Buzzcocks

Εμφανιστηκαν στα μεσα των 70’s και αποτελεσαν μερος της βρετανικης Punk εισβολης(μαζι με Sex Pistols,The Clash κλπ,μαλιστα εχουν δεχθει το χαρακτηρισμο "οι Beatles τηςPunk σκηνης),εχουν κυκλοφορισει επιτυχημενα singles οπως Orgasm Addict,Even Fall in Love κλπ ενω αποτελουν λογο υπαρξης για μπαντες οπως Green Day,Nofx και γενικα για τη Pop Punk σκηνη.Ποια η γνωμη σας λοιπον για τους Buzzcocks?

Even Fall in Love

Orgasm Addict

Haha υπαρχει καμια αλλη μπαντα που να’χεις ξεχασει?

Οπως ειπες ρισπεκτ στο πανκ παρελθον, αλλα τους λειπει θαρρω εκεινη η “κομματαρα” που θα τους κανει διαχρονικους.

Θα μου πεις αυτο δεν ειναι πανκ :smiley:

Και το Even Fall in Love τι ειναι δηλαδη?

Eγω τωρα τι περιμενεις να πω για πες μου; Αισχροι οι μπαζκοκς παιδια αφήστε το.

@outlaw Ξες τι μ αρεσει πιο πολυ σ αυτους; Τα ω ωωωωωωωωω που κανουν οι αλλοι απο πισω!!! ρε φιλε σε πολλα κομμάτια τους.

Πολυ ροκ ν ρολλ φετιχ.

Love them or htate them.Τι να κανουμε?παντως αυτα τα ωωωωω που λες παραπεμπουν σε πιο Beatles καταστασεις.

Βασικα δε με πιασες…

ΤΟΥΣ ΛΑΤΡΕΥΩ ΡΕ!!!1 ΑUTONOMY ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ!!!

Α,με το μπαρδον.Πες το μου ετσι ντε.Live τους ειδατε εσεις εκει?εγω τους ειδα προπερσι και απογοητευτηκα(ο σκατενιος ηχος βλεπεις αλλιως σιγουρα θα κοβανε κωλους).

Oxi δε τους ειχα δει (βασικα παραπανω καιρο δεν εχει;) Ειχα κατι σκατενια τραβηγματα…[-X

Για τη πρωτη δε μπορω να σου πω γιατι δεν ημουν(οσοι πηγαν ομως ελεγαν τα καλυτερα)στη δευτερη αν δε πηγες δεν εχασες τιποτα.

Τέλειοι ρε!Και τα χώνουν και αρκετά! Lipstick,Promises,Ever Fallen In Love…Πολύ καλά κομμάτια…
Συνήθως τους ψιλοξεχνάνε και αναφέρονται πιο πολύ σε Ramones,Clash,Sex Pistols πολύ περισσότερο.

[Θυμάμαι στο ‘Control’,ο τύπος που έπαιζε τον κιθαρίστα των Joy Division,σχολίαζε το όνομα του συγκροτήματος…Buzz-cocks.(lol)]

Μία υποσημείωση, αυτό με το ποπ-πανκ ή παουερ ποπ, σίγουρα δεν ξεκίνησε με τους buzzcocks ασχέτως αν ήταν ιδιαιτέρως επιδραστικοί.

κατα τ’άλλα, πολύ ωραία μπάντα που συνεχίζει μέχρι τις μέρες μας να βγάζει μερικά πολύ catchy-poppunk τραγούδια.

αν λέμε για το λαιβ των μπαζκοκς στην θεσσαλονίκη μαζί με savage republic, ήταν αρκετά συμπαθείς!

green day, nofx και λοιποί, χρωστάνε περισσότερα σε descendents, agent orange κτλ παρά σε βρετανικές μπάντες.

με λίγα λόγια η σκηνή της καλιφόρνια.

Ναι και ο τελευταιος τους δισκος Flat-Pack Philosophy ειχε καποια καλα κομματια.
Παντως εσεις πρεπει να πεσατε σε καλο ηχοληπτη,δεν εξηγειται αλλιως.

Buzzcocks, yeah! 8)

Φοβερό γκρουπάκι και πολύ επιδραστικό. Απο τους μεγάλους της χρησής εποχής του πανκ. Πιασάρικα κομμάτια, και ναι, το Ever Fallen In Love είναι διαχρονικός ύμνος.

Ever fallen in love κλασικά…κομματάρα :smiley:

Επίσης κομματάρα το Something’s gone wrong again από το album Covers Compilation

K μη ξεχνάμε κ το What Do I Get ε;