Calexico -- Carried to Dust

To προηγούμενο δεν είχε τρομπέτα ήταν ένα πιο απλό ακουστικό ροκ album. Εδώ έχουμε ένα συγκερασμό του εκπληκτικού Feast of Wire και του Garden Ruin. Κάθε κομμάτι έχει κάτι διαφορετικό να πει αλλά όλα επιδεικνύουν την τρομερή μαεστρία των Calexico. Οι διαφορετικές τους επιρροές συνυπάρχουν αρμονικά και δένουν με το απίστευτο συναίσθημα που βγάζει η μουσική τους. Σίγουρα ένας από τους δίσκους της χρονιάς. Μακάρι να ξαναέρθουν από τα μέρη μας. Οι συναυλίες τους είναι συγκλονιστικές. Ευτυχώς αυτό το ξέρουν λίγοι. Οι υπόλοιποι πάτε στη Madona

Χμμμ, μου έξαψες την περιέργεια με όσα έγραψες. Συνδιασμός Feast of Wire και Garden Ruin? Θα τσεκαριστεί οπωσδήποτε…

Λέω συνδυασμός των 2 γιατί κάποια κομμάτια έχουν τις γνωστές τρομπετίτσες και κάποια όχι. Πάντως μέχρι στιγμή μου αρέσει πολύ ο δίσκος. Νομίζω περισσότερο από το Garden Ruin. Ιδίως αυτό το Inspiracion είναι τρελή κομματάρα

Γειά παιδιά. Είδα τους Calexico πριν απο δυο-τρείς εβδομάδες παρόλο που έχω ακούσει μεμονωμένα τραγούδια μου έκαναν πολύ θετική εντύπωση. Τρομερό δέσιμο σα μπάντα και πολύ καλή απόδοση. Τα πιο πρόσφατα τους κομμάτια ξέφυγαν απο το “παραδοσιακό” τους ύφος νομίζω. Κάποιες post/ψυχεδελικές στιγμές τους ήταν απολαυστικές.

Χμ,ενδιαφερον.Οι Calexico ειναι σταθερη αξια στο ειδος.Ελπιζω σε κατι καλο εστω και λιγο διαφορετικο.