Buried Inside/Tombs/Sun of Nothing @ An Club - 12 Νοεμβρίου

κρίμα γμτ :frowning:

Έχουμε και λέμε… Πήγα κυρίως για Tombs, οι οποίοι στην κυριολεξία ισοπέδωσαν τα πάντα! Μέγιστη μπάντα και το απέδειξαν περίτρανα! Οι τύποι απλώς δεν παίζονται, τόσο μουσικά όσο και εμφανισιακά!! Έπαιξαν 50 λεπτά αλλά μου φάνηκε σαν ένα τέταρτο!! Απλά ΕΠΟΣ!!
Με τους Buried Inside δεν έχω ασχοληθεί όσο θα ήθελα, αλλά καραγούσταρα να τους δώ. Δυστυχώς, όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω, ο ήχος ήταν τόσο ΣΚΑΤΑ που ήταν πραγματικά αδύνατον να τους απολαύσεις. Τα μισά φωνητικά δεν ακουγόντουσαν καθόλου ενώ κιθάρες και μπάσο ακούγαμε κυρίως από τα monitor. Δεν ξέρω αν το φταίξιμο ήταν της μπάντας ή του ηχολήπτη, αλλά πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω γιατί κάποιοι προτιμούν να θυσιάζουν την σωστή ακουστική για χάρη της έντασης. Ο ήχος ήταν τόσο εκωφαντικός που τα αυτιά μου αυτή τη στιγμή κάνουν λές και έχουν καταληφθεί από σμήνος τζιτζικιών! :frowning:
Οι Sun of Nothing ήταν για μία ακόμη φορά εξαιρετικοί, αλλά προσωπικά με χαλάνε αφάνταστα οι θεατρινισμοί του τραγουδιστή. Πρέπει να το κοιτάξει λίγο αυτό γιατί χαλάει όλη την εικόνα της μπάντας και είναι πραγματικά κρίμα. Από μουσικής πλευράς πάντως ήταν άψογοι!

Τελικός απολογισμός? TOMBS και πάλι TOOOOOOΟΟΟΟΟΟΟΟOOOOOOOOOOOOOMBS!!!

γάμησέ τα με την ένταση, άκουγα συναγερμούς να βαράνε μέχρι να πέσω για ύπνο…

^ Βασικά τελευταία φορά που σκάω Αν ή Τέξας χωρίς ωτασπίδες. Δηλαδή οι μουσικοί είναι πιο έξυπνοι, ή τα αυτάκια τους υποφέρουν περισσότερο από τα δικά μας?

Λοιπόν ανασκόπηση:

Sun of Nothing: τους είχα δει δύο φορές σε μη ιδανικές συνθήκες ήχου (φεστιβάλ), και δε μου άρεσαν. Βέβαια δεν ήμουν και τόσο χωμένος στη φάση που είναι. Τώρα οι συνθήκες ήταν ιδανικές, και γι΄ αυτό με εντυπωσίασαν. Μάλλον η καλύτερη πειραματική μπάντα μας μαζί με τους Universe. Πολύ καλός ήχος, δομημένες συνθέσεις, εκτελεστική αρτιότητα (έχουν τον απίστευτο drummer!) και πόνος, μα πολύ πόνος από τον τραγουδιστή. Το καινούριο κομμάτι που έπαιξαν μια χαρά. Μπάντα της βραδιάς για μένα λόγω εξέλιξης του λάιβ.

Τοmbs: καλοί ήτανε, ισχύουν λίγο πολύ αυτά που είπε ο bleedin. Αν δε έπαιζαν με λίγο πιο κάτω τις εντάσεις, για να καταλαβαίνoυμε κάποια θέματα στις κιθάρες καλύτερα, θα μου άρεσαν ακόμα περισσότερο. Ιδιαίτερα μου έκαναν κλικ τα αργά σημεία τους, ενώ στα γρήγορα ο ντράμερ έδινε ρέστα. Ο οποίος βέβαια νόμιζε ότι παίζει σε φεστιβάλ με 5000 κόσμο, και θέλοντας να ξεκουνήσει λίγο τον κόσμο σηκωνόταν και έκανε κινήσεις σε στύλ “come on”, “πάμε” κλπ. Κάτσε κάτω ρε. Γενικώς θα ήθελα να τους ξαναδώ όταν βγάλουν καινούριο.

Βuried Inside: χάλια, χάλια, και ξανά χάλια ήχος. Εντωμεταξύ άργησαν κιόλας γιατί δεν έβγαινε καλά το φαζ εφέ του μπασίστα στην κεφαλή του μπάσου, ήμαρτον, αν δεν το βρίσκεις ρώτα ή παίξε καθαρά ρε εξυπνάκια, εμείς πληρώνουμε τους ταρίφες. Λοιπόν, γενικά ήτανε καλοί, αλλά δεν τους φχαριστήθηκα όσο ήθελα, αφού έπαιξαν και περίπου 50 λεπτά. Τα κομμάτια του Sof (I και V θυμάμαι) ξεχώρισαν. Όμορφο γκρουβ, και οι κιθαρίστες το δυνατό σημείο τους. Θα τους παρακολουθούμε. Α, και ο τραγουδιστής λόγω κόμμωσης μου φάνηκε σα δίδυμος με το μπασίστα των Burst. Τους είδαμε στα ντουζένια αλλά μας έκατσε στραβή.

Tσίμπησα και το όμορφο αφισέτο και όλα καλά.

Λάιβ ΣοΝ χωρίς καϊλες από τον Ηλία, απλά δεν υφίσταται. Θεούλης!

Ό,τι είπε το παλικάρι.

:respect: στους drummers των SoN και Tombs. Τσίμπησα και μπλουζάκι SoN. Θα τους ξαναδούμε στους Om.

P.S. Τραγουδιάρης SoN με μπλούζα Zozobra:bow:

SoN ωραιοι, ειδικα το κομματι στο τελος αλλα δεν ξετρελαθηκα κι ολας. Οι Tombs ηταν η εκπληξη. Ειχα ακουσει μια-δυο φορες εναν δισκο τους και με ειχαν αφησει εντελως αδιαφορη αλλα χθες ηταν καποια σημεια ΦΟ-ΒΕ-ΡΑ. Μονο παραπονο οτι, νταξει, ωραιο το νταπα ντουπα αλλα οχι σε καθε αλλαγη ριφ! Buried Inside ηταν η μπαντα για την οποια πηγα και απογοητευτηκα καπως. Περιμενα περισσοτερα (χωρις να θεωρω οτι δεν παιξαν καλα) και ο ηχος ηταν καπως σκατα. Η μια κιθαρα παιζει να μην ακουγε τον ντραμερ και η μια φωνη-η αλλη κιθαρα- ιιισα που ακουγοταν. Το βραδυ βουιζα που επεσα για υπνο. Συνοπτικα δεν περασα ασχημα αλλα ειχα στο μυαλο μου ενα γαμηστερο live οπως των AmenRa.

Θα σου 'λεγα ότι είσαι αμπαλίδης και ότι ο drummer της βραδιάς ήταν o Michael από Buried Inside, αλλά:

ΜΑΘΕ ΤΟΥΣ ΜΠΑΛΙΤΣΑ ΑΓΟΡΙΝΑ ΜΟΥ!

Άσε, εμένα ακόμη και τώρα τα αυτιά μου δεν έχουν συνέλθει…

Πές τα γαμώτο! Είμαι αμαρτία δηλαδή, να γαμάμε και τα αυτιά μας και να μην απολαμβάνουμε και το live…!!!

Αυτο το πραγμα με την ενταση στα κοκκινα ειναι το πιο ηλιθιο στις ελληνικες συναυλιες.
Λες και αν κατεβει ελαχιστα απο το 100% θα γινει τιποτα.

ε τι θα’λεγες? Αφού μοιάζετε και στη φάτσα.

αμέ, είδα που τον γλυκοκοίταγες κι αυτόν :hippy:

Φώτος από Sun of Nothing:



Buried Inside:


Από Τombs δεν έβγαλα ο κουτεντές, είχα αράξει και άκουγα.

Red Rum ξερω ποιος εισαι,χα. Μιλησες σε σαμαν καποια στιγμη μηπως;

Κατάλαβα, αράζατε παρέα αλλά δεν πήγε το μυαλό μου. Οκ, θα μιλήσουμε την επόμενη.:stuck_out_tongue:

Καλα ουτε 'γω πηρα χαμπαρι, μη νομιζεις :Ρ Απο τις φωτο τωρα σε καταλαβα.

Mάλιστα. Μόλις είδα τον εαυτό μου φάτσα κάρτα στην προτελευταία φώτο… :lol

Xαχαχ, και έχεις το ύφος, τι προσπαθούν να μας πουν τα παλικάρια τον ήχο μου μέσα? :stuck_out_tongue:

Βασικά αναρωτιόμουν… θα ξανακούσω ποτέ μετά από σήμερα ή θα πρέπει να κυκλοφορώ με βοηθητικό ακουστικό? χαχα

Χαχαχαχαχ ντάξει όχι κι έτσι! Εγώ που είχα ωτασπίδες μαζί μου αλλά δεν τις έβαλα, έχω πρόβλημα; =P
Όντως ο ήχος αδίκησε πολύ τους Buried Inside. Οι μισοί ήταν και άρρωστοι, έτσι πληροφοριακά.
Tombs, η έντασή τους ήταν ίσως και πιο πάνω, απλά είχαν μόνο μία κιθάρα και ήταν πιο εύκολο να βγάλουν ήχο.
SON είχαν και δικό τους ηχολήπτη, αλλά τι να λέμε τώρα, η μπάντα αυτή βγαίνει εξωτερικό με το κεφάλι ψηλά!