Burgundy Grapes - Man in the Lighthouse (2010)

Τα Βυσσινί Σταφύλια κατάγονται από την Ελλάδα!Είναι ένα πρωτοπόρο συγκρότημα με folk - indie ορχηστρικά κομμάτια με δικό τους ύφος και ήχο -ευτυχώς- όχι κοινότυπο.


Τα τραγούδια του δίσκου τους είναι αυτά:
01 Sorrow In Your Bliss
02 Home Of No Return
03 On the Train To Berlin
04 Letters In A Shoe-Box
05 Hint Of A Smile
06 Took Those Troubles For A Ride
07 Fine Blossoming Day
08 Time Doesn’t Seem To Be Healing It
09 Old Bridge
10 Sun Trapped In the Luminous Room
11 The Wind Blew Her In and Then Blew Her Out
12 The Man In the Lighthouse
13 At Sea, The Biggest Danger Is Land
14 Anticipation Song

Αν θα έπρεπε να ξεχωρίσω κάποιο , θα ήταν το “At Sea, The Biggest Danger Is Land” αν και όλα τα κομμάτια είναι touching που λένε κι φίλοι μας οι Άγγλοι.:smiley:

Τον καινούριο δίσκο τους θα τον βρείτε εδώ
Και τις προηγούμενες δουλειές τους στην επίσημη ιστοσελίδα τους δηλαδή εδώ

Περιμένω εντυπώσεις.

λοιπόν, ο δίσκος είναι εξαιρετικός.εντάσσεται σε αυτήν τη μόδα που φέρνει κοντά το indie με το folk, αλλά οι burgundy grapes έχουν δική τους ταυτότητα (με έντονο το μεσογειακό στοιχείο) που τους κάνει να ξεχωρίζουν.δε μπορώ να ξεχωρίσω κάποια σύνθεση.ο δίσκος ακούγεται ολόκληρος.
μαζί με τους δίσκους των electric litany και playground noise από τις πιο ενδιαφέρουσες φετινές κυκλοφορίες της εγχώριας σκηνής.

Καλημέρα.Τους Electric Litany απλά τους λατρεύω.Το 2010 η ελληνική μουσική σκηνή έκανε επιτέλους έντονη την διαφορετικότητά της. Πάλι μόνο εσύ μου απάντησες βέβαια… :stuck_out_tongue:

επειδή σε έχω “κόψει” ποια είναι τα γούστα σου, και δυστυχώς αυτά δεν έχουν και τόση απήχηση στο φόρουμ (αν και τώρα τελευταία κάτι γίνεται), μπορείς να μην ανοίγεις νέα threads, και να ποστάρεις τις προτάσεις σου σε αυτό το thread:

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=7180

D’accord. :wink:

Πωπω, πολύ ζουμερά αυτά τα σταφύλια!

Μπράβο στην threadstarter και στον Red Rum για το bump αλλιώς δεν θα το είχα πάρει χαμπάρι τούτο δω.
Αγνοούσα την ύπαρξη αυτού του εγχώριου γκρουπ. :oops:
Στερνή μου γνώση να σ’είχα πρώτα…

Αριστουργηματική δουλειά μπορώ να πω!
Το ακούω ξανά τώρα (όντως ταιριάζει γάντι κάτι τέτοιες ώρες) και ταξιδεύω μαζί του…
Πολύ προσεγμένο, με εξαιρετικό γούστο και αισθητική.
Κάτι τέτοια διαμάντια σε κάνουν πραγματικά περήφανο για την ελληνική σκηνή και σβήνουν τις μιζέριες που ακούγονται κατά καιρούς γι’αυτή.

Είμαι σίγουρος πως αυτό το album θα μου κάνει όμορφη συντροφιά από δω και στο εξής! :stereo:

Θα τσεκάρω και τα προηγούμενά τους όταν ευκαιρήσω.