Caligula's Horse

Μιας και λες για εξώφυλλο, μας λέει και για αυτό ο αγαπητός Jim σε ολόφρεσκια συνέντευξη (σήμερα ανέβηκε)

και για όσους δεν έχουν τσεκάρει και ενδιαφέρονται, η παρουσίαση του άλμπουμ.

Σήμερα ανακοίνωσαν ευρωπαϊκές ημερομηνίες και ψάχνομαι ήδη.

7 Likes

Καλά ρε, κυκλοφόρησε το νέο άλμπουμ εδώ και μέρες, τι κάνουνε οι φανατικοί C-Horse-άκηδες; :stuck_out_tongue:

Ενώ ομολογώ οτι το βρήκα κάπως χλιαρό στην αρχή το Charcoal (ειδικά το ομότιτλο που μου φαινόταν οριακά ανέμπνευστο :P) τελικά με κέρδισε πολύ.

Εξακολουθούν και τα σπάνε περισσότερο για μένα το The World Breaths With Me, το φανταστικό Mute με τις συγκλό μελωδίες του (δεν βγάζουν κάποια σημεία συναίσθημα PoS;)… αλλά και τα υπόλοιπα δεν πανε πισω…το Salt είναι πολύ όμορφο breather, το Stormchaser φανταστικό refrain και τελείωμα, το ομότιτλο είναι απλά grower, ίσως περισσότερο αποτιδήποτε αλλο έχουν κάνει, ντάξει δεν είναι Change of Seasons, αλλά σε ταξιδεύει. Μεγάλο συν οτι μείναμε με την μία κιθάρα του Vallen, “αναπνέει” πολύ περισσότερο η μουσική κατά τη γνώμη μου…και επίσης σα να μου φαίνεται ότι δεν είναι τόσο αχρείαστα heavy όσο ίσως κάποιες παλιότερες κυκλοφορίες. Το’χω πει για τους C-Horse ότι είναι καθαρα μελωδική μπάντα και δεν χρειάζεται να έχεις τον ήχο του Devin Townsend για να κάνει impact η μουσική σου στον ακροατή. Λιγότερος djent πονοκέφαλος λοιπόν, πιο “ώριμος” και refined ήχος και το άλμπουμ ρέει αβίαστα. Μπαίνει στα καλύτερα της χρονιάς άνετα.

2 Likes

Χμμμ δεν το έχω ακούσει τόσο πολύ όσο θέλω ακόμα αλλά μου βγάζει έναν αέρα από το Bloom και αυτό μου αρέσει. Βασικά νομίζω ότι μου αρέσει περισσότερο από το Rise Radiant.

Για μένα ξεχωρίζουν τα The World Breaths With Me, Mute, Stormchaser ενώ το Sails το έχω λατρέψει. Το ομώνυμο τραγούδι ακόμα δεν το έχω ακούσει όπως θέλω αλλά φαίνεται ενδιαφέρον.

“Salt” είχε το Rise Radiant, το νέο άλμπουμ έχει το “Sails”!

2 Likes

Ωχ ναι προφανώς έχεις δίκιο, το διόρθωσα!

1 Like