Camel

το Rain dances το θεωρω αρκετα πειραματικο…αλλα μου αρεσει εστω και ανισο…
“Κυλαει” ευχαριστα!

Ρίγη συγκίνησης και μεγαλείου… :bow::bow::bow:

http://www.youtube.com/watch?v=ZTVnCyDoQlQ

http://www.youtube.com/watch?v=NVJklh5GzGQ

ο πατερας μου με εβαζε για υπνο με Carl Orff…

εγω το εχω ορκιστει στον εαυτο μου οτι το μωρο μου θα το κοιμιζω μονο με το Snowgoose…:smiley:

Αυτό. Το έχω ξαναπεί παλιότερα. Είναι δίσκαρος ισάξιος των κλασικών αριστουργημάτων τους.

Aκουσα μερικα κομματια και ειχαν αρκετο ενδιαφερον.

Ωστοσο δεν εχω ακομα καταλαβει τι ακριβως ειδος παιζουν. :?

Υπαρχει καποιος που μπορει να με διαφωτισει και να μου προτεινει καποιο δισκο;;;

Η διαδρομή wikipedia.org -» Camel (band) θα σε βεβαιώσει ότι παίζουν english progressive rock.

Μια σελίδα πριν βρίσκεται ένα ποστ του keimis. Δες το και διαλεξε. Εγω προτείνω Mirage πάντως.

Kι εγω 2-3 τραγουδια που ακουσα απο το Mirage ηταν.

Τωρα το english progressive rock δε με βοηθησε και πολυ μπορω να πω.

Σε καθε περιπτωση, αμα ακουσω και μου αρεσουν δε νομιζω να εχει καμια ιδιαιτερη σημασια. :slight_smile:

Δεν το πιστεύω ότι δεν άνοιξα αυτοπροσώπως το εν λόγω thread. Σχήμα υπερμεγέθους αξίας και ένα από τα προσωπικά μου αγαπημένα. Μία από τις μπάντες που μπαίνουν αυτόματα δίπλα στην φράση ‘‘Progressive Rock’’. Ελπίζω αυτό να ξεκαθαρίζει την απορία του φίλου Iron Aris.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να κάνω επιλογές. Δεν θα μπορούσε να ξεδιαλέξω κάτι με αντικειμενικότητα. Πάντως η πλειονότητα κατασταλάζει συνήθως στο ‘‘Mirage’’. Και εγώ εκεί θα κατέληγα. Παρεμπιπτόντως, ένα reunion ακούγεται απίθανο να συμβεί.

(Υ.Γ. Φίλτατε Ιron Aris, προτείνω να αγοράσεις το "Camel: Compact Compilation’’ του '86. Εμπεριέχει τα καλύτερα της μπάντας, αλλά ίσως να είναι δύσέυρετο.)

Fuck yeah!!!

Επαθα χοντρη πλακα μιλαμε και αναμενεται τρελο λιωσιμο…

ωραία, και αν δεν άκουσες ακόμα snow goose χώσου.

Το Snow Goose είναι το άλμπουμ τους που με κέρδισε προσωπικά περισσότερο απο όλα τα άλλα.

Μεγάλη μπάντα και μία από τις 3 αγαπημένες μου στο είδος . Τα 3 πρώτα τους άλμπουμ είναι απλά, αριστουργήματα .

Γιατί, το τέταρτο σε χαλάει?

Θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα κυριο Shadowcaster οτι το λαηβ των Camel το 2000 ηταν απ τα καλυτερα που χω δει ποτε.Απλο και απεριττο,με τον πιο διαυγη και κρυσταλλινο ηχο κιθαρας που εχω ακουσει ποτε ζωντανα και μια μπαντα με τον σταθερο στο μπασο και τη φωνη Colin Bass και 2 γαλλους session μουσικους οι οποιοι επαιζαν τα εν ου παικτοις.Ακομα ανατριχιαζω οταν σκεφτομαι την εκτελεση του Lady Fantasy,τις εκφρασεις εκπληξης του Λατιμερ απ την υποδοχη του κοσμου,τον ΜΑΛΑΚΑ που φωναζε να παιξουν κατι απ το Snowgoose καθ΄’ολη τη διαρκεια του λαηβ,εισπρατοντας τελικα ενα μεγαλοπρεπες"shut up" απ τον Λατιμερ,την αφροκρεμα των μουσικων της πολης να δινουν το παρον και να φευγουν-ειδικα οι κιθαριστες-εχοντας φαει ηττα και γενικα τη μυσταγωγια μιας βραδιας η οποια ελπιζω ματαια να επαναληφθει καποτε.

Για τα στουντιο αλμπουμ δεν υπαρχει λογος να πουμε πολλα.Μιλησαν και οι απο πανω και μια ακροαση θα τερματισει την οποια περιεργεια.

Μη μου μιλάς για εκείνο το live. Εμπειρία ζωής!

Για την ακρίβεια, ήμουν στα δεξιά, 2-3 μέτρα μακριά απο τον Latimer, και είχα χαζέψει από το όλο παίξιμο του. Ο άνθρωπος το ένιωθε, όχι αστεία. Επίσης, ο καλύτερος ήχος ηλεκτρικής κιθάρας που είχα ακούσει ποτέ στο Ροδον, το οποίο, παραδόξως, για τη συγκεκριμένη συναυλία δεν είχε μπάρες διαχωρισμού απο τη σκηνή. Ούτε καν σεκιουριτάδες να σε αγριοκοιτάζουν - αν και για αυτό δεν είμαι τόσο σίγουρος, πάνε αρκετά χρόνια :-k.

Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, ο Latimer ήταν και λίγο αρρωστούλης τότε. Κάπου είχε αναφερθεί, σε κάποιο έντυπο.

2 δισκαρες που θα μου προτεινατε?Γνωριζω για το snow goose,moonmadness…Yπαρχει κατι αλλο που θα πρεπει να κοιταξω οπωσδηποτε?

“Mirage” εννοείται! :slight_smile:
Με “Camel”, “Snow Goose”, και “Moonmadness” έχεις μια αρκετά καλή ιδέα για το ποιοι είναι. 8)

Θα πρότεινα να ακούσεις πρώτα το Camel και μετά το Mirage.

thanks guys:wink:

Δεν έχω λόγια για το Mirage, είναι απλά μερικοί δίσκοι ρε γαμώτο που σου κάνουν το κλικ, χωρίς να χεις ακούσει νότα πριν, τους αγοράζεις και αφήνεσαι στην μαγεία τους.
:bow2: