California Jam & Live in concert 72/73 DP

Paidia akouw tis gnwmes sa gia aytes tis dyo kyklofories se DVD. Egw molis xthes pira to Cal. Jam kai axizei na to pareis mono kai mono gia “tous enisxytes pou eginan pyrotexnimata”! Ti leei to live in concert 72/73??? Einai kalytero? Mhpws na gyrisw to Cal. Jam kai parw to 72/73? Oxi tipota allo alla mou fanike ftwxh h poiothta ths oikonas (entaxei '74 milame) analogika me tin timh. Entaxei re paidia,dosate kati dekares gia ta dikaiomata twn videokassetwn min ta varate kiolas. Den einai san tis shmerines kyklofories pou plironoun ena karo synergeio. Alla einai DOCUMENTA.

Βασικά το In Concert μαζί με το Liveshit είναι τα δύο πολυτιμότερα dvd της συλλογής μου.
Τώρα όσον αφορά το Caifornia Jam, δεν το συζητάμε ντοκουμέντο είναι και η μπάντα σε απίστευτη φόρμα. Όμως μιας και προτιμώ Gillan, το ασπρόμαυρο Live στην Κοπενγχάγη είναι ακριβώς ότι περιμένει κάποιος να δεί από τους ΘΕΟΥΣ. Τι να λέμε τώρα, για το Child In Time, τον αυτοσχεδιασμό στο Lucille, πραγματικά δεν υπάρχουν λόγια. Μιλάμε για περιοδεία του Machine Head, τι άλλο θές;

Parepiptwntos apo tin epoxh Morse poio tha systhnate? Exw dei mono to Total Abandon.

Βασικά αυτό είναι το καλύτερο.
Από κει και πέρα, το Bombay Calling είναι γαμάτο, όπως και το Perihellion που περιέχει μέσα το καλύτερο Purple κομμάτι live. Ναι για το Fools λέω. :smiley:

Ayto ixera kai egw,oti to Abandon ta rixnei ta ypoloipa ena kefali. Epishs to Live Encounters exei kakh sxetika poiothta hxou wstoso gia ayta pou xerw liga einai gia to LIve in Bombay kai to Perihellion. Cheers.

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ LIVE ΑΠΛΑ!!!
η ανατιναξη αν κ σκηνοθετιμενη ειναι απιστευτη ολα τα λεφτα!

τωρα για το Live στην Κοπενγχάγη πιστευω οτι αμα ελειπε ο gillan θα ηταν τελειο…
ο lord me ton Blackmore δειχνουν για ακομα μια φορα τη παει να πει τζαμαρισμα.[/b]

Οχι παιζουμε…

Από Morse νομίζω πως το καλύτερο είναι το Βombay Calling. Όσο για τα In Concert και Cal. Jam, εγώ ευχαριστήθηκα περισσότερο το δεύτερο. Πολύ καλή κυκλοφορία είναι το NEW LIVE & RARE: The video collection με video clips και live κομμάτια από το 1984 και μετά (διάρκεια πάνω από δυόμισι ώρες!!!).

Και τα δύο είναι πολύ καλά ντοκουμέντα.Απλά το “72/73” είναι 2 ώρες.
Το μόνο κοινό τους είναι η απίστευτα σπασαρχίδικη συμπεριφορά του Ρίτσι!!!Δεν φτάνει που εκτελεί(στα…3 μέτρα!) όλα τα σόλος του (και τα ριφ,ναι!),δεν φτάνει που κάνει όλα τα καραγκιοζιλίκια με κιθάρες,ενισχυτές, το παίζει και…μαέστρος της μπάντας!!!ήμαρτον!!!Εγώ πάντως ,άν ήμουν Lord θα του 'φερνα το χαμμοντ κολλάρο!
Ευτυχώς που οι Paice,Lord,Glover γαμούσαν δεν αστειεύονταν…
Άντε να δούμε πότε θα βγεί το “Sabbath live in California”…Θεέ μου!!!

…i to asbury park… :frowning:

Ε
Λ
Ε
Ο
Σ

κατα την αποψη μου παιζει τελεια ο Blackmore αλλα εσυ το βλεπεις απο αλλη γωνια κ παω πασο!:smiley:
ΑΛΛΑ ειναι ο BLACKMORE κ κανει οτι γουσταρει απλα! για αυτο τον γουσταρουμεκ εμεις!!! :smiley: :smiley:
μπορει μαεστορς να μην εχει σπουδασει αλλα κουμανταρει πολυ καλα το Group k ξερει πολυ καλα τη κανει! :wink:
ο glover παιζει καλα αλλα οχι κ να γαμαει(οποιοσδηποτε παιζει ΤΟΝΙΚΕΣ στο bass)

dyingfreedom ελεος ειναι ο gillan k πολυ κιολας(φαλτσος οσο ποτε) λα8ος τωρα χειροτερος ειναι… :smiley:

Ντάξει οκ πρέπει να’σαι ο μοναδικός ξέρω γώ που λές για τον Gillan εκείνης της περιόδου ότι ήταν φάλτσος.Γι’αυτό άλλωστε και τον επέλεξαν για βασικό τραγουδιστή στο Jesus Chris Superstar :roll:
Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά. Δεν υπάρχει κάτι άλλο.

[quote=“dyingfreedom”]

Ντάξει οκ πρέπει να’σαι ο μοναδικός ξέρω γώ που λές για τον Gillan εκείνης της περιόδου ότι ήταν φάλτσος.Γι’αυτό άλλωστε και τον επέλεξαν για βασικό τραγουδιστή στο Jesus Chris Superstar :roll:
Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά. Δεν υπάρχει κάτι άλλο.[/quote]

Στο Jesus Chris Superstar τραγουδαει απιστευτα.
εγω ειπα για το συγκεκριμενο Live.

ΟΥΤΕ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Ο GILLAN EINAI ΦΑΛΤΣΟΣ ΣΤΟ LIVE AYTO.ΕΝΤΑΞΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΑΘΗ ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ. ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ CAL JAM ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ 72/73 ΑΞΙΖΕΙ ΠΟΛΥ!ΑΣΕ ΠΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ LIVE ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΜΕ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΥΝΘΕΣΗ.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΤΙΝΑΞΗ ΣΤΟ JAM ΕΛΕΓΕ Ο HUGHES ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΕΤΣΙ ΟΙ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΛΕΕΙ ΣΥΓΚΡΙΜΕΝΑ ΟΤΙ ΤΟ ΩΣΤΙΚΟ ΚΥΜΑ ΠΕΤΑΞΕ ΤΑ ΓYΑΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ PAICE!

Για όλους του Blackmoρικούς χτές ο Σειρηνάκης έβαλε Stargazer live με Bonnet στα φωνητικά live από το πρώτο Μοnsters of rock (1980)… Ανατρίχιασα και μετά απ’ αυτό έκλεισα το ραδιόφωνο. Όλα θα μου ακούγονταν χάλια… Sirjim το αγοράζω όσο όσο…
Ναι παιδιά με Bonnet και γαμούσε…

Και αν εβαζε A lightin the black ή κατι απο το Live in Germany??

Στην ίδια εκπομπή αποκλείεται

Και αν εβαζε A lightin the black ή κατι απο το Live in Germany??[/quote]

teli ψαξε στο e -mule gia to video to εχω κατεβασει! δυστηχως το stargazer δεν το παιζουν αλλα εχει αλλες κοματαρες!

Γιατί; Ωραία φωνή είχε ο Bonnet… Αυτά για φάλτσο Gillan και δεν ξέρω τι… live είναι… Πάρτε το kneel & pray να δείτε φάλτσο!!! Αλλά αυτό δε σημαίνει κάτι ιδιαίτερο… Ο Gillan και o Blackmore ήταν τρομεροί και όταν ήταν σε κακή βραδιά!!! Για μια νύχτα θα τους κρίνουμε;

Από τα πρόσφατα προτείνω το Perihellion που είναι πολύ καλό γενικά… κι επίσης στο Speed King γίνεται XAMOΣ! Καλύτερo(το τραγούδι) και απ’ τα 70s!!!