Καλυτερη brutal φωνη

Πριν 2 χρονακια αν με ρωταγες ποινου vocalist μου αρεσουν τα βαρια φωτητικα του θα του λεγα ολα τα ιδια (σκατα) ειναι.Πλεον αυτο δεν ισχυει:p

Και τα brutal εχουν ψυχη!

Συγκεκριμενα οι αγαπημενες μου “φωνες” ειναι Holmes απο Lost,Darren απο (ex)Anathema,o Aaron απο τους Bride kαι ο τυπας απο τους Tiamat.

O καθενας εχει μια ιδιαιτεροτητα στην φωνη του,πχ ο Ααρον βγαζει αυτη τη μελαγχολια σε αντιθεση με τον (πρωιμο) Χολμς που ειχε αυτην την οργη στην χροια του.

Επισης ξεχασα τον frontman απο τους Opeth, μου διαφευγει το ονομα του τωρα…

Protector με διαφορα :!:

εχω την εντυπωση οτι καπου υπαρχει παρομοιο τοπικ, αλλα τεσπα…

[SIZE=“4”]David Vincent[/SIZE]

Death:
[ul]
[li]Tardy (Obituary)
[/li][li]G. Benton (Deicide)
[/li][li]S. Tucker (Morbid Angel)
[/li][li]C. Reifert (Autopsy)
[/li][/ul]

Black:
[ul]
[li]A. Csihar (Mayhem κ.α.)
[/li][li]Fenriz (Darkthrone)
[/li][li]Vicitnik (Ved Buens Ende, DHG)
[/li][li]Protector (Summoning)
[/li][/ul]

Aλλοι:
[ul]
[li]Μ. Cavalera (Sepultura, Soulfly)
[/li][li]M. Petrozza (Kreator)
[/li][li]A. Turner (Isis)
[/li][/ul]

Akerfeldt…

Ερώτηση: Ο Phil Anselmo μπορεί να θεωρηθεί brutal φωνή;;; :-s :-s :-s :dunno: :dunno: :dunno:

Dani Filth για τις απιστευτες φωνες που βγαζει

και Stanne απο τους dark tranquillity για την επιβλητικη φωναρα του.

Να σχολιασει αλλος για Ντανι γιατι θα νομιζει οτι ειμαι προκατειλλημενος μαζι του…

Αν δεν μπορει να θεωρηθει αυτος τοτε ποιος… :wink:
Εγω λεω:
1)Randy Blythe (Lamb of God)
2)Michael Akerfeldt (Opeth)
3)Phil Anselmo (Down)
Eρωτηση:Μπορουν τα φωνιτικα του Robert Flynn να χαρακτηριστουν brutal? :-k

H αυτού μεγαλειότης Glen Benton…http://www.youtube.com/watch?v=73qvnFIFyhk

Υ.Γ Anselmo και Flynn παίζουν σε αλλα ταμπλώ…:wink:

ΑΠΟ DEATH AKERFELDT(OPETH),TARDY(OBITUARY),BARNES(CANNIBAL,SIX FEET UNDER)
απο BLACK,SHAGRATH(DIMMU),SATYR(SATYRICON)GARM(ULVER) βαλε και εναν ARES(AETERNUS) και γιναμε.

Χμμ… δε ξερω. Οι Johan Lindstrand και Scott Kelly ειναι παντως σιγουροι.

brutal φωνητικά μπορεί να είναι πολλά - ψιλοϋποκειμενικά είναι αυτά

ο Anselmo σίγουρα είναι θεός
και μετά έχουμε

Mille Petroza
Chuck Schuldiner:(
Matt Pike των High On Fire
Brent Hinds των Mastodon
Tomas Lindberg των At The Gates
και ίσως ο πιο θεός όλων Chuck Billy

:metal:
και όπως ειπώθηκε John Tardy - Max Cavalera - Mikael Stanne

για τον Aaron Turner
δυστυχώς όσο γουστάρω τρελά ISIS άλλο τόσο δε με αρέσει η φωνή του,καλύτερα να ήταν instrumental…

χμμμ οι αγαπημένοι μου είναι

Αρχικά ο πιο πορωτικός κάφρος νομίζω ότι είναι ο κύριος Cavalera. Τι να λέμε, δλδ μόνο και μόνο η φωνή του είναι αρκετή να σε κάνει να κοπανιέσαι. Βλέπε live in Barcelona…

Μετά θα έβαζα Petrozza της Τerrible Certainty εποχής που τότε πραγματικά η φωνή του ήταν η πιο τσιριχτή που κυκλοφορούσε. Έχω ένα bootleg από το 88 νομίζω που πραγματικά η φωνή του είναι πιο Toxic από οποιοδήποτε studiako κομμάτι. Τα τελευταία χρόνια βέβαια την έχει ψιλοχάσει :frowning: :frowning:

Και last but not the least ο Tardy των πρώτων άλμπουμς είναι εγγύηση. Επίσης καλός είναι και ο τυπάς από τους Massacre, μάλιστα είχα ακούσει ότι η φωνή του στο From Beyond δεν είχε υποστεί καμμία επεξεργασία. Α! να μην ξεχάσω και τον τυπά απο τους Pestilence.

ολες οι πρωτοπορες death Μπαντες ειχαν φωναρες και ητανε χαρακτηριστικες

morbid angel,entombed,carcass,death,obituary,edge of sanity,cannibal corpse (barnes),at the gates,napalm death κλπ κλπ

απο λοιπες φωνες opeth,lost στα 2 πρωτα,dark tranquillity,amorphis (τα πρωτα),dillinger (minakakis)
converge κα

μπλιαχ.απλα

thnks :smiley:

H αλλιώς η ακρίδα που τον λέει η μάνα μου…:lol:

Τα φωνητικά του Φίλθ είναι πολύ αστεία. Σαν την μπάντα.
Σε ποιότητα του Akerfeldt είναι τα κορυφαία, αλλά τα φωνητικά του Anselmo στο υπερέπος “The Great Southern Trendkill” και του Billy στο “The Gathering” είναι άλλη φάση.
Επίσης ο Nergal των Behemoth είναι από τους εντυπωσιακούς βόθρους.

O Akerfeldt ειναι και γ@μω.Και στην συμμετοχη του στο Brave Murder Day των Katatonia

John Tardy