρονια στην δισκογραφια και δεν εχει στερεψει απο ιδεες, γραφει επη ακομα

Συναυλια στην Ελλαδα ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ:D

ΕΤΣΙΙΙΙΙΙΙ!!!

που ειναι και ο τσιπουρας να συμπληρωθει το καρε…?

Τωρα μαλλον για υπνο ειναι:lol:, μεροκαματιαρης ανθρωπος, οχι ρεμαλι σαν και εμας:p

Links για να παρουν μια ιδεα και οι υπολοιποι

Working On A Dream

My Lucky Day

Life Itself

The Wrestler

o bruce einai Theos diskografika kai live. ton exw dei pleon 8 fores live h mia kalyterh apo thn allh, mia sthn amnhstia to 1988 sto oaka me e - street band, 2 fores se verolino, amvourgo sto devils and dust tour to 2005, 2 fores sto wembley arena me th seeger band to 2006 kai 3 fores sth magic tour me e- street band(bercy (paris) to 2007 kai camp nou 2 seri vradyes). To gegonos oti me 35 xronia karieras synexizei na vgazei tetoies diskares kai na kanei apisteutes 3wres synavlies opou xanetai h mpala, ta leei ola. parolauta ektos apo to aristourghma wrestler, ta alla 2 pou exw akousei apo to working on a dream, einai kala alla oxi spoudaia, perimenw to disko gia na exw oloklhrwmenh apopsh.

προσωπικά το μόνο από τα τελευταία που μου άρεσε πολύ ήταν το We Shall Overcome…

Pay me my money down!

είναι repsect τύπος πάντως.

Έλα ρε Heatseeker άρρωστε! Τι τρελό thread είναι αυτό! Αφεντικό και τα μυαλά στα κάγκελα! :stuck_out_tongue:
όσο έχω ακούσει απο το working on a dream μου αρέσει. το my lucky day είναι πολύ ξεσηκωτικό. 8) εντάξει για wresler τι να πει κανεις.
να δούμε και ποια τραγούδια θα παίξει στο superbowl αρχές Φεβρουαρίου. (ποια λέτε? προβλέπω Born to run, Radio Nowhere, Born in the Usa και ένα από τον καινουριο δίσκο…)

αν έρθει Ελλάδα θα γίνει μακελιό. θα μιμιθούμε τις θρυλικές συναυλίες των Αργεντινών που γίνεται πεδίο μάχης το γήπεδο. πάντως πολύ ακούγεται. απορώ γιατι ειναι φήμη ακόμα… Φέρτε τον ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

:metal:

Pay Me My Moneey Downnn!!!

Απλά ακούστε το “Outlaw Pete”… :bow2:

To akouo sygkinimenos…

Mazi me to ypoloipo diskio:p

Ore tha pesoun ta mpeta pali sta live8O

Exei tis stigmes tou alla Magic den nomizo na einai apo proti akroasi. Tha deiksoun kai oi epomenes…

Πο ρε φιλεεεε!
Wrestler!!:bow2::bow2:
Βασικα απο αυριο θα το ακουσω καλυτερα το album αλλα wrestler ρε φιλε…

Sto Lucky day exei na ginei tis poutanas leme…

Ω ναι! ΕΠΟΣ!

Το έχω ξαναγράψει… τρελό κόλλημα με αυτό το κομμάτι! Τελείως feelin’ good κατάσταση 8)

Επίσης μου αρέσει πάρα πολύ το “What Love Can Do” αλλά και το “Life Itself” που έχει πολύ ωραία ατμόσφαιρα…

Ayto pou exei treli fasi einai to Good Eye 8):blues: Mporouse na to kanei kai pio hardcore pantos.

θεός ο bruce εχθές με το rising και την gospel χορωδία!! φοβερή εκτέλεση! και πρώτος πρώτος!!

για να μην μιλήσουμε για τον peter seeger που τραγούδησε μετά μαζί του το this land is your land.

ένας λόγος παραπάνω λοιπόν για να τον φέρουν Ελλάδα το καλοκαίρι.

Παιδια αυτη τη βδομαδα ελιωσα κι εγω το δισκο(ακομα τον ακουω)…
στην πρωτη ακροαση μου ξενισε λιγο,γιατι ξεφυγε πιστευω απο το στυλ των 2 προηγουμενων…και ισως αυτη ειναι η μεγαλη μαγκια του…κι ας ειναι 60,συνεχιζει να πειραματιζεται,με εκπληκτικα αποτελεσματα…
μετα απο μερικες ακροασεις ο δισκος για μενα εγινε απιστευτα ενδιαφερον…
τωρα δε θα πω καλυτερα κομματια γιατι το συνολο ειναι πραγματικα πααρα πολυ καλο…
αλλος ενας κλασσικος δισκος δλδ…

//και που να γινει κανενα θαυμα και να τον δουμε εδω το καλοκαιρι…

λοιπόν, ο Bruce & η ESB είναι by far οι αγαπημένοι μ ever…οπότε αντικειμενική κρίση δν έχω! Όμως μετά από λιώσημο τ δίσκου πρέπει να πω πως ίσως μουσικά να μην είναι καλύτερος από τ Magic, όμως προτιμώ ένα τέτοιο mood, χαλαρότητας, γαλήνης, αγάπης. Η παράγωγή τ O’Brien είναι καλύτερη απο Rising και Magic τα όργανα και πάνω από όλα η φωνή ακούγονται καθαρότερα και όχι ανακατα.
Outlaw Pete:έπος, πραγματικά δν περίμενα στα 60 τ να γράψει τέτοιο κομμάτι, από τα καλύτερα της καριέρας του άνετα!!! ελπίζω να τ παίξει τ καλοκαίρι στη ρώμη!!!
My Lucky Day: στην αρχή δν μ άρεσε καθόλου, αλλά τελικά ήταν απλά κακή η ποιότητα τ mp3. Πορωτικό κομμάτι και δυστυχώς τ μόνο με solo του Big Man…Feel-Good κατάσταση, Monday Morning Anthem!!!
Working on a Dream: όχι από τα καλύτερα, αλλα catchy όσο δν πάει…δυο μήνες δν μπορώ να τ βγάλω από το μυαλό μου!!!
Queen of the Supermarket:WTF??? αυτό σκέφτηκα μόλις είδα τν τίτλο…εννοείται πως ο Boss κάνει πλάκα, το ψιλοείπε άλλωστε σε συνέντευξη, αλλά άμα τ δεις αλλιώς είναι ένας τρόπος να περιγράψεις πως τα πιο ωραία πράγματα στη ζωη είναι μπρος στα μάτια σου, στα πιο απίθανα, αλλα και καθημερινά μέρη!!! Μουσικά πολύ καλό
What Love Can Do: Το κομμάτι που σε περνάει από το Magic στο WOAD. Μέτριο, από τα λίγα του δίσκου…
This Life: A million years or just this night… γαμάτο κομμάτι!!! απ΄πο τ καλύτερα!!! θυμίζει το Girls από Magic, αλλά προτιμώ 1000 φορές ένα τόσο χαρούμενο κομμάτι, από τον ύμνο στην κρίση μέσης ηλικίας…Long Live the 60’s!
Good Eye: Ο Bruce & η ESB δν παύουν να πειραματίζονται και αυτό τς κρατάει και φρέσκους!! Πολύ καλή bluesίστικη ατμόσφαιρα, γαμάτα φωνητικά
Tomorrow Never Knows: Νταξ καλό ψιλοκάντρι με Segger φωνητικά… όύτε κρύο όυτε ζέστη…
Life Itself: Πολύ καλοί στίχοι, λίγω out of place βεβαια, η μουσική τ χαλάει…
Kingdom of Days: Από τα αγαπημένα μου…προβλέπω τρομερό ερωτικό live ντουέτο μαζί με τη (θεά) Patti…γαμάτι στίχοι από τα καλύτερα love songs του (και έχει γράψει πολλά)> Γιατί η αγάπη σε κάθε ηλικία έχει τη γοητεία της.
Surprise, Surprise: το ίδιο με το ομώνυμο… τέλος το απολιθωμένο happy birthday 2 you!!! από δω και πέρα μόνο αυτό στα πάρτυ!!!
The Last Carnival: Για όσους πραγματικά αγαπάν την ESB, το πιο συγκινητικό κομμάτι της καριέρας του…για τον Danny…μια ελεγεία…τα μπλεγμένα φωνητικά τ Bruce και της Patti στο τέλος είναι συγκλονιστηκά
The Wrestler: Όπως δεν περίμενα ναχει μέσα του μουσική σαν αυτή του Pete έτσι και τώρα δεν περίμενα οτι θα χε μέσα του ένα τραγούδι πιο απελπισμένο και απο το Nothing Man, αλλά όπως είπε και στις χρυσές σφαίρες…τους ξέρει καλά αυτούς τους τύπους! Αριστούργημα! πραγματικά! Γ***ται η ακαδημία που το σνόμπαρε έτσι.
Κλείνοντας θεωρώ έναν από τους πρωσοπικούς δίσκους του Bruce και από αυτούς (Tunnel of Love, Human Touch, Lucky Town) ο καλύτερός του. Έχει οριμάσει και αυτός και η σχέση του με την Patti και αυτό του δίνει τροφή για να γράφει ακομά αληθινά . Ναι ίσως μουσικά να μην κερδίζει τα 2 προηγούμενα, αλλά one thing for sure: είναι ο πιο ευχάριστος δίσκος του από την εποχή του Born in the USA…25 years ago that is…

σε φορμα τον ειδα τον bruce στο superbowl :D:D

setlist
εχασα το πρωτο :dizzy::–:oops:
born to run
working on a dream
glory days

10th avenue ηταν το πρωτο 8)
Πολυ καλος οντως!!
Τρελο κεφι,εδειξε και πολυ ορεξη,αν κανει ετσι σε ολα τα live τοτε πρεπει να βγω εξω να τον δω επειγοντως!!

Ακούω το δίσκο εδώ και 2 μέρες και μερικά κομμάτια δε λένε να βγουν από το μυαλό μου. Ή το έχεις ρε παιδί μου και ροκάρεις ή δε το έχεις. Είναι απλά τα πράματα…