Calexico

…μπορειτε να μου πειτε τη γνωμη σας για αυτο το συγκροτημα;; επισης μπορειτε να μου προτεινετε καποια απο τις δουλειες τους;
Τους ειχα μονο ακουστα αλλα προσφατα ακουσα 4 τραγουδια τους που ειχα ξεχασμενα στο πισι και μου αρεσαν αρκετα…δεν ειναι απ οτι καταλαβα στο στυλ που ακουω συνηθως εγω αλλα τους βρηκα ευχαριστους…επαιξαν και στο gagarin fest αν δεν κανω λαθως…

κ εγω μια απο τα ιδια θα θελα παρακαλω! :stuck_out_tongue:
εχω ακουσει μερικα κοματια στο ραδιοφωνο κ μου αρεσαν πολυ!:wink:

Είχα ακούσει και γω κάποια τραγούδια τους πριν 1μιση χρόνο περίπου και τα βρήκα πολύ ενδιαφέροντα… και έτσι είπα να τους ψάξω, καθώς μου άρεσε πολύ αυτό το ταξιδιάρικο feeling της μπάντας. Βασικά η μουσική τους είναι μια μίξη alternative rock (στο πιο χαλαρό του όμως) και folk/ ethnic μουσικής που παραπέμπει στο Μεξικό και γενικά στο πιο “ισπανικό” στοιχείο των ΗΠΑ… Έχουν κάνει 5 νομίζω άλμπουμ, με το τελευταίο να είναι λιγότερο φολκ και περισσότερο ροκ, απ’ ότι ξέρω, αν και δε το έχω ακούσει.

Βάζω links σε 2 απο τα αγαπημένα μου τραγούδια τους…

http://youtube.com/watch?v=Y-PASVZZWko ~ Crystal Frontier

http://youtube.com/watch?v=lRAsyWnW8dY ~ Ballad of Cable Hogue

Kαι εδώ 2 άλμπουμ που προτείνω :wink:

γαμανε. τα 2 απο πανω και το Feast Of Wire. ακουστε και Giant Sand - Chore of Enchantment

Καταπληκτικό συγκρότημα.Μια μίξη alternative-folk-jazz-surf-mariacci και γω δεν ξέρω τι άλλο.Στον τελευταίο δίσκο ροκάρουν περισσότερο αλλά τους βγαίνει ωραία.Τσεκάρετε Hot Rail,Feast of wire,Black Light.

εγω θα λεγα πως ειναι για τον πο**σο,αλλα μη το δεσετε κομπο γιατι δεν ειναι του ειδους μου τετοια σονγς

ε τοτε ρε φιλε πως εκφερεις αποψη και μαλιστα λες οτι ειναι και για τον πουτσο…αυτο ελειπε να το δεσουμε και κομπο…τσιλ αουτ

Μόνο το Garden Ruin έχω ακούσει, αλλά, δυστυχώς, ενώ δεν το βρήκα άσχημο, δε με ώθησε και να τους ψάξω περισσότερο. Κάποια στιγμή θα γίνει κι αυτό πάντως.

Αφού ακούστε τα Μπλακ Λάιτ και τα Χοτ Ρέιλς σας όμως και γενικά τα παλιότερα, ακούστε πόσο ΤΕΛΕΙΟ είναι και το Γκάρντεν Ρούιν. Ε μεγάλη μπάντα, λάιβ απωθημένο.

Προσκηνώ το avatar σου.Τεράστιο συγκρότημα οι Mayfair.-

ειναι τελειο συγκροτημα…ειναι αρκετα διαφορετικοι απο ολα αυτα τα καινουρια συγκροτηματα (αν και δεν ειναι και τοοοσο καινουριοι…) δεν 3ερω ποιο ειναι το καλυτερο Cd τους,γιατι εχω μονο 1, αλλα δυο τα καλυτερα τραγουδια τους π εχω ακουσει μεχρι στιγμης : Stray (!!!), και Crystal Frontier, νομιζω ειναι ενδεικτικα του τυπυ μουσικης που παιζουν…

σωστος σε ολα πιστευω. αν με ρωτησετε, δεν υπαρχει καλυτερη μπαντα για να βαλεις να ακους στο αμαξι οσο ταξιδευεις

[, δεν υπαρχει καλυτερη μπαντα για να βαλεις να ακους στο αμαξι οσο ταξιδευεις[/QUOTE]

οντως, αλλα ειναι πολυ χαλαρωτικοι και μπορει και να χαλαρωσεις υπερβολικα και να αποκοιμηθεις στο τιμονι…

calexico φίλε, τους βρήκα στο σερτς, ψαχνοντας στο google κατι ασχετο με αυτους και τους θυμήθηκα. πολύ συμπαθητική μπαντα,
εχω ακούσει δύο δίσκους και ειδικά ο ένας ( the black light ) είναι πολύ καλός. επίσης μου αρέσει πολύ το
κομμάτι Αlone Αgain, Οr το οποίο δεν ξέρω σε ποιον δίσκο βρίσκεται γτ το έχω σκόρπιο.

Κομματάρα το Alone Again Or, αλλά δεν είναι των Calexico, αλλά των Love, απο τα τέλη της δεκαετίας του '60! Πάντως είναι καταπληκτική σαν διασκευή…

Και μια που βλέπω πως δεν εμφανίζει τους δίσκους που είχα ανεβάσει κάτι μήνες πριν, τους ποστάρω άλλη μια φορά… Τσεκάρετε τους, όσοι γουστάρετε πιο ταξιδιάρικα ακούσματα… :wink:

thnx ρε συ ellanor, δεν το ήξερα ότι ήταν διασκευή… Τον δευτερο δίσκο που λες δεν τον ξερω αλλα θα τον τσεκάρω κάποια στιγμη… Aν ειναι στο στυλ του Μπλακ Λάιτ θα γουστάρω! :smiley:

Ότι καλύτερο για άνοιξη και καλοκαίρι. Ειδικά για οδήγηση σε άδειο δρόμο, ερημικές τοποθεσίες, φαράγγια και τέτοια :slight_smile:

Ακουω τα The Black Light και Carried to Dust και θελω να μου πειτε με ποια να συνεχισω ;

Θελω πιο πολυ τραγουδια στο στυλ των Stray , Trigger , Old Man Waltz , Bloodflow
και οχι στο στυλ του Insipiracion (αν και μ’αρεσε) και του Victor Jara’s Hands που το βρηκα απαισιο

Για κοίτα και το EP “Even My Sure Things Fall Through” από το 2001 που περιλαμβάνει το [I]Crystal Frontier[/I]…!

ΟΠΩΣ-και-ΔΗΠΟΤΕ [B]Hot Rail[/B] (μάλλον το καλύτερό τους) και μετά [B]Feast Of Wire[/B].