Calexico

νεος δισκος
http://www.virgin.com/music/blog/album-stream-calexico--algiers

Με λιγες ακροασεις μου φαινονται μετρια τα νεα τραγουδια αλλα το δευτερο δισκακι που ειναι λαιβ και εχει και παλιοτερα κομματια λεει αρκετα. Το Frontera/Trigger πχ ειναι τελειως διαφορετικο.

Άκουσα ξανά μετά από χρόνια το Feast of Wire και τι δισκάρα είναι Θεέ μου!
++ Αυτό το jazzoδιάμαντοδεν πρέπει να μένει άγνωστο.
Δεν άκουσα τον νέο δίσκο αλλά αν βγουν σε τουρ δεν μας χαλάει καθόλου.

P.S:Ακόμα θυμάμαι δεύτερο έτος είχαν έρθει Σαλόνικα και δεν είχα παει να τους δω επειδή δεν είχα παρέα ο ΜΑΛΑΚΑΣ!

Mας έρχονται !

31/11 Principal ,Thessaloniki

1/12 Fuzz ,Athens

ΝΑΙ ρε φίλε!! :drunk:

ωραια φαση! παιζει να μαι και εγω στο λαιβ της αθηνας!
και το καινουργιο ειναι υπεροχο οποτε ολα καλα! :slight_smile:

Edit:
επισης πηγες;

ωραια, καλη τιμουλα, αν καταφερω να το κανω να συμπεσει με το ταξιδι στην ιταλια θα ειμαι και εγω εκει :slight_smile:

EDIT:
στη θεσνικη παιζει να παιζουν 30 εκτος και αν ο νοεμβρης απεκτησε καινουργια μερα

Ναι σωστός Παρασκευή 30 Νοέμβρη στην Θεσσαλονίκη .

Φέρνουν και μαζί τους κάποιους Blind Pilot. Ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω από αυτά που γράφει το δελτίο τύπου?

Πέρα όμως από τα μοναδικά τους τραγούδια οι Calexico κουβαλούν στις αποσκευές τους και τους μοναδικούς Blind Pilot οι οποίοι θα ανοίξουν την συναυλία, όχι μόνο προετοιμάζοντας το κοινό κατάλληλα αλλά και πλανεύοντας το με την λυρική indie-folk τους.

Άλλοτε θυμίζοντας τη μαχητικότητα του Bob Dylan στα νιάτα του, άλλοτε μεταδίδοντας τη μελωδική μελαγχολία των Belle & Sebastian αλλά πάντα με έναν μοναδικό ήχο φιλτραρισμένο από ένα δικό τους πρίσμα, το οποίο σίγουρα έχουν αποκτήσει βασισμένοι στο ιδιαίτερο κλίμα της «Πόλης των τριαντάφυλλων» - το Όρεγκον ? από το οποίο κατάγονται.

Με 2 δίσκους στο ενεργητικό τους, εκ των οποίων το ντεμπούτο κατέκτησε την θέση 13 στο Billboard Top Digital Albums chart, εμφανίσεις μαζί με τους Counting Crows και τους The Decemberists, οι Blind Pilot κρίνονται ικανότατοι να συνοδεύσουν τους Calexico στην Ευρωπαϊκή τους περιοδεία. Ίσως να είναι το γεγονός ότι το 2008 περιόδευσαν από το Seattle έως το San Diego, μία απόσταση πάνω από 2 χιλιάδες χιλιόμετρα, με ποδήλατα!

Πηγή: http://sawbiz.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2415:calexico-&catid=1:latest-news&Itemid=230