Burzum / Varg Vikernes

Η υπόθεση του από ότι διάβασα θα ξανανοίξει σύντομα.το 1993 καταδικάστηκε σε 21 χρόνια για τη δολοφονία του Euronymous και για την καταστροφή εκκλησιών…
Πιστέυτε πώς πρέπει να βγεί από τη στενή; Μην απαντήσετε με βάση το πόσο σας αρέσει σαν μουσικός αλλά με βάση το έγκλημα…(συγχωρείστε με αν υπάρχει παρόμοιο θρεντ αλλά από ότι είδα νομίζω δεν υπάρχει)

Να βγει αλλα να βγάλει και κανα δίσκο της προκοπής…:lol:

Είχε πεί πως όταν αποφιλακιστεί (πρώτα ο Lucifer :lol: ) θα κυκλοφορίσει με τουσ Burzum 2-3 cd…

Βγει- δε βγει, δε νομίζω να ενδιαφέρει κανέναν πια. Μιλάμε για ένα ηλίθιο άτομο, γκα- γκα στο μυαλό, με επικίνδυνες ιδέες. Βέβαια επίσης μιλάμε για έναν από τους καλύτερους συνθέτες ever (προσωπικό κόλλημα) με τα καλύτερα φωνητικά (άαανετα) σε όλο το black metal. :stuck_out_tongue:

Να βγει και να μαχαιρώσει κάναν άλλο (Satyr?) μπας και πάρει πάλι τα πάνω του το ιδίωμα.

Νομίζω θα βγει σε 1-2 χρόνια. Τον πήγε πίσω η απόπειρα απόδρασης (και το ότι στο αμάξι που τον πιάσανε είχε όπλα, κτλ.). Το έγκλημα δε νομίζω ότι στέκει και ιδιαίτερα. Είναι μεν αφαίρεση ζωής αλλά προφανώς οι συγκεκριμένοι κύκλοι είχαν άλλες πρακτικές (βλ. Dead). Κάτα πάσα πιθανότητα είχε βάση ότι τον έφαγε πριν τον καθαρίσει ο Γιουρόνιμος. Σχετικά με τις εκκλησίες τα είπαν οι Doomsword στο Let Battle Commence :!:

Νομικός?

Αν και τον λατρέυω σαν μουσικό πιστέυω πως ο άνθρωπος είναι λιγάκι τρελλάρας…εδώ του ανακοινώνανε ποινή και χαμογελούσε…τι χαμόγελο και αυτό όμως…

Να μη βγει μωρέ. Μια χαρά συνθέτει και απο το νέο του σπίτι. Αφου δεν πάει καλα μωρε.
Να η πρώτη εκκλησία που έκαψε:

Είναι δυνατόν να πήγαινα Νορβηγία και να μν έβλεπα αυτο;!

επειδη δεν την εχω ακουσει την ιστορια τι ειχε κανει το τυπακι?ειχε δολογονησει μελος αλλου συγκροτηματος?

δεν καταλαβαινω γιατι να μην βγει??..αν ειναι να μας προσφερει κι αλλες στιγμες “ναρκωτικης εκστασης”,του κανω δωρο και τον ταφο του Euronymous :smiley:

Ναι, τον euronymous των mayhem. Βασικα εγω το ξερω ως εξης: Ηθελε λεει ο Vikernes να καψει μια εκκλησια και ο euronymous δεν τον αφησε, κατεληξαν σε ασχημο καυγα. Την επομενη πηγε ο Vikernes και σκοτωσε τον euronymous με 26 μαχαιριες. Κατα τ’ αλλα το χομπι του ηταν να καιει χριστιανικες εκκλησιες η οποιες ηταν χτισμενες πανω απο παγανιστικες. Αν καπου κανω λαθος, σγχωρεστε με.

Ασχετο: Καλο ειναι να καταλαβαινουν μερικοι οτι, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ απο την μουσικη που εγραφε, δεν ειναι και ο καλυτερος ανθρωπος. Αν ηθελε να μας χαρισει μουσικη να μην εκανε μ@λ@κ*ες γιατι τωρα αν επρεπε να επιλεξω, θα προτιμουσα να μεινει μεσα παρα να ειναι εξω. Να μην λεμε γι’ αλλους κοινους θνητους εγκληματιες να μεινουν μεσα- δεν διαφερει σε κατι.
Πολυ καλος μουσικος βεβαια, κριμα.

Βασικα η πιο γνωστη ιστοριουλα ειναι οτι πηγε ο Varg στο σπιτι του Euronymous να του δωσει ενα συμβολαιο,ο τελευταιος πηγε να του επιτεθει,ο Varg τον μαχαιρωσε,ο Euronymous ετρεξε να ξεφυγει,αλλα τον σταματησε και τον σκοτωσε…πολλα λεγονται και τιποτα δεν ειναι σιγουρο…

εγω παλι το βλεπω το θεμα ως ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ απ’το τι ανθρωπος ειναι,ειναι ο καλυτερος μουσικος :smiley: :smiley:

Καπου στο φορουμ υπαρχει λινκ με την εκδοχη του βαργκ

http://www.burzum.org/eng/library/a_burzum_story02.shtml

εδω τα λεει ολα,αλλα δεν ειναι και ανθρωπος εμπιστοσυνης :stuck_out_tongue:

ναι μπραβο
αυτο ελεγα

οπου φυσικα ειναι η δικια του εκδοχη

την αλλη εκδοχη δυστυχως δεν θα μπορεσουμε να την μαθουμε ποτε

ακομα και στο Satan Rides The Media,μαλακιες λενε…

Πέρα από ταλαντούχος μουσικός, είναι και ένας μαλάκας που κατέστρεψε την ζωή του…
Δεν δείχνει να τον πειράζει που σαπίζει στην φυλακή , ίσα ίσα εκδίδει βιβλία πολιτικού περιεχομένου και γουστάρει.
Οπότε…Rust In Prison…

ρε παιδια…δεν ειναι ο μοναδικος που εχει κανει μαλακιες…τοσοι και τοσοι(ειδικα απ’τον χωρο της ροκ)εχουν κανει μαλακιες…ναρκωτικα,βιασμοι κ.ο.κ…

και επισης,αν δεν τον πειραζε,δεν θα εκανε καθε λιγο και λιγακι αιτησεις αποφυλακισης…

Και το point ποιό είναι;

Επίσης, στο link που δώσατε… Στο τέλος της δεύτερης παραγράφου λέει πως ο μέσος μισθός στη Νορβηγία είναι 5100 δολλάρια ή κατάλαβα λάθος; 8O